Hányadikas középiskolás tankönyvben, és milyen címszó alatt kéne keresnem a radiánt?
Google... ?? 2 mp és válogathatsz
Matekkönyv, ha fáj a Google. :)
Amúgy elég vicces matek könyvem van, nem igazán találtam meg a radiánt benne.
Nincs tartalomjegyzékben ívmérték (én is ezzel próbálkoztam tegnap), 9.-ben a szögeknél a geometria témakörben csak általánosan leírja, hogy mit is értünk szög alatt, aztán szerkesztések. Trigonometriát végignéztem, hogy esik-e szó róla, a szögfüggvényekbe már bele se néztem, mivel nem valószínűsítem hogy ott lenne, mellesleg találkoztam volna már vele, mivel azt a részt tanulgattam még nemrég. Nem hiszem el, hogy nincs benne.
Nem túl nehéz radiánban számolni.
Az a lényeg, hogy 180° = PI (~ 3,14).
(A PI mértékegység nélkül szerepel, a radiánban megadott értékeknek nincs mértékegysége.)
Vagyis:
30° = 1/6 PI
60° = 1/3 PI
90° = 1/2 PI
360° = 2PI
stb.
Az értelme pedig, hogy ennyi az adott szöghöz tatozó, egységsugarú körív hossza. Vagyis pl. 180°-hoz PI hosszúságú ív tartozik, ha a szög szárai 1 egység hosszúak. (Az 1 egység mindig fix, még akkor is, ha egy adott ábrán nem annyi, vagy akár nem is látszik maga az ív, attól még 1 egységgel értelmezzük rá a radián fogalmát.)
Ez a kör kerületéből jön ki, ami ugye 2*r*PI. Ez teljes körre vonatkozik, ami 360°-os (teljesszög). Ha a kör sugara 1 egység, akkor a kerülete 2*1*PI, vagyis 2PI. Félkörnél ez pont a fele, PI. Természetesen a felezéskor a szög is feleződik, 360°/2=180°. És itt már láthatod is, miért tartozik a 180°-hoz a PI érték radiánban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!