Meg lehet állítani az időt?
Lehet, hogy hülyeség, és érthetetlen is, de azért megpróbálom:
Növekvő sebességnél az idő is torzul, igaz? Tehát minél nagyobb sebességgel halad egy test, az "ő ideje" a "környezet idejéhez" képest lassabban telik. Pl egy (elméleti síkon létező) nagyon gyorsan haladó repülőgépen utazva lassabban öregszik az ember. Először is, ha a fénysebesség nem elérhető, valamennyire azért meg lehet közelíteni. Épp nem elérni, de megközelíteni. Ekkor a repülőgépen ülő ember tulajdonképpen időutazást hajt végre a jövőbe, igaz? (Gondolom, ha valamiképp a fénysebességet, mint végső határt elérné, teljesen megállna az idő számára, és a külső környezetben hmm... EGYSZERRE történne meg minden, ami az idő folyamán végbemegy?? Na mindegy..)
Másik oldalról: ha a Világegyetem tágul, akkor elvileg valamihez képest mozog. Tehát lehet találni egy olyan koordinátarendszert, ami fix, és ha ebben van egy test, fix helyen, akkor annak ugye abszolút nulla a sebessége. Ebből a pontból nézve, akkor a külső világ idejének teljesen le kéne lassulnia, nem? Viszont ha tényleg megfagyni látszik az idő, akkor nem is mozog semmi. SEMMI, nem csak az eredetileg mozdulatlan pontunk...
Valószínűleg rengeteg helyen elvi hibás ez a gondolatmenet, de valaki szóljon hozzá valamit, mert belezavarodtam:D
Discovery-n volt egy film az űrutazásról (azthiszem),abban volt róla szó,hogy azok,akik több hónapot töltöttek fönt,néhány másodpercet/tizedmásodpercet "nyertek" a földiekhez képest,tehát lényegében "időutazásban" volt részük.
Bizonyítottan létezik tehát az időutazás,de ez csak kevés ember kiváltsága,és hónapok alatt néhány másodpercet jelent.(Űrhajósok)
Szerintem viszont már tuti dolgoznak a probléma megoldásán.
Időutazás azért hülyeség mert
Ha fénysebességgel mész, elmondhatod hogy messze voltál, és akár vissza is jöhettél gyorsan. Ez idő alatt a földön is ennyi lesz az időszak, gondolj arra hogy bekapcsolod a lámpád, hány tized,ezred,százezred másp. alatt ér el a fény, neked fel se tűnik. Ha fénysebességgel haladsz is öregedsz, csak nagyon gyorsan mész. Ennyi erővel akkor mész a fény másik iráányába, és akkor meg fiatalodsz?
Azt hiszem, én értem a felvetést. Időutazáson általában azt értjük, hogy az alany belép egy gépbe, majd amikor kilép, akkor egy sokkal későbbi (vagy korábbi) időpont van, míg ő nem öregedett semmit. Visszafele nem lehet utazni, de a fénysebesség közeli haladás bizony tekinthető időutazásnak, hiszen belépett a gépbe, és számára mondjuk pár perc telt el, míg a világ számára 500 év. Ebből a szempontból egy hibernáció (ha létezne) is tekinthető időutazásnak, ha megnézzük a definíciót: beszállsz a gépbe, és amikor kiszállsz, nem öregedtél semmit, de sokkal később van.
Más részről ha időutazáson nem csak azt értjük, hogy egy gép segítségével öregedés nélkül a jövőben landolunk, hanem valamilyen időn áthaladási mechanizmust is megkövetelünk, akkor a fentiek csak tünetilag tekinthetőek időutazásnak. Meg aztán az emberek többnyire kimondatlanul is elvárják, hogy az utazó legalább a startpozícióig vissza tudjon menni, ami ugye a fentiekkel nem megoldható. Bele kell nyugodni, hogy ha lesz is időutazás, akkor csak előre, de onnan vissza már nem lesz.
A világ tágulásához nem akarok hozzászólni.
Ha jól emlékszem tanulmányaimra, akkor a fénysebesség közeli állapotban a test mérete és súlya is torzul.
Fénysebességnél végtelen súlyú lesz, ezért végtelen erő kéne, hogy felgyorsítsa. Már csak ezért se lehetséges a fénysebesség elérése.
Köszönöm a válaszokat!
Természetesen tudom, hogy nem az idővel variálunk, csak egyik-másik nézőpontból tűnik másnak az idő múlása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!