Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudományos számológép - miért...

Tudományos számológép - miért így mutatja a számításokat?

Figyelt kérdés

5-nek az 9. gyökét akarnám kiszámolni.

Így írom be ebben a sorrenben:


1. Megnyomom az 5

2. Megnyomom: 2ndf

3. Megnyomom: y^x

4. Megnyomom: 9


Az eredmény:


[link]


Maga a számítás eredménye jónak tűnik, azonban fordítva írja: 9 a 5. gyökön!

A 9 van a gyök alatt, a kitevőben pedig az 5 van.


De én azt akarom, hogy azt írja: 5 a 9. gyökön.

Vagyis: 5 a gyök alatt, és a kitevőben 9!


Mit lehetne tenni?

Ez így nagyon zavaros.


tegnapelőtt 08:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván a használati útmutatóban le van írva, hogy a sorrendnek 4-2-3-1 nek kell lennie, akkor végzi el a kilencedik gyök alatt az 5 számítást. A belinkelt fotó alapján egyértelmű, hogy nem azt számoltad, amit szerettél volna. [Vissza ellenőrizni meg egyszerű, csak az eredményt kellene hatványozni!]
tegnapelőtt 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Akkor valahogy el tudná mondani valaki, mikénr tudok n-edik gyököt vonni ezen a számológépen?
tegnapelőtt 09:04
 3/11 A kérdező kommentje:
Dolgozat íráshoz kellene amúgy.
tegnapelőtt 09:14
 4/11 A kérdező kommentje:
Hogyan kell kiszánolni rajta 5-nek a 9. gyökét?
tegnapelőtt 09:14
 5/11 2*Sü ***** válasza:
100%

Az y^x fölé oda van pirossal írva, hogy x-dik gyököt von (ˣ√ ). Tehát a már beírt szám lesz a gyökkitevő, és az ezután beírt szám lesz a gyök alatt.


5 → 5

2nd F + yˣ → ⁵√

9 → ⁵√9

És az eredmény is ezt adja vissza: [link]


Ha 5-nek a 9. gyökét akarod kiszámolni, akkor előbb a 9-et kell beírni, utána jöhet az ˣ√, azaz a 2nd F + yˣ gomb, majd utána az 5-ös.

tegnapelőtt 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
2×Sü válaszát megerősítem (én is pont ezt írtam volna elsőre). Ha nem tetszik, hogy így működik a számológéped, vagy szeretnél egy univerzálisabb megoldást, akkor megteheted, hogy 5^(1/9)-ként írod be (ugye az 'n-edik gyök x = x az 1/n-ediken' alapazonosság alapján).
tegnapelőtt 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Hozzá lehet szokni, csak nem értem a mérnökök logikáját.

Ki hallott már ilyet, hogy a gyök kitevője gyök alatt van?

Tanítják ezt így valahol?

Ez így matematikai szemszögből rendben van?

tegnapelőtt 13:38
 8/11 2*Sü ***** válasza:
Nincs a gyök alatt. Amit a számológéped kiszámolt és amit fényképen küldtél, az kilencnek az ötödik gyöke, azaz ⁵√9. Ami nem feltétlenül szokványos, az az, hogy itt elsőként a gyökkitevőt kell megadni, majd utána a gyök alatti számot (radikandust). De van ennek is praktikus oldala, hiszen leírva is balról-jobbra haladva a gyökkitevőt látod meg elsőnek, és csak utána a gyök alatti kifejezést, egy komplexebb kifejezésnél nem kell észben tartanod a gyök alatti kifejezés végéig, hogy majd a végén ebből kell x-dik gyököt is vonnod.
tegnapelőtt 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

> „Ki hallott már ilyet, hogy a gyök kitevője gyök alatt van?”

Lehet ilyen, de most nem látom, hogy miért ez lenne a helyzet.

( [link] WA input: x^(1/y^(1/n)) – Na, itt van a gyök kitevője a gyök alatt.)


> „Ez így matematikai szemszögből rendben van?”

Igen.


Ha most az a baj, hogy a gyökkitevőt kell előbb mondani, vagy a számot, akkor az valójában mindegy, csak valamilyen sorrendben végig kell menni rajta. A számológépen világosan jelezve van, hogy az először beírt számadik gyökét fogja venne annak, amit utána írsz. Miért lenne jobb azt mondani, hogy 'a 9 ötödik gyöke', mint azt, hogy 'ötödik gyök 9' (vagy 'kilencedik gyök 5' vs '5-nek a kilencedik gyöke')? Legfeljebb attól függ, hogy éppen mit akarsz hangsúlyozni, de ez már nyelvi, és nem matematikai kérdés. Más számológépen lehet, hogy fordítva lesz, ezért írtam a 11:40-es választ.

tegnapelőtt 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Áh, már értem.


5-nek a 9. gyöke.


Ez így már jó lesz:


[link]


?

tegnapelőtt 13:57
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!