Az okosság inkább akarat kérdése, mint adottságé?
Megfigyeltem, hogy a butaság nagyon sok esetben komfortot generál az illetőnek: segíti a saját elfogadását vagy segít, hogy magának igazat adjon.
Például buta emberek szoktak úgy vitázni, hogy igazából arról sincs fogalmuk, hogy miről megy a vita, de mindenképpen kihozzák, hogy nekik van igazuk. Ugyancsak a buta emberek szokták a vita végére totál megváltoztatni az álláspontjukat, de közben úgy tesznek, mintha az az álláspont csupán az eredeti álláspontjuk következmenye lenne.
Erkölcsi kérdésekben ugyanilyen módon hozzák ki mindig, hogy ők miért erkölcsösek. Ha megveszik a boltban a terméket, akkor erkölcsösök, mert munkahelyeket támogatnak. Ha két nap múlva pontosan ugyanazt a terméket nem veszik meg, akkor meg erkölcsösek, mert felelős fogyasztók. Vagy ha éppen x munkát végez, akkor fikázza y munkát, mert az milyen haszontalan munka. De közben meg gyakorlatilag véletlenszerűen alakult úgy, hogy az x munkát végzi és nem az y-t.
Ezek nem olyan nyilvánvaló, primitív logikai hibák, amiket még egy értelmi fogyatékos se ejt meg, ha úgy igazán megerőlteti magát? Ezek szerintem zsigeri viselkedésformák, amiket azért öltött magára az illető, mert "így könnyebb".
Az okosság adottság.
Okos, “akinek fejlett értelme van; öntudatos értelmi tevékenységre képes.
Az átlagosnál jobb, fejlettebb értelmi képességű, gyors felfogású eszes személy.
Olyan <személy>, aki az ésszerűség elveinek megfelelően cselekszik, a körülményekhez alkalmazkodik.
Buta szó jelentése:
Nehéz felfogású (személy), akit könnyen irányítanak mások, könnyen befolyásolható, nincs önálló véleménye.
A buta ember nem képes önállóan gondolkodni, ítéletet alkotni, így lassan tanul, vagy nem képes megtanulni a szükséges tudnivalót.
#4
Például te. Csupán akarat kérdése elolvasni a kérdés alatti szöveget, és arra reagálni, mégsem teszed.
Kérdező #5ben te is a butaságot igazoltad. Méghozzá azt, amit kommentedben leírtál. Az emberi megnyilvánulások gyakran spontánok, tudat alattiak.
A kommentedhez: az evolúció a túléléshez az embernek erős sikerélményre vágyást adott. Az "okos" ember ez gyakran megkapja viselkedése nyomán. A "buta" embernek tenne kell érte, méghozzá nagyon, hiszen nem kapja magától, és tenni se tud könnyen. ezért mondja a tudomány, hogy bizonyos értelemben a butaság és beképzeltség egyenesen arányos. Gyakran az erőszakossággal is.
Egyébiránt az akarat rendkívül fontos tényező. Az embernek egy eredményes cselekvéshez két feltétel szükséges. Egyfelől képesség a végrehajtásra (azaz bizonyos szelektív tanulás), másfelől akarat. Tehát a sikerhez bizony komoly akarat kell, amit az ember gyerekkorában tanul meg (később sokkal nehezebb), ezzel az akarattal fog tanulni, amitől aztán kellően széles látókörű (köznyelven okos) lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!