Ha törött lázmérőből higany került a ruhámra és kimostam 40 fokon, mivel a higany nem oldódik vízben, benne lehet még a mosógépben? Mennyi idő alatt párologhat el?
A higany apró cseppekben legurul a ruháról. Érdemes akkor, és ott keresgélni amikor a lázmérő törik.
Ha már elapróztad a mosással, szellőztess sokat.
1. A higany nem nedvesíti a textíliákat, így a ruhádon semmi sem maradhatott belőle. Tehát csak ezért kimosni is felesleges volt.
2. Semmiféle "magnézium por" nem való emberi fogyasztásra, úgyhogy az csak valamilyen magnéziumvegyület lehetett. De teljesen mindegy, mert a mosógépben ezerszer több és reaktívabb anyaggal találkozott volna az a higany - ha tényleg odakerült volna - ami nagyon kétséges.
A vízben nem oldódik és elvileg a mosógép nagy mennyiségű vize és öblítése lesodorta mechanikailag a lefolyóba. Ez a legvalószínűbb, mivel a textilben sem tapad meg, könnyen elválik tőle.
Videó: Higany a ruhán keresztül
Amúgy meg jobb komolyan venni és a ruhát akár kidobni, mert amit írtam inkább egy lehetőség, amit nem mértünk laborban! Egy átlagos lázmérő higany mennyisége (kb 2 g) már bőven veszélyes mennyiség! Ha nagyon drága ruha akkor ként vegyél egy kg-nyit és áztasd be alaposan, gumikesztyűvel finoman átforgatva, esetleg a kg kénnel mossad ki gépben és akkor ott is dolgozik a kén.
Kénpor 1 kg
1.200 Ft
Hatóanyag tartalom (S): Kén (S) 99,9 %
5/ Szerintem is a mosógép (mint írtam) vélhetően kivitte a ruhából a higanyt, de ellenőrizni nem tudjuk és valójában nagyon káros.
- 25 m²-es szoba (5 m x 5 m), magassága 2,5 m = 62,5 m³
- 2 gramm higany = 0,002 kg (átlagos lázmérő)
- higany koncentráció a levegőben:
0,002 kg / 62,5 m³ = 0,000032 kg/m³ = 0,032 g/m³ = 32 mg/m³
Vagyis egy átlagos lázmérő 32 mg/m³ környékén tud szennyezni egy szobát, nyilván a méretétől függően változó arányokkal. És az fontos, hogy a hosszú távú belélegzést kell figyelembe venni, ha ott marad egy szobában a higany! Vagyis a foglalkozási előírások fognak irányadóak lenni.
Egyesült Államok környezetvédelmi határértékei
levegőben - elemi higany - nem haladhatja meg - 0,1 mg/m³
( [link] )
Veszélyességi mennyiség munkaügyileg
"A TRGS 900 veszélyes anyagokra vonatkozó műszaki szabályok (foglalkozási expozíciós határértékek, OEL-k) [7] a higanyra és szervetlen vegyületeire vonatkozóan 0,02 mg/m³ OEL-t írnak elő . Ennek az értéknek a nyolcszorosát (0,16 mg/m³) rövid ideig (15 perces átlag, II. kategória) nem szabad túllépni."
"NIOSH: Az ajánlott levegőben lévő expozíciós határérték (REL) 0,05 mg/m3 (higanygőzként) 10 órás műszakra átlagolva és 0,1 mg/m3 (higanyként), amelyet soha nem szabad túllépni. ACGIH: A küszöbérték (TLV) 0,025 mg/m3, 8 órás műszakra átlagolva."
"A higany és kétértékű szervetlen vegyületei esetében a hosszú távú expozíciós határérték (8 órás TWA) 0,02 mg/m³"
Bionity.com
élettudományi és gyógyszerészeti portál
"nem haladhatja meg - 0,1 mg/m³"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!