Mi dönt afelől, hogy egy zenei műben bével vagy kereszttel módosítják a hangokat?
Némely mű a moll fordításában ha a B hangra van szükség, akkor A hang helyére írják, és kereszttel jelzik: miért így járnak el? A B hangot nem úgy kéne jelezni, hogy a H helyen lakik és azt b jellel leszállítani? Úgy tudtam hogy a kereszt legelőször az e moll G dúr párosban szerepel, kivételével ha más hangnemben a kereszttel emelt hangra szükség van. Pl az A hang dór skálája esetén is Fisz áll F helyett, hogy A hang ré hang nevet kapja.
De alaphangot kereszttel megemelni, mióta divat? Nem csak akkor emelünk kereszttel alaphangot, ha a kereszttel emelt hang maga az alaphang? Pl Gisz moll esetén a gisz G helyen van, azt egyértelműen kereszttel jelzik.
Majdnem írtam egy hosszabb választ az emberi hallás logaritmikus természetéről, a hangok frekvenciájának arányáról, az emberi fül számára harmonikusnak hangzó hangközökről, az ebből fakadó hangolási problémákról és az ezt baltával megoldó egyenletesen temperált hangskáláról, amiben minden hangköz hamis, de olyan kis mértékben hamis, ami eltűrhető. Aztán lerövidítve kb. én is azt válaszolnám, mint Mojjo: Az kiegyenlített hangolásnál ugyanazt a frekvenciát kapod, ha egy nagy szekundra lévő két hangból a magasabb leszállítod, mintha az alacsonyabbat felemeled. De más, a hangok frekvenciáinak arányát jobban tiszteletben tartó – így egy adott hangnemhez kötődő – hangolásnál, egy tiszta vagy püthagoraszi hangolásnál ez nem így van, két közel álló, de különböző hangot kapsz a két esetben, amiből az egyik harmonikus lesz a másik nem.
De a kiegyenlített hangolásnál is a zenének – fogalmazzunk úgy – a logikája szempontjából sem mindegy, hogy egy hang C♯ vagy D♭. Kicsit olyan ez, mint az írásnál. Fonetikusan a máxem és a mákszem ugyanaz, ugyanazokat a kiejtett hangokat eredményezi mindkettő. Mégsem mondhatjuk, hogy ugyanaz a kettő, nem is helyesírási szabályzatban leírtak miatt, hanem a nyelv logikája miatt az egyik egy jól kifejező, a másik meg egy hibás alak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!