Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Történészi módszertan(?)

Történészi módszertan(?)

Figyelt kérdés

1. Ne a Jelen állapotaiból induljunk ki!

2. Ne saját élettapasztalatainkból induljunk ki

3. Ne a politikai érdekeink szerint ítélkezzünk! Ez rejtett politizálás, csalás, nem történészkedés

4. Ne a politikai felfogásunk szerint ítéljünk! Torzítja a valóság képét


Mi van még?



#történészi módszerek
aug. 12. 09:36
A kérdező szavazást indított:
Az állami történészek függetlenek Magyarországon
Az állami történészek politizálnak Magyarországon
Egyéb lent:
9 szavazat
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Milyen szép, hogy van 4 szavazat, hozzászólás meg egy sem. :O
aug. 12. 19:47
 2/13 TappancsMancs ***** válasza:
80%
Majd ha sikerül ideérni írok hozzá, de amiket felsoroltál inkább tűnik politikai hangvételűnek, területűnek, holott ez kis részét érinti és közel sem öleli fel az egészet.
aug. 12. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
100%
Ha nem kérdeznél hülyeséget, akkor kicsit több válasz lenne. Ezek egyike se törteneszi módszertan, és mindegyik teljesen nyilvánvaló még egy óvodás számára is.
aug. 13. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
100%
A második kettő ítélkezésről szól, ami eleve nem is feladata egy tudósnak.
aug. 13. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

"A történészeket valaki fizeti. Ez a valaki tipikusan az állam. Ha az állam azt várja, hogy a magyarság hun eredetű, akkor az ezt állító történészeket emeli pozícióba. Ha finnugor eredetre van szükség, akkor mások lesznek a favoritok.

Olvass el egy 1980-as és egy 2000-es kiadású történészi írást (magyar tollból). Nem sok köze lesz a kettőnek egymáshoz."


Ezt üzenetben kaptam. Mégiscsak ítélkeznek azok a történészek...

aug. 13. 09:00
 6/13 UlfOrmson ***** válasza:
A módszertan legfontosabb eleme a forráskritika. Amiket felsoroltál nem tekinthetőek módszertani pontoknak
aug. 13. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
74%

Szeretném bizonyítani a történelem tudomány objektív módszertanát:

Az 1970-es 80-as években tanultuk, hogy 1907 november 7-én (amit akkor még más dátumnak írtak, mert nem a Gergely naptárt használták) reggel Lenin átment a Szmolníjba, az Auróra cirkáló ágyúlövésére pedig megostromolták a Téli Palotát.

Manapság azt állítják, hogy sem Lenin, sem az Auróra nem volt még a környéken sem, a Téli Palota őrsége meg alig várta, hogy átadhassa a kulcsokat.

aug. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Most látom: természetesen 1917
aug. 13. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
(azt hittem az következik, és a Téli Palota sem állt még :) ) Bár a kommunistáknál nem stílszerű, Ceausescu azért épített palotát. Biztos Hodzsa meg még néhány is. De ez off.
aug. 13. 18:35
 10/13 anonim ***** válasza:

Amit felsoroltál, azok egyike sem módszertan. Nyilván valamilyen mértékben benne vannak az általad említett szubjektív dolgok egy történész esetén. Alapvetően befolyásolja a gondolkodást az adott ember világlátása, neveltetése, vallása, nemzeti hovatartozása stb. Adott esetben ezeknek megfelelően, a saját, egyéni ízlése alapján választja magát a témáját is, amivel foglalkozik.


De éppen az a történészi módszertan lényege, hogy a szakmai munkát mindezek a lehető legkevésbé befolyásolják, és maga a munka a tudományosság mércéjének megfeleljen. Pl. valaki írta a forráskritikát. Ez azt jelenti, hogy adott esetben egy történész szubjektíve rajonghat Ciceróért, tegyük fel, hogy már gimnazista kora óta minden művét olvasta és magánemberként odáig van érte. Történészként viszont ha a kezébe kerül egy ókori irat, amiben az áll, hogy Cicero valamilyen bűnt követett el (pl. magáncélból visszaélt valamilyen hivatali tisztségével) és tegyük fel, hogy ez összhangban van más forrásokkal is, akkor a történészünk nem fogja elkezdeni mentegetni Cicerót, mert ő rajong érte, hanem szigorúan az alapján von le következtetéseket a tudományos munkáiban, amit a forrásokból tudományos módszertannal ki lehet következtetni. Most direkt egy semleges példát találtam ki, de ugyanez vonatkozik Horthy Miklóstól kezdve Kádár Jánosig mindenkire.


Szóval kevered a szezont a fazonnal, a tudományos módszertan azért van, hogy a történész elkerülje pl. azokat a pontokat, amiket felsoroljál, hogy ne a saját korából induljon ki, ne befolyásolja a saját élettapasztalata stb. Nem ezek a pontok a módszertanok, amiket leírtál, hanem ezek azok, amiket a történészek el akarnak kerülni, és ezért alkalmaznak tudományos módszertant... Persze, most egyszerűsítve, lesarkítva írom ezt.


Az "állami történész" kifejezésnek semmi értelme nincs, mert minden történész tulajdonképpen az államtól kapja a fizetését, aki szakmai munkát végez. A legtöbb egyetemen egyébként éppen hogy az aktuális politikai kurzussal szembenálló értelmiségi réteg dolgozik történészként, és ők is az államtól kapják a fizetésüket.


Ettől függetlenül abban igazad van, hogy vannak olyan műhelyek sajnos, amik minisztériumi támogatást kapnak és az aktuális politikai kurzus ideológiáját hivatottak kiszolgálni, amit én is szomorúnak tartok. Viszont te azt állítod (az "állami történész" kifejezésben bújtatva az van benne), hogy minden történész ilyen, aki fizetést kap, pedig erről szó sincs.

aug. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!