Miért nem bírják az emberek a meleget 30 fokban amikor az még bőven a testőmérsékletük 36.7 alatt van?
Az emberek melegérzetét számos tényező befolyásolja, nemcsak a külső hőmérséklet és a testhőmérséklet közötti különbség. Néhány olyan tényező, amelyek meghatározzák, hogy hogyan érzékeljük a hőt, magában foglalja:
Páratartalom: Magas páratartalom esetén a testnek nehezebb hűtenie magát a párologtatás útján, ami fokozhatja a meleg érzetet, még akkor is, ha a hőmérséklet nem extrém magas.
Szél: Erős szél esetén a hőátadás hatékonyabb lehet, ami lehűtő hatással lehet a bőrre, még meleg környezetben is.
Ruha: A ruházat anyaga és vastagsága jelentősen befolyásolhatja, hogy mennyire érezzük melegnek a környezetünket. Például vastag, szigetelt ruházat viselése még mérsékelt hőmérsékleten is túlhevüléshez vezethet.
Fizikai aktivitás: Ha valaki aktívan mozog, például sportol vagy fizikai munkát végez, testhőmérséklete emelkedik, ami miatt érzékenyebb lehet a melegre.
Egészségi állapot: Bizonyos egészségügyi állapotok, például láz, hormonális egyensúlyhiányok vagy gyógyszerek szedése, befolyásolhatják a test hőszabályozását, így a melegérzetet is.
Továbbá a személyes preferenciák is különbségeket mutathatnak. Néhányan jobban tolerálják a meleget, míg másoknak már alacsonyabb hőmérsékleten is kellemetlenséget okozhat. Ez a biológiai és egyéni tényezőktől is függhet.
3,4.
De akkor amikor 40 fok fölé megy a hőmérő hogyhogy nem halnak meg az emberek?
Az ember csak alacsony relatív páratartalmú légkörben képes elviselni a testhőmérsékleténél melegebb környezetet is.
A párolgás aktívan hűt. Például az ipari nedves hűtőtornyok is képesek a vizet környezeti hőmérséklet alá hűteni, ha ehhez megfelelőek a meteorológiai viszonyok. Nem véletlenül preferálják ezeket az óriási vízigényük ellenére!
100%-os páratartalomnál már 30 Celsius fok környékén rosszul leszel, és már csak feküdni bírsz.
"Miért nem bírják az emberek a meleget 30 fokban amikor az még bőven a testőmérsékletük 36.7 alatt van?"
Idehaza leginkább azért, mert egyrészt nincsenek hozzászokva, másrészt gyatra a lakosság egészségi állapota (túlsúly, gyér keringés, stb.).
A szervezet állandó hőtermelése miatt ( anyagcsere) a termoneutrális környezet a 30 fok alatti, kb.24-26 fokos. Ha ennél melegebb a környezetem, vagy fizikai munkát végzek, vagy süt rám a nap, akkor már kipirulok, sőt esetleg izzadni fogok, hogy a szervezetem ne melegedjen túl.
Ilyenkor az az érzés, hogy menjek árnyékba, vagy pihenjek inkább, egy jelzés a testemtől, hogy a " legolcsóbban" ússzam meg a visszahűtést.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!