Létezhet akkora kőzetbolygo mint a Jupiter?
Ez attól függ, mit értünk az alatt, hogy "akkora". Az átmérőjét, vagy a tömegét?
Bár a válasz szempontjából ez majdnem lényegtelen: mindkettőre NEM a válasz. Legalább is jelenlegi ismereteink szerint.
1) akkora = akkora átmérő (~140.000km)
Ez necces. Egy ilyen méretű kőzegbolygó, tömegvonzásából adódóan a bolygókeletkezési fázis során simán magáhozvonzana egy rakás (könnyű) gázt a protoplanetáris korongból, mint hidrogén és hélium, ezért aztán máris nem annyira kőzetbolygó lenne. A jelenlegi ismereteink alapján, amit a bolygók/csillagrendszerek keletkezéséről tudunk, ez nem igazán lehetséges.
2) akkora = akkora tömegű
NOPE! Egy ilyen tömegű kőzetbolygó olyan sűrű lenne, hogy simán összeroskadna a saját súlya alatt, és beindulna benne a magfúzió (bár lehet, nem stabilan). Minden bizonnyal barna törpe keletkezne belőle.
Nyilván ezek a jelenlegi ismereteinkre és megfigyeléseinkre alapozott modellek, tehát nem tekinthetők univerzális érvényességűnek. De nem igazán valószínű, hogy ilyen létezik.
Annyiszor nagyobb simán lehet, ilyeneket találtak is. Szuperföldnek is nevezik ezt a bolygókategóriát.
Hogy mekkora az elméleti maximum? Ezt őszintén szólva nem tudom megmondani.
Találtak olyan, minden bizonnyal kőzetbolygót, ami 40x nehezebb és 3x nagyobb átmérőjű, mint a Föld.
Viszont valószínűleg ő "csalt", mivel a vezető hipotézis szerint egykor gázóriás volt (mint a Jupiter - ami amúgy 318x nehezebb, mint a Föld), csak épp a csillagához képesti igen kicsi távolság miatt az erős napszél egyszerűen elfújta a légkörét, és csak a bolygó szilárd magja maradt meg.
Ezt teljes bizonyossággal nem mondhatjuk ki. Lehet, hogy van, de nem biztos.
Illetve itt a "szilárd" szóval vigyázni kell, mert akkora hőmérséklet és nyomás mellett már igen egzotikus halmazállapotok uralkodnak a Jupiter mélyében.
Előfordulhat tehát, hogy van egy belső szilárd mag, de az is lehet, hogy nincsenek számottevő mértékben nehezebb elemek, hanem "metallic hidrogen" van a belsejében. A kutatások még zajlanak. Nyilván nem egyszerű megállapítani ilyen távolságból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!