Ilyen internetes oldalt hol találok?
Ebben érdemes egy kicsit részletezni, pontosítani a kérdésben lévőeket... mivel több területről van benne szó. Érdemes sorrendben végigvenni a főbb lehetőségeket.
- tanulmány
Ez jelenti magát a kutatást, vagyis ez a kísérlet, ami állhat nagyon sok fázisból és többnyire nem is egyetlen fázist jelent. Az eredményét leírják és közzéteszik és az a publikáció ami bekerülhet sok különféle helyre is (sokszor nem is egy helyre). A tanulmány amikor egy történész levéltárakba jár vagy a fizikus a laborban kísérletet végez és végül leírja az egészet ahogy van részletesen (kísérlet célja, feltételei, eszközei, mit és hogyan és miért vizsgál, stb, eredmény, következtetés, efféléket). Küllemre unalmasnak tűnik és nem a megszokott hír cikkek stílusa jellemzi.
- publikáció
Általában ahol elsőként jelenik meg illetve az eredeti tanulmánnyal azonos példánya több oldalon is. Vannak publikációs oldalak, amik sokszor küllemre nagyon puritán megjelenésűek és nem magazinszerűek, de tartalmazzák a kutatás minden fontos információját (név, nevek, dátum, azonosítási szám és a tanulmány). És egyetemek oldalain is leközlik a tanulmány eredményeit. Itt egy példa erre (jobb oldalon a szakaszai, rövid összegzés amiről szól, bemutatja a kutatás anyagait és tematikáját, a vizsgálatot, stb):
A publikációk egy része csak fizetősen érhető el, és sokuk több oldalon is megtalálható. És vannak ingyenesen leközlő helyek is.
- blog
Ez lehet szakember(ek) blogja vagy lehet hozzáértő ismeretekkel rendelkező ember. Lehet ettől függetlenül általános történelmi blog és a történelem egy időszakának és kultúrájának is a blogja (pl római, görög, stb).
- cikkek
Ez lehet egy amúgy:
1. Általános híreket tartó hírmagazin, ahol van tudomány rovat is. Például NBC News/science vagy Origo/Tudomány.
2. De lehet kimondottan tudományos magazin is mindenféle tudományokban vegyesen. Például a New Scientis.
3. És még lehet a kulcsszavak valamelyikének szak magazinja is, mint például csak régészeti, csak biológiai vagy kémiai is. Például az Archaeology magazine, ami az Amerikai Régészeti Intézet lapja.
- könyvek
Sok könyvet a szakemberek írnak és sokszor nyugdíjas éveikben, azokról a témákról amikre nem jutott idejük, vagy nem kaptak rá kutatási támogatást praktizálásuk alatt.
A variációk elég tágasak és lényeges nem összetéveszteni, hogy hol olvasunk valamit. A tudományos publikációkat adott esetben leközlik a nagy hírmagazinok is, de inkább cikket írnak róla és az eredményekről akár szakember is nyilatkozik a cikkben. A cikk kihagyhat fontos elemeket a publikációból, de hozzá is tehet jó meglátásokat és még az sem ritka, hogy csak az eredményről számolnak be következtetések nélkül.
Amúgy magán kutatásokat is érdemes figyelembe venni, mivel még ha nem is szakvégzettség felől íródik, de már rengeteg dolgot fedeztek fel és kutattak eredményesen laikusnak nevezett magán szakértők is. Hozzátenném, hogy egy kutatás még, ha nem is bizonyul teljesen helytállónak, utat nyithat egy további kutatás felé, így minden kutatási anyag hasznos tud lenni.
Ha beírod - és nem kell megijedni 😊 a gugliba "top science magazines" vagy "science magazines" akkor bőven lesz egy rakás úgy elsőre. De a terület vagy kérdés keresésére is lesznek még oldalaid.
Vagy: [link]
Sajnos blogot nem nagyon tudok javasolni, mert magam sem annyira olvasok blogokat. Az alábbiakban keress rá témákra, kulcsszavakra és amelyik neked fogyasztható azt olvasd.
[link] (ez úgy általánosan elég jó)
[link] (látványos változat)
60 legjobb történelemblog és webhely (lista)
Tudományos folyóiratok listája
Próbáld ki, hogy a worldhistory.org oldalon beírsz egy témát a keresőbe... itt van pár példa és csak pörgesd le mennyi cikket dob ki
Azt érdemes tudni ezekről, hogy nem feltétlenül derül ki belőle egy történelmi sztereotípia, és lehet, hogy a szokásos dolgokról lesz bennünk szó. Például a maják emberáldozata nem igaz és ezt már lehet tudni, míg az ilyen oldalakon lehet olvasni róla. Részben persze nem frissítik a sok ezer oldalnyi szöveget, mert sok. Részben új tartalomként is megjelenhet az, amiről azért már másképpen tudunk. A maják populációja is bőven alá lett becsülve és az új becslések az esőerdő műholdas felmérése alapjánk 3-5-szörös település mennyiséget mutat. Egyiptomi ókor ugyanez, ők is sokkal többen voltak, lényegesen több településük volt. Vagy szintén nincs szó ilyen oldalakon például olyanról, hogy "Malta-Buret kultúra", (ami csak név hasonlóság az Olaszországtól délre lévő Máltával), mert a ... hát nem igazán a történelemben nem kicsit mellőzött Oroszország területéről van szó. És nem is kis jelentőséggel, szóval indokolt lenne... A Malta-Buret kultúra leletei között van a jelenleg ismert legrégebbi ruha ábrázolásunk, ami az orosz Irkutsk Oblast régió (Szibéria) területe (Mongólia fölött) és a dátuma 23 000 év és kapucnis ruhában vannak a kis mamut agyar figurák. Itt van egy ilyen szobrocska. Persze ezek kicsik, néhány centiméteresek.
És van mamut agyar karkötőnk is.
A lényeg ebből, hogy az újabb kutatásokat bizonyos oldalak lehet, hogy nem hozzák le (pl a worldhistory.org sem feltétlenül). Ettől még jó oldal, csak érdemes tudni, hogy lehet sok friss információnk egy-egy témáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!