A Föld kerek akkor mi a magyarázata hogy van vízszint?
#1 Arra gondol, hogy szerinte a vízszint az vízszintes. Ami amúgy logikus következtetés... egy 7 éves gyerektől legalábbis az lenne, de nagykorú emberektől már annál kevésbé.
Technikailag nincs vízszint. A vízszint az nem vízszintes. Ha te engedsz magadnak egy kád vizet, akkor ott persze, hogy annak tűnik, mert a Föld teljes mérete egy kádhoz képest... hát, a Föld egy "picivel" nagyobb na, mint egy kád, ez a lényeg. De ettől még a kádban sem vízszintes a vízfelszín. Ki lehet ám számolni. Egy kád kb. másfél méter hosszú, azaz a kád víz felszínének görbülete kb. 0.12 milliméter. Hát persze, hogy nem észrevehető. De ha kimész a tengerpartra és megnézed a távolban lévő hajókat, akkor rögtön észre fogod venni, hogy nem vízszintes a vízszint.
A vízszint globális méretben gömb.
A geodéziában ( földméréstan) a vízszintes definíciója, hogy a nyugalomban lévő tenger (nagy bózfelület) felszíne, amelyre csak a nehézségi erő hat, és annak 8-10 km- es szakasza a vízszintes vonal, amely minden pontján merőleges a függővonalra.
Nyilván a vizek felszínére a gyakorlatban nem csak a behézségi erő hat, de a definíció attól még elfogadható, bolgygó méretben egy ekkora távolságon még vízszintes a valójában görbe felület.
Sőt, a függővonal sem függőleges teljes hosszában.
Annak definícióját valamikor úgy tanították: a függővonal egy végtelenül vékony, végtelenül hosszú, (végtelenül nehéz) szál, amelyre csak a nehézségi erő hat.
Szigorúan véve, kettős csavarodású spirál görbe, amelynek 8-10 kilométeres szakasza vehető függőlegesnek.
Arra már az ókorban rájöttek, hogy az épületek akkor állnak stabilan, ha azok vízszintesen, illetve függőleges irányban állnak, a nehézségi erő a falak vonalában fut végig, a terhelés megoszlik.
A vízszintes, függőleges az építészeknek alapvetően fontos.
Az óceanon hajózóknak már a Föld görbületével is kell, kellett számilni, és a külső mrggigyelőknek is feltűnt, hogy a nyugodt tengeren hajózók a távolban "behajóztak a víz alá", vagy onnan bukkantak elő.
Az ókorban már meglepően pontos számítások voltak a bolygó méretéről is, nem miden kultúrában lapos korongnak képzelték a Földet
Úgy, ahogy egy alma héjának is van jól mérhető vastagsága - azonosképpen a víznek is van szintmagassága.
Akinek ezt nehéz felfogni, az mentálisan életképtelen egy technikai civilizációban!
A "vízszintes" egy hétköznapi és nem tudományos fogalom. Az ember mindig erőhatások között él, és ebben messze elsődleges a föld vonzása. Mivel a föld gyakorlati szempontból gömbölyű, ezért az összes (mozgékony) víz (ha tud) egyenletesen oszlik el rajta a tömegvonzás következtében. Ezt a jelenséget nevezzük vízszintnek, és azt fejezi ki, hogy ha ilyen a felület, más folyadék nem mozdul el rajta (hiszen ha elmozdulna, ott is ugyanakkkora erő hatna, tehát nincs ami elmozdulát okozna.
A "vízszintes" tehát egy olyan helyzet, ahol bárhová tehetünk egy mozgékony tárgyat, például golyót, az nem mozdul. És mindent ehhez képest viszonyítunk.
Itt két dolgot kell alapvetően megkülönböztetni. 1. A tudományos precizitás (itt nincs vízszint, értelmezhetetlen). 2. Hétköznapi gyakorlati élet. Ez nagyjából az a méret, amit egy ember átlát, kezelni tud. Azaz se nem nagyon kicsi, se nem nagyon nagy. Itt tehát "vízszintes" szempontból pár négyzetméterre gondolunk akkor is, ha nem gondolunk rá. És ott jó közelítéssel (emberi mércével) egy vízszintes felület sík. Tudományos értelemben azonban a sík egy elvont fogalom és semmiféle vízzel nem azonosítják. Még csak nem is hasonlítják.
Tehát a kérdésre: a magyarázat az, hogy az ember ösztönösen a saját léptékében gondolkodik. Ott pedig a vízszint és a sík összemosható. Csak akkor nem, ha egzakt fogalmakkal dolgozunk (gondolkodunk), ez azonban mindig jól meghatározott célból történik, és az egyes ember szintjén rendkívül sokrétű attól függően, hogy az illető az adott témában mennyire jártas.
Matematikailag pongyolán megfogalmazva olyan hatalmas a gömb sugara, hogy a felszínéhez húzott érintő(vízszintes vonal) több km-es távolságon belül is elhanyagolható eltéréssel megegyezik a gömb felszínének vonalával.
Lézeres kisérlettel azért nem túl nagy távolságon belül is kimérhető a különbség, de hogy szemmel is látható legyen, ahhoz sok km kell. Ráadásul a tengerek, tavak felszínét leszámítva a domborzat miatt ez se igazán észlelhető.
A Föld gravitációs középpontja az a Föld nagyjábóli gömbi középpontjában van. Ebbe a gravitációs középpontba mutat a függőleges irány. A vízszintes pedig a függőlegesre merőleges egyenes.
Vagy mint írták a Földgömb felszínérének érintője a vízszintes.
A függőleges és vízszintes a gravitációs középponthoz képes működik és alakul, ahhoz mérik. Egy vízmértékben is ezért van folyadék buborékkal, mert az beáll a gravitációval.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!