Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért pont annyi ideig él az...

Miért pont annyi ideig él az ember, ameddig?

Figyelt kérdés
Különböző országokban más és más a várható élettartam. Nálunk, Európában kb átlag 60-100 évig él egy ember. Miért pont ennyi? Miértnem csak pár hónap vagy épp 500-1000 év?
2024. febr. 9. 22:12
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
A várható élettartam egy átlag. Statisztikai adatokból számolják ki, azért annyi, amennyi.
2024. febr. 9. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%
Ez kérdés könnyen elvezet odáig, hogy miértnem örökéletüek az élőlények ? Biologiaia, fizikai oka nem volna, az örökéletnek. Talán evolucios szempontból, a gének megfelelő keveredése miatt "kellett" korlátozni az élettartamot. És az embernél ez a 20-40 év jött ki, legalább is őskori körülmények között, a többit valoszinűleg jólét, meg az orvostudomány adja hozzá.
2024. febr. 9. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
77%
Ez a tudomány egyik legnagyobb kérdése, hogy miért az egy átlagos faj várható élettartama ami. Szerintem, ha egyértelműen megtalálod rá a választ még Nobel-díj esélyes is leszel.
2024. febr. 10. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%

A földi körülmények változnak. Sajnos adott élőlénypéldány szervezete nem tud idomulni a megváltozó körülményekhez. (Pl. 20 fokkal melegebb lesz, vagy 20%-kal kevesebb oxigén a légkörben X év múlva) Viszont az új nemzedékek kicsit ilyenebbre és kicsit olyanabbra sikerült egyedeiből ki fog tud szelektálódni a megfelelő irányba a változást követni képes csoport, így marad fenn az élet. Ha nem lenne semmi változás soha, akkor lehetett volna olyan is az élet, hogy örök, vagy szinte örök. Vagy lesz majd örök, amint képes lesz az ember a gondolati hullámait valami jobban formálható robotba áthelyezni.

A nemzedékek cserélődési ütemét, gyorsaságát illetően nyilván ki van az is játszva, mi az optimális. Az olyan faj, ahol a kelleténél ritkábban cserélődnek a nemzedékek, nem lenne képes követni egy gyorsabb környezeti változást, tehát olyan faj nincs is, mert már kihalt. A túl gyorsan cserélődő nemzedék egyedei pedig nem elég bölcsek ahhoz, hogy fenntartsák magukat, fejlődjenek, és nincs annyi eszük, hogy előnybe jussanak a fennmaradási versenyben más populációkkal szemben. Az olyan, ahol a 10 éves zöldfülű gyerek az átlagéletkor, nem fog győzedelmeskedni olyanokkal szemben, ahol 80 éves atomfizikusok is elmélkednek. Amúgy is rég megette volna őket az oroszlán.

Ugyanakkor a fejlődéshez szükséges a nemzedékek cserélődése is: engem például már nem lehetne rávenni, hogy kezembe vegyek egy mobiltelefont, öreganyámat nem lehetett, hogy bekapcsoljon egy ördögi villanyvilágítást, ezekre mindig csak az új, fiatal, tanulóképes, új dolgokra és világra nyitott nemzedék képes. Nem az, amelyik már gyűlöl mindent, ami mozog.

Hadd fessek a dologról egy egyszerű képet:

Van az a nemzedék, aki le tudná írni egy mobiltelefon működésének a fizikáját-matematikáját-programozását, és van az a nemzedék, amelyik nyomkodni tudja, ha a kezébe adják, sőt, még azt is tudja, hogy kell felvenni, ha megszólal egy ilyen. És ez két különböző nemzedék.

Na ezért "kell sajnos" cserélődni, különben még fenn lennénk a fán. Ha öreganyámék nemzedéke eléri az örök élet lehetőségét, akkor örökké élnek, de a villanyáram nem lenne még bevezetve azóta se, abban biztos lehetsz.

2024. febr. 10. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
74%

A sejtjeid nem örökéletűek, életed során jó párszor cserélődnek. Minden csere, másolás során keletkezhetnek hibák a dns-ben.

Nagyon túl egyszerűsítve olyan ez, mintha mindig újra és újra fénymásolnál egy papírt. Mindig az előbbi fénymásolatot használva. Előbb-utóbb olvashatatlan gyatra minőséget kapsz. Örökké nem lehet ezt eljátszani.

A sejtjeid is hasonló módon nem tudnak korlátlan sokszor problémákat okozó hibák nélkül cserélődni. Az örök életet vagy az ezer éves életet már csak ez a mechanizmus is kizárja bonyolultabb élőlények esetén.

2024. febr. 10. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Miért nem csak pár hónap vagy épp 500-1000 év?"

Az élettartam nem lehet túl rövid, hisz annyi idő alatt nem is tud kifejlődni egy ennyire bonyolult rendszer. Ugyanakkor a hosszú élet ellen szól, hogy minél tovább élnek az egyedek, annál lassabb a faj evolúciója, annál nehezebben alkalmazkodik a génállomány a külső változásokhoz.

Az embernél ráadásul tovább bonyolítja a képet a kognitív működésünk, amiket #4-es leírt.

2024. febr. 10. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Egerekben már megtalálták és ki is kapcsolták az öregedést okozó géneket. Emberi alkalmazásig valószínűleg soha nem fog eljutni ez a kísérlet, mert társadalmi problémákat vetne fel. Az egészben ez a legszomorúbb.
2024. febr. 11. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!