Csillagászati szempontból lehet azt mondani, hogy az év vége a téli napforduló idején van (nem pedig dec 31-én)? Létezik olyan, hogy csillagászati év?
Igen, létezik.
A szoláris év, vagy tropikus év a Földnek a Nap körüli keringési ideje, két tavaszi napéjegyenlőség között eltelt idő. Értéke átlagosan 365,2422 nap, vagyis 365 nap, 5 óra, 48 perc, 46 másodperc
Ahogy #1 mondja, bármi lehet év vége. Nálunk itt a nyugati világban december 31 az év vége, de máshol, például Kínában nem. Sőt, van ahol nem is létezik december 31, mert más naptárat használnak.
Ezek mind kitalált, ember csinálta dolgok, amik a valóságban nem léteznek, csak mi kitaláltuk őket, hogy ezzel jelentősen megkönnyítsük az életünket, mert nyilván sokkal könnyebb, ha mindenki ugyanúgy gondolkodik. És ahogy mások kitalálták azt, hogy december 31 legyen az év vége, úgy te is mondhatod azt, hogy neked a téli napforduló az év vége. Tarthatsz akkor újévi bulit, vagy amit akarsz. Tarthatod szeptember 18-án is. Létrehozhatsz új naptárat is és ünnepelheted az újévet a 2. hónap 67. napján. Ahogy akarod. Persze ettől a mindennapokban még igazodnod kell a hivatalos rendszerhez. A saját rendszeredet csak ott tudod érvényesíteni, ahol erre hatalmad van, tehát a magánéletedben.
Egyébként ha ránézel a hónapok nevére már abból látszik, hogy ehhez képest nem túl régen lett "áthelyezve" az év kezdezdete.
Szeptember->szeptim = 7
Október -> okto = 8 (ld. pl. Oktogon-tér ami azért Oktogon mert 8 szögletű)
December -> deci = 10
Ebből látszik, hogy már ezekhez képest is 2 hónappal el van csúszva. Egyébként igen, teljesen, mindeghy, hogy hova tesszük az év kezdetét. Egy a lényeg, hogy ne nagyon legyen áthelyezve.
Azért nem is teljesen alaptalan a naptárak megszerkesztése, mert vannak amik nagyon jól mérhetőek, mint a napéjegyenlőségek és a napfordulók. És van még kérdező a napközelpont és a naptávolpont is, amikor a Föld a Naphoz legközelebb és legtávolabb van a földpályán. De tényleg közelít az év vége, a napközelpont és a téli napforduló is egymáshoz, mind a három.
Itt egy ábra és úgy jobban fog látszani.
(innen: [link] )
vagy
(innen: [link] )
Aztán az, hogy a három közeli csillagászatilag is azonosítható időpontból melyiket választjuk, már érdekes kérdés. :) Így jönnek:
- téli napforduló: december 21.
- naptári évkezdet? január 1.
- napközelpont: január 3.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!