A pszichológiát miért tartják tudománynak, amikor a kutatásaik csak bizonyos embercsoportokra vonatkozik?
Pszichológia: 3000 emberen végzett kutatás alapján...
De ha kiválasztok a déli féltekéről másik 3000 embert, akkor meg az ellenkezője jöhet ki.
Ezzel szemben:
Természettudomány:
A gravitáció, amely érvényes az EGÉSZ univerzumban...
Az evolúció, amely az ÖSSZES élőlények vonatkozik...
A Higgs-bozon, amely az ÖSSZES részecskének töltést ad...
Látjátok a különbséget?
A természettudomány a tudományok tudománya, amely globális, az egész világra összefüggő folyamatokat tár fel.
Olyan, mintha ezt a tudományt az isten adta volna az embereknek.
Amúgy ha esetleg valaki kétségbe vonja, amit mondok. Pl. az intelligencia kutatásban maga a szakember ismeri el, hogy bizonyos megállapítások általában igazak, vagyis nem mondhatjuk azt, hogy ez X emberre is igaz:
Ezzel szemben:
Kimondhatjuk, hogy az ÖSSZES fosszília az élővilág egykori állapotát mutatja. Ez a megállapítás nem csak bizonyos fosszíliákra vonatkozik, hanem mindegyikre.
Igen, LEHET általánosítani.
#3
Egy rakás olyan dolog van, amiből ma tudományt csinálnak, pedig nem az. Pl. a teológia sem tudomány, ahogy a pszichológia sem. Egyik sem felel meg a tudomány szigorú kritériumainak. A fontos pszichológiai kísérletek is sorra buktak el (milgram, standordi)
Kedves kérdező!
Hajrá, csináld jobban! 😉 Valószínűleg sosem próbáltál még olyan pszichológiai kísérletet összehozni, aminek a konklúziója egyetelmlegesen igaz lenne mindenkire...
Megjegyzem: melyik a jobb? Ha az égegyadta világon semmilyen ismeretünk nincs az emberi pszichéről, vagy hogyha legalább valamilyen korlátos ismeretünk van róla?
Illetve a legtöbb természettudománynak többszáz éves előnye van a pszichológiával szemben. Nem fer összehasonlítani őket. Olyan, mintha vennéd Usain Boltot, meg egy 7 éves kisgyereket, és azt mondanád, a kisgyerek nem is futó, hiába jár futni, mert hát nézzük meg, ott a Bolt, aki simán lekörözi.
Bolt hol is tarott 7 éves korában...?
Arról pedig nem is beszélve, hogy a pszichológia konkrétan az ismert Univerzum legbonyolultabb szerkezetét igyekszik megismerni. Bocs, ha nem megy olyan jól, mint a v=s/t
+1: az általad említett Milgram, Stanford stb. kísérletek pontosan azért "dőlnek meg sorra" (mondjuk ez így sarkos), mert jóval tudományosabban vizsgálják meg az adott témákat, mint 50-60 éve. Neked lehet, hogy ez tudománytalanság, nekem inkább pontosan tudományos fejlődés.
Ez a természettudomáynokban is így van, lásd newtoni és einsteini gravitációelmélet (hogy szintúgy a Te példádat vegyük alapul).
"Bocs, ha nem megy olyan jól, mint a v=s/t"
Hát pedig ezzel az egyenlettel - annak ellenére, hogy általános iskolás fizika - több embernek meggyűlik a baja, mint pl. Kompojuter Pistike megértésével. Mert Pistike viselkedéséből le lehet vonni bizonyos következtetéseket józan paraszti ésszel is. Ellenben az általad említett egyenlettel egy hétköznapi 25 éves ember sem tud számolgatni, mert az utca embere nem ért a fizikához.
Mondjuk én 9.-ben tanultam a gyorsulással kapcsolatos számításokat. A fene sem tudja már, hogy az általad említett egyenlet hová tartozik.
De az biztos, hogy a négyzetes úttörvény már gimnáziumi fizika.
😂
Ezzel kellőképpen jellemezted magad és a felfogásod annyira, hogy ne legyen több kérdésem...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!