Tényleg hazaárulók voltak a magyar kiráyok?
Azt olvastam sok történésztől, hogy 1. Szent Istvántól kezdve végig “hazaárulók” voltak, tehát nem a magyar édekeket nézték.
Ez mennyire igaz?
Illetve mennyire igaz, hogy ha Koppány lett volna a Király, akkor jobb sorsa lett volna az országnak?
Szerintetek mi lett volna ebben az esetben hosszú távon?
Szent Istvánt, aki letette egy már 1000 éve létező országnak az alapjait, egy kicsit erős. Lehet, hogy a királyaink nem voltak mind jók (pl. Orseoló Péter), de azért akadtak szép számmal olyanok, akik sokat tettek hozzá az országunk működéséhez/kultúránkhoz.
Pl.
Szent István:
- Oké, leverte Koppányt, aki rövidlátóan a keletiekhez akart csatlakozni -- aminek az lett volna, hogy éppen úgy begyalultak volna az oszmánok a XIX. századig, ahogy a Bizánccal és a többi balkáni állammal tették --, és ezt német lovagok segítségével tette, az utód megjelölése se volt a legszerencsésebb -- bár a fiát gyászolta akkoriban, akire rá akarta bízni eredetileg az országot --, de mégiscsak elverte a németeket, amikor azok jöttek hódítani. A jelen szemüvegén keresztül talán mondott hülyeségeket, például azt, hogy egy egy nemzetű ország gyenge és esendő, de ne felejtsük el, hogy ez abban a korban nagyon is előrelátó szemlélet volt, ennek köszönhetően telepedhettek le az országba azok a nemzetek, amelyek később hozzáadtak valamit a kultúránkhoz.
I. Mátyás:
Lehet, hogy mai szemmel nézve nem volt jó uralkodó, és lehet, hogy bármit hajlandó volt feláldozni -- még az ország önvédelmi képességét is --, hogy megszerezze a császári címet, és a keresztény országokra pazarolta a haderejét, amelyeknek eszükbe sem volt háborúzni ellene, de kulturálisan -- még ha nem is szándékosan -- rengeteget gyarapított minket, ha megkérsz egy öt évest, hogy mondjon egy egy nagy uralkodót a magyar történelemből, vagy meséljen egy legendát, majdnem biztos, hogy Mátyásról fog beszélni (vagy Szent Lászlóról).
...........
Egyébként sem értem, hogy mit jelent az a szó, hogy hazaáruló, egy uralkodó esetében. A király -- a régi korokban -- nem csak az ország vezetője volt, hanem ő volt az ország és a nemzet. Ha úgy döntött, hogy valaminek meg kell lennie, akkor két lehetősége volt az embereknek:
- Elfogadják: ebben az esetben teljes mellszélességgel mellé állnak, és támogatják az ötleteit.
- Fellázadnak ellene: amivel az életüket is kockára teszik, amennyiben a király valóban az ország -- azaz a többség -- érdekeit képviseli.
.........
Szokás Ferenc Józsefről és a Habsburgokról rosszat mondani, többnyire a 48-as forradalom leverése miatt. De kérdem én: melyik uralkodó nem fogott fegyvert a saját népe ellen, ha az fenyegette a hatalmát? A történelmünk teli volt testvérháborúkkal, de az uralkodók nem csak nálunk fogtak fegyvert a népük ellen, hanem pl. a franciáknál is. Nem XVI. Lajos volt az utolsó, aki fegyvert fogott (mondjuk, ő el is bukott) a népe ellen, hanem az elődei közül is többen (pl. Fronde lázadás). Az Angol/Skót Stuartok is háborúztak a saját népük ellen, de bizony a spanyol uralkodók is.
Köszi a válaszokat!:) Tehát akkor még így is jobban jártunk, hogy István lett az uralkodónk, és Koppány esetében is szétdaráltak volna minket a tatárok és az oszmánok.
Egyébként szerintem lehettünk volna sokkal nagyobb ország, ha a honfoglalásunkat és kalandozásainkat nem állítja meg az akkor egyesülő német és római birodalom, és talán a tatárokkal szemben több esélyünk lett volna… Mocskos mongolok miatt ment össze magyarország (hosszú távon)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!