Egy nitrogen palackhoz hasznalatos "nyomascsokkento" es "aramlasszabalyzo" kozott mi a kulonbseg? Csak nyomascsokkento regulatort talalok online. A nyomascsokkenton is van tekero, be lebet azzal is allitani 15 liter/ perces kiaramlast?
Fontos lenne megérteni a különbséget.
Áramlásszabályozó szelep gyakorlatilag egy fojtó szelep, ami az áramló közeg útjába egy változtatható keresztmetszetet jelent.
Nyomáscsökkentő (reduktor) szelep pedig a kimenetén egy (közel) állandó nyomást biztosít a bemenő nyomástól függetlenül.
Ez persze így nem sokat mond, de mit is csinálnak a valóságban.
Tegyünk a 200 bar-os nitrogénpalackra egy áramlásszabályozót, nyissuk ki egy kicsit, jön a gáz. Minél jobban kinyitjuk, annál több gáz jön, ha pedig kezdjük elzárni, akkor csökken a kiáramló gáz mennyisége. Mit csinál a nyomáscsökkentő? Nagyjából ugyanezt, ha kezdjük kinyitni egyre több gáz jön ki, ha kezdjük elzárni, akkor meg egyre kevesebb. De akkor mi a különbség? Fogjuk be a kimeneti cső végét és rögtön látjuk! Az áramlásszabályozó szeleppel csak annyit tudunk szabályozni, hogy mennyi idő alatt alakuljon ki a kimeneti csőben a bemenettel azonos nyomás, de egy idő múlva mindenképpen a bemeneti nyomás lesz a kimeneti csőben is. Ha a nyomáscsökkentőnél is befogjuk a kimeneti cső végét, akkor ott csak a beállított (csökkentett) nyomás alakul ki. Ha magasabb nyomást állítunk be, akkor emelkedik a nyomás, de ez független a bemeneti nyomástól, ha elérte a beállított nyomást, akkor leáll az áramlás.
Mit is akarsz elérni? Azt, hogy a KEZDETBEN 200 bar-os palackból egyenletesen áramoljon ki a gáz. Ha egy áramlásszabályozót teszel, akkor ha beállítasz egy bizonyos áramlást, az a következő pillanatban már kevesebb lesz, hiszen a palackban folyamatosan csökken a nyomás, ezért a beállított keresztmetszeten egyre kevesebb gáz tud átáramolni. Viszont egy nyomáscsökkentőt beszerelve az áramlásszabályzó elé, biztosítható, hogy a palackból folyamatosan csökkenő nyomású gáz előbb egy állandó nyomású részbe jusson és onnan egy áramlásszabályzón keresztül végig (amíg a palack nyomása a nyomáscsökkentőn beállított értékre nem esik) egyenletes mennyiségű gáz áramoljon ki.
Az anyagáramlás szabályozását egy gázpalackból hasonlóan oldják meg mint az elektronikában az áramstabilizációt.
1. Ha az állandó gázáram vételezése gyakorlatilag légköri nyomáson történik (pl. egy hegesztőpisztolynál), akkor egy nyomáscsökkentő és egy fojtószelep kombinációja bőven elég. A nyomáscsökkentő mindössze néhány kPa (max. 1 bar) nyomásra stabilizál, és a fojtószelep ennél a különbözeti nyomásnál biztosítja a definiált gázáramot.
2. Ha viszont a vételezésnél nagy - akár néhány atmoszférányi - nyomásingadozás léphet fel, akkor a nyomáscsökkentő referencianyomását nem a szabad környezetből biztosítjuk, hanem a fojtószelep utáni vételezési pontról. Így csak a fojtószelepen keletkező csekély nyomáskülönbség alapján történik a szabályozás, míg a jóval nagyobb abszolút kimeneti nyomás két nagyságrendet is ingadozhat probléma nélkül.
Koszonom szepen a preciz valaszokat.
A celom az lenne hogy egy 8l urtartalmu 200 baros palackbol amiben 1500l nitrogen van, minimum egy oran at 15 l/perc mertekben aramoljon ki a gaz.
A 200 bar eleg nagy nyomasnak tunik ahoz hogy 100 perc helyett legalabb egy oran at is jojjon a gaz egy sima aramlasszabalyzoval nem?
Ertem hogy nyomascsokkento+aramlasszabalyzo kene, de eleg lehet pusztan egy aramlasszabalyzo vagy egy nyomascsokkento? Mindketton van csavaros szelep. Melyiket vegyem meg? Nyomascsokkentot vagy aramlasszabalyzot? Elmeletileg 100 percen at jonne a gaz 15l/perc mertekben, de azt nem akarom hogy 5 perc utan elkezdjen csokkenni az aramlas. 200 bar eleg sok ahoz hogy kiuruljon majdnem teljesen?
Legyszives egyszerubben ki tudnatok fejezni hogy akkor nyomascsokkentot vagy aramlasszabalyzot vegyek, vagy mindenfelekeppen muszaj mindketto?
Ha muszaj mindketto van ebbol kombinalt, olcso esetleg? 10-30eFt-ert talalok regulatorokat, az a nyomascsokkento csak?
A cel hogy 15liter / perccel egy oran at jojjon, es akkor az 1500 liter egyharmada meg benne maradna az mar mindegy ha az utolso harmad lassabban jon ki.
Itt a link amiben a pontos urtartalmat targyaltuk a valaszolokkal.
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__1..
Kérdező - írod:
"Legyszives egyszerubben ki tudnatok fejezni hogy akkor nyomascsokkentot vagy aramlasszabalyzot vegyek, vagy mindenfelekeppen muszaj mindketto?"
Válasz:
Ebből a megfogalmazásból már látom, hogy nagyon nem megy neked ez az egyszerű téma. Jobb lesz, ha személyesen megkérsz egy megfelelően képzett embert a probléma megoldására, mert még sok mellékes dologra is oda kell figyelni. Magasnyomású palackokkal és a hozzátartozó szerelvényekkel sem babrálhat képzetlen ember.
Amúgy 200 bar esetén kétfokozatú nyomáscsökkentő alkalmazása gyakori dolog, sok mindentől függhet még (pontosság, üzembiztonság, stb.), hogy milyen berendezést kell beszerezned a feladatra.
Kedves Kérdező!
#1 vagyok. Ha ennyire nem érted, márpedig ennél szájbarágósabban már nemigen lehet elmagyarázni a problémát, akkor kérlek a gyakorlatban meg se próbáld ezt önállóan kivitelezni. A 200 bar nem játék, halálos sérüléseket tudsz vele szerezni! Ha valóban ezt a gyakorlatban is meg kell oldani (mennyire pontosan kell a 15 l/perc?), akkor nem csak a nyomáscsökkentés (itt sem mindegy, hogy milyen legyen) és az áramlásszabályozás a probléma, de például előfordulhat, hogy az egész meg fog fagyni, hiszen a kitáguló gáz folyamatosan hűti a szerkezetedet. És még lehetnek egyéb gondok is, ezért kérj meg egy szakembert, hogy a pontos körülmények ismeretében segítsen.
14-16liter /perc teljesen jo lenne, nem fontos hogy nagyon pontosan 15liter/perc mertekben follyon a gaz. 14, 15, 16 liter / perc optimalis lenne. Nem ertem ebben mi olyanveszelyes, nem omleszteni akarom, ez kb annyi hogy kicsit megnyitom a palack foszelepet, egy kicsit a nyomascsokkentoet es ha van rajta aramlasszabalyzo azt is egy picit.
Mindegy, ha sertegetni konnyebb akkor csak tessek, majd megveszem jofogasrol, veszek hozza nyomascsokkentot a biztonsag kedveert meg aramlasszabalyzot is, gondolom van kombinalt is, talan az a manometer.
Valahogy megprobalom majd "kimerni" hogy mennyi aramlik belole ki.
Ha egy palackot amiben masfel kobmeter nitrogen van masfel ora alatt eresztek le, kb az a 15liter/perces aramlas, akkor nemhinnem hogy barmi felrobbanhat, lefagyhat vagy baleset tortenhet.
Annyit felfogok hogy van alapbol egy foszelep a tartalyon, ha az nincs kinyitva teljesen akkor el sem szallhat semmi, aztan a nyomascsokkento szelepet sem nyitom ki csak mertekkel mondjuk 10/20/30 barig, akkor ott is egy komoly leszabalyzas van, es utana jon az aramlasszabalyzo amivel finomhangolnam a kiaramlas merteket, ha jol gondolom.
Az lenne idealis ha talalnek olyan manometert ami nyomascsokkento es aramlasszabalyzo is egyben, ket tekerovel. Gondolom en.
Kérdező - mi akadályoz meg abban, hogy nézegesd a forgalmazott szerelvények katalógusadatait a neten, és/vagy konzultálj az eladókkal a szaküzletekben?
Mellesleg probléma merülhet fel a magasnyomású palack beszerzésénél is. Magyarországon kiadnak ilyesmit a forgalmazók személyi igazolványra?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!