Ha vakuval fotóznak akkor a szem miért látszódik pirosnak ?
#1 #3 #4 nem nem és nem.
A fekete az egy lyuk és a vaku meg világitsa és látod az ereket. Lyuk van a szemünkben 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Pedig lyuk van a szemünkben, persze nem úgy mint egy falba fűrt lyuk, de mégis szerinted hogyan látsz?
A szem lényegében egy nagy átlátszó zselégolyó. A zselégolyó hátsó fele, ami a fejedben van, az piros. A zselégolyón elöl van egy vékony burok, ami nem átlátszó. Ezen van egy színes kör, ez az a rész, aminek színe van (kék, barna), írisznek hívják. Azon pedig igenis van egy lyuk. A lyukat azért látjuk feketének, mert nem jön ki belőle fény. Ugye azt érteni kell, hogy mi a fényt látjuk, tehát ahonnan nem jön fény, az fekete. Például egy szoba hiába színes belül, ha le van kapcsolva a villany akkor csak egy nagy feketeséget látunk, nem jön ki belőle fény. A szem is ilyen szoba, nem jön ki beléle fény, ezért a pupilla fekete. (Igazából jön ki a szemünkből egy kis fény, csak nagyon kevés, ezért nem látjuk pirosnak az pupillát normál esetben.)
A vaku viszont egy erős fény, ami bejut a szembe, visszaverédik a zselé mögötti piros rétegről és ki is jut a lyukon. Olyan mintha egy zseblámpával bevilágítanál egy sötét szoba ajtaján, és meglátnád hogy színes a fal. Még egyszer: mindig a szemünkbe jutó fényt látjuk. Azok a testek amik normálisan nem világítanak, azok azért látszódnak, mert VISSZAVERIK a fényt. Egy piros test a piros fnyt veri vissza, az jut a szemedbe, ezért látod pirosnak.
Vakuzáskor a szemünkből piros fény verődik vissza, ez kijut az egyetlen helyen ami a fény számára átjárható (a pupillán), éspedig elég jut ki ahhoz, hogy pirosnak lássuk a fotón. Akkor is pirosnak látnánk egy nagyon rövid időre, ha valaki velünk szemben van és belevakuzunk a szemébe. Csak olyan rövid ideig piros, amíg a villanás tart, és ezért igazából nem észleljük. A fénykép viszont pont azt a pillanatot rögzíti amíg a villanás tart, és ezért ott megmarad a vörösség, hiszen pont akkor készül a kép amikor épp vörös a pupilla.
Na de mit lehet ezzel kezdeni? A legvörösebb akkor a szem, amikor sötét helyen készül a fotó. Azért mert akkor a lyuk nagy, tehát a villanáskor sok vörös visszaverődő fény tud kijönni. Ha eleve sok fény volt, akkor a pupilla nagyon kicsi, és még ha rá is vakuzunk, nem jön ki sok vörös fény. Ezért azt szokták manapság csinálni, hogy a vaku előtt rálőnek egy elő-vakut, ami miatt a pupilla beszűkül és az igazi vaku alatt már nagyon szűk, és nem jön ki rajta túl sok vörös fény.
Amúgy a macska szemét azért látjuk villanni a sötétben, mert az ő szeme mögött, a zselégolyó hátsó felén fényvisszaverő réteg van. És ha van egy kis fény az amúgy sötét helyen, az visszaverődik, kijön a macska szeméből és meglátjuk. Ez tűnik villanásnak abban a pillanatban, amikor a macska szeme felől épp a mi szemünk felé verődik a fény.
Azért nem látod pirosnak egyébként az emberek szemét, mert a pupilla folyamatosan alkalmazkodik a fényviszonyokhoz, mindíg csak annyi fényt enged ben, ami a képalkotáshoz kell. Nem engedi, hogy a fény elárassza a szem belsejét, mert akkor csak egy ködös világoságot látnál.
A vaku viszont olyan gyors, hogy nem tud reagálni rá a pupilla.
'23:20 effektíve már lefedte amit mondtam, de én azért külö kiemelem ezt a részletet
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!