Ha több Km magasból leugranék egy tengerbe azt túl lehet élni vagy nem lenne semmi bajom?
Ha normál magasságból esel (nem 20 km magasról, ahol már nincs levegő), akkor a sűrű légkörben nagyjából 200 km/ó-ra gyorsulsz fel.
Ilyen sebességgel a vízfelszínen pacallá kenődsz.
De már a zuhanás sem valami kellemes, mert 200 km/ó egy jobb hurrikánban szokott lenni (lehet, hogy már levegőt sem kapsz így), ráadásul ilyenkor könnyen elkezdesz pörögni is, amitől a beled kihányod.
Nem lehet túlélni. A víz ugyanis rendelkezik úgynevezett felületi feszültséggel. Ennek köszönhető, hogy néhány kisebb rovar képes a vízen járni.
De éppen ezért is törnéd össze magad. A felületi feszültség megtapasztalásának van egy hatékony módja: engedd tele a mosdókagylót, vagy a kádat vízzel, majd tenyérrel csapj rá, amilyen erőset csak tudsz.
Felületi feszültség nélkül a tenyered beérkezne a vízbe, majd elkezdene a vízben süllyedni, ahol aztán a közegellenállás megfogná.
De nem ez lesz. Hanem egy csomó víz kifröcsköl, és ráadásul a tenyered is sajogni fog. Majdnem olyan érzés, mintha asztallapra csapnál rá.
Ez a felületi feszültség, csak akkor ilyen látványos, ha nagy sebességgel, nagyobb felületű tárgy csapódik a vízbe. Akkor viszont gyakorlatilag nincs különbség a víz és a beton között a becsapódás pillanatában. Aztán már a víz persze úgy viselkedik, ahogy arra te is számítasz, de akkor te már 1000 darabban leszel.
Szerintem amúgy nézd meg, néhány repülőgép vízbe csapódását, és rájössz, milyen ereje van a víznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!