Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Atomerőmű atomreaktorának...

Atomerőmű atomreaktorának "leolvadásakor" pontosan milyen káros izotópok jutnak ki?

Figyelt kérdés
A szomszédunkban zajló háború ihlette a kérdést, remélhetőleg nem vetnek be atomfegyvert az oroszok amely elpusztítaná az ukrajnai atomerőműveket. Egyedül a jód tablettáról hallottam eddig megelőzésként (kálium-jodid.) Pontosan milyen káros izotopok jutnak ki és meddig szennyezhetnek?
2022. dec. 19. 21:05
 1/6 Z003 ***** válasza:
87%
Egy ilyen katasztrófa után több száz féle izotóp szóródik szét. A felszabaduló sugárzás pedig mégtöbb olyan izotópot képez ami nem folt része az eredeti anyagoknak. De igazából az hogy milyen izotópból származik a sugárzás nem sokat számít. Csak a sugárzás fajtája, mennyisége és a részecskék sebessége/energiája ami számít, biológia szempontból.
2022. dec. 19. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:
100%

#1

De, azért számít az is, hogy milyen elem izotópjáról van szó. Ha az adott elem könnyen beépül a szervezetbe, sokkal károsabb lesz a hatása, mint ha nem. Például a radioaktív jódizotópokat (mint általában a jódot) nagy mértékben veszi fel a pajzsmirigy, ami könnyen okozhat pajzsmirigy rákot. (Ezért szoktak például nukleáris baleseteknél kálium jodidot szedni.)

[link]

2022. dec. 19. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A stroncium 90 izotóp is egyike a hírhedt ember, és gerinces állat irtó izotópoknak. A csontokba épül be.


[link]

2022. dec. 19. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
@3 Mivel a stroncium is a második főcsoportban van, ezért nagyban hasonlítanak a kémiai tulajdonságai a kalciuméhoz. Ezért - különösen kalciumhiányos táplálkozás esetén - a szervezet hajlamosabbá válik a stronciumot beépíteni kalcium helyett. Ezért is fontos a jód mellett a kellő mennyiségű kalcium bevitele is krízishelyzetben, amennyiben lehetséges.
2022. dec. 19. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

21:31

Ha nem vagy erőmővi dolgozó, a közvetlen sugárzás valószínűleg nem jelent rád veszélyt, jó eséllyel kilométerek vannak közted és az olvadozó reaktorok között.

A kibocsájtott radionuklidok, viszont nagy távoságba eljuthatnak. Ezzel megemelik a háttérsugárzást, de mindenhol van valamennyi háttérsugárzás, több száz kilométernyire már ez sem annyira jelentős.

A probléma akkor a legnagyobb, ha a radionuklidok bejutnak a testbe. pl. a jód felgyűlik a pajzsmirigyben, ott koncentráltan, közvetlen a szövetekbe adja le az energiát.

Az, hogy egy radionuklid mennyire veszélyes nagyban függ a kémiájától, ezen múlik, hogy mennyire gyűlik fel a testben, hogy hogyan viselkedik a környezetben.


A természetes bomlásól származó sugárzás, egyébként elég ritkán hoz létre új izotópokat. Ahhoz nagy neutrom flux kell ami általában csak egy működő reaktorban van meg.

2022. dec. 20. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Megvan (angolul), a kulcsszó a "fission product" volt:


[link]

2022. dec. 20. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!