Igaz a hír mely szerint kiderült hogy nem volt ősrobbanás?
Egy kicsit lemaradtál... bizonyították.
Dávid Gyulát nézz.
Maradjunk annyiban, hogy - jó régen - valóban volt olyan elképzelés, hogy nem volt ősrobbanás.
Aztán erre valahogy nem jöttek bizonyítékok.
Míg az ősrobbanás bizonyítva van, sok oldalról, sokféleképpen.
Ezek után akkor mi a kérdés?
Ha nagyon pontosak akarunk lenni, mondhatjuk, hogy fogalmunk sincs, hogyan keletkezett a világ. Az ősrobbanás (újabban kozmikus felfúvódás) tulajdonképp nem egy, a világ keletkezését leíró modell, hanem a világ keletkezése UTÁNI időszakot ismerteti velünk.
Oké, közvetlen megfigyelésünk nincs róla, hiszen ezt nem lehet "látni" az ősrobbanást. De minden egyes közvetett, adatszerű megfigyelés ennek a modellnek a hitelességét támasztja alá, ezért is ez a tudományos konszenzus.
"hanem a világ keletkezése UTÁNI időszakot ismerteti velünk."
A keletkezési időről nincs mit a továbbiakban beszélni, miután világos hogy nem az ősrobbanás az.
Volt-e egyáltalán keletkezés, leszámítva a formák keletkezését?
Szerintem pont, hogy emiatt érdekes és kutatandó ez az egész, mert nem tudjuk, hogyan lett a semmiből(?) valami.
Ha t az idő, akkor nem tudjuk, hogy t=0 időpontban mi történt. A világmindenséget leíró egyenletek egyszerűen nem működnek. Aktív kutatási terület ez ma is.
A t=1x10^-12, vagyis t=0.0000000000001 időről már elég jó képünk van, hogy mi volt akkor, mivel tudjuk szimulálni az akkori körülményeket a részecskegyorsítókban.
Ami az előtt volt, arra inkább csak elméleti modelljeink vannak, de többnyire van egy erős tippünk rá, mi volt a t=1x10^-36 időig (0.0... harminchat nulla, majd egy 1-es) szekundum időig.
Ami azelőtt volt, egyre homályosabb. 1x10^-43-nál összeomlik minden. Ez a Planck-idő, a kvantumfizika által ismert legkisebb értelmezhető időegység. Ami az előtt van, inkább már csak spekuláció.
Tekintettel arra, hogy itt vagyunk, nyilván keletkeztünk valahogy. Hogy miért, hogyan, azt nem tudjuk (még). Elméletek vannak. Alan Guth (MIT egyetem egyik professzora) egy 1979-es publikációjában levezette, hogy extrém magas energiaszinteken (ilyen volt a "frissen született univerzum is) az anyag egy speciális halmazállapota miatt a gravitáció megfordul, és vonzás helyett taszít. Ez megmagyarázhatja, hogy mi adta meg a kezdőrúgást a kozmikus felfúvódásnak.
Hogy a nagy semmiből hogy lett valami, azt pedig Alexander Vilenkin írta le (a massachusetsi Tufts egyetem professzora) '84-ben. A nulla méretű (értsd: kvázi nem létező) univerzum ha átlép egy bizonyos energiaszint-határt, akkor képes "átfordulni" egy véges méretű (értsd: létező) univerzumba a kvantum alagúthatás révén (quantum tunneling). Ennek a valószínűsége irgalmatlanul kicsi, de nem nulla. És, ha elég idő van rá, akkor bármi, aminek nem nulla a valószínűsége, be is következik.
Fontos kiemelni, ez utóbbiak nem elfogadott, bizonyított tények, hanem csak elméletek.
A jogos kérdés inkább az, hogy vajon a fizikailag nem létező univerzumban a fizika törvényei hogyan létezhettek...? 🤔 Ezt ma nem tudja senki, és tippünk sincs rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!