Miféle szerrel lehet fém felületet oxidálni, hogy rozsdás legyen?
Az akkumulátor sav vagy kénsav, habár tud oxidáló sav ként is viselkedni, de nem hiszem hogy a kérdező így értette az oxidálást. A kénsav csak simán feloldaná a legtöbb fémet amit kezelnek vele nem képezne rajta fém-oxid réteget (habár erre is képes lehet a ha megfelelő töménységben és hőfokon használják, nem túl biztonságos meg nagyon károsítja az anyagot).
Több módszer is van, függően a fémtől. Mivel nem tudjuk hogy konkrétan milyen fémről van szó csak általános megoldásokat tudok mondani. Legkönnyebb ilyen módszer ami majdnem minden fémen működik az az elektrolízis. Vízbe oldj fel egy kevés mosószódát (literenként 1-2 evőkanállal), majd rakd bele a fémet amit szeretnél oxidálni valamint egy másikat ami a másik elektród lesz (ideális esetben olyan olyan fémet mint amit kezelni akarsz, de ebben az esetben ez nem számít sokat bármilyen fém lehet). Egy elem pozitív elektródját kapcsold rá arra a tárgyra amit rozsdásítani szeretnél, a negatívat pedig a másikra. Ha minden jól ment buborék képződést fogsz tapasztalni, valamint idővel egy anyag képződését a pozitív elektródán. A pozitív elektródán oxigén képződik ami oxidálja a fémet. Viszont figyelni kell hogy ha túl erős az áramerősség akkor ez a réteg nagyon laza lesz és leválik a fémről. Ha ezt tapasztaljátok akkor vagy távolabb kell rakni az elektródákat vagy kevesebb mosószódát használni.
Ha elég ideig tartott az elektrolízis, érdemes lehet a tárgyat még utána hőkezelni, 150-200°C (minél magasabb annál jobb, csak ne olvadjon meg és lassan hűljön le) környékén hogy jobban megmaradjon az oxid réteg. A hőkezelés magában is oxidálja kicsit. Vagy lakkozni a fémet ami helyben tartja az oxid réteget.
Ha esetleg vas vagy rozsdamentes acél a tárgy, akkor van egy elég egyszerű módszer amit lehet használni. Kell készíteni egy tömény konyhasó oldatot és beleáztatni a fémet. Majd folyamatosan melegíteni az oldatot és egy pumpával levegőt pumpálni bele. Ez órák alatt megrozsdásít bármilyen acélt.
Házartási sósavban oldj fel szögeket, aztán szárítsada be az oldatot.
A kapott vas-klorid sót ezután enyhén sósavas vízben fel tudod oldani. Ha ezt odacseppented valahova, jellegzetes vörös foltokat hagy, száradás után le se jön csak savval.
Vagy megpróbálhatod a savas szög oldatot direktbe is.
Vas-gálic is kapható mezőgazdasági boltokban ez vas-szulfát gyanítom, higy hasonló vörös foltokat lehet vele készíteni, de nincs vele tapasztalatom, kérdés, hogy lehozza e a sima víz.
Ha kipróbálod a szöglevet, vigyázz, a sósav maró, irritáló. Gumikesztyű védőszemüveg nem árt. A vas oldásakor gyúlékony hidrogéngáz fejlődik, csináld szabadban.
3: Akku savat már évek óta nem lehet kapni, mert betiltották a forgalmazását, csak engedéllyel beszerezhető.
háztartási sósav még a gőze is elég aggresszív a szerkezeti acélokra, vasakra.
"Rozsaeffekt kizárva" ??
De nem is nyelvtan-náci vagyok, hanem vegyész-náci. Itt egy pár recept:
Vas, acél feketére oxidálása.
1) Víz 500 ml , nátrium-hidroxid (NaOH) 400g , nátrium-nitrit (NaNO2) 600g - A fürdőt 140 °C-ra kell melegíteni. 30 perc főzés után öblíteni, szárítani, olajjal bedörzsölni.
2) Víz 1000 ml , 100 g Nátrium-nitrát (NaNO3) , 100 g Nátrium-nitrit , 100 g nátrium-nitrit (NaNO2). 150 °C a munkahőmérséklet. Állítólag enyhén kékes árnyalatú fekete színt ad.
3) Denaturált szesz 5 ml , 10%-os salétromsav 2 ml , vas(2)klorid (zöld) 7,5 g ,
4) Víz 100 ml , vas(3)klorid ( rozsdabarna ) 10g , 2g tömény sósav. Maratás után gyengén lúgos vízben öblíteni, szárítani. Más fémekhez is jó.
5) Alumíniumhoz, és edzett acélhoz tömény sósav 1 százalékos alkoholos oldata. *
Sárgaréz barnára színezése.
6) Víz 100 ml , Réz-acetát [Cu(CH3COO)2] 6,5 g , Réz-szulfát ( CuSO4 *10h2O ) , timsó KAl(SO4)2*12H2O .
Fémeket színezni kénmájjal ( Kálium-szulfid/ kálium-poliszulfid) is lehet. A szulfid bevonat rendszerint könnyebben lekopik mint az oxidréteg.
Forrás: Dzsida László 200 kémiai kísérlet, Galvanizáljunk Otthon! . A szerzőt nem tudom, a szkennel könyvnek már nem volt meg a borítója.
* A háztartási sósav 5 - 30 százalékos szokott lenni. 30 - 38 % -os sósav számít töménynek.
Viszont a "gyerekbiztos" kupak sokszor nem zár biztosan, és a vegyszernek elszáll az "ereje".
Na tessék! Én is kihagytam egy betűt.
Jav. " a szkennelt könyvnek "
Az egyik receptben salétromsav is szerepel. Amit lehetetlen beszerezni, kálium-nitrát, és akkumulátor sav elegyével lehet helyettesíteni. Ha jó leszel, majd kiszámolom az arányokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!