Ha egy leszakadt zuhanó liftben lévő ember közvetlen a becsapódás előtt felugrana a liftben,akkor túlélné?
Nem tudom hogyan lehet kiszámolni, úgyhogy ha valaki javítja hát javítsa, de tippem szerint egy például 10 méterről zuhaó lift esetén egy 10 méter magasra ugrás erejére lenne szükség a kiegyenlítéshez. Közbel a leérkezéshez ki kellene nézni az ajtón a leérkezés kifigyeléséhez is, na az is felejtős.
Amúgy kizárt a mai mechanikus biztonsági akadályok miatt, ami pár 10 cm zuhanásra is a fali fogasléchez reteszeli a liftet. Elvileg nagyon nem tud lezuhanni. Mivel sokan nem ismerik ezt az egyszerű megoldást itt van animáción.
1. A lift súlya egy erős rugón függ folyamatosan.
2. Ha lezuhanna a rugó már nem feszül, a drótkötél nem feszíti.
3. És a rugó beakad a fogaslécbe a falazaton.
2:25-nél
Tekintsünk el a közegellenállástól a folyamat közelítő leírásánál.
Tehát van a leszakadó lift, ami szabadeséssel gyorsulva közeledik a padlóhoz. A gyorsulás 1 g, ez az egész úton hat rá. Mekkora ez az út? Ezt ugye nem tisztáztuk a kérdésben, de minél nagyobb, annál tovább tart a gyorsulás.
A becsapódás előtt fel kellene ugrani. Mekkora az út, amit ugráskor megteszünk? Guggolás és a kinyújtott láb között nem lehet több 1 m-nél, azaz legfeljebb ennyi úttal lehet számolni. Ezen az úton kellene ugyanolyan sebességre felgyorsulni, mint a lift becsapódáskori sebessége.
Mivel v^2 = 2as és a két sebesség azonos, ezért az ugrás során a gyorsulásunk a két távolság hányadosa (zuhanási magasság / ugrás gyorsulási szakasza) szorozva a nehézségi gyorsulással. Ha mondjuk egy 10 emeletes tetejéről zuhanunk, akkor 1 g * 30 m / 1 m = 30 g gyorsulást kellene produkálnunk az ugrásnál. Ha ezt meg tudnánk tenni, akkor persze ez azt is jelentené, hogy képesek vagyunk felugrani a 10 emeletes ház tetejére. Az meg általában nem megy. Valójában akkora zuhanást tudunk kompenzálni az ugrással, amekkora magasságba a földön állva fel tudunk ugrani. Szóval akkor meg is van az a magasság, ameddig ez a mutatvány működik...
Ez jó lenne, de nem kell teljesen kompenzálni.
Hozzá kell még adni azt a távolságot, amilyen magasról le tudunk esni sérülés nélkül.
Ez lesz az elvi maximum, amit azért elég nehéz a gyakorlatban is elérni.
"Hozzá kell még adni azt a távolságot, amilyen magasról le tudunk esni sérülés nélkül."
Annál azért kevesebbet, mert eleve egy gyorsulással kezdünk, ami megterheli a csontokat, és egyéb szerveket, arra jön rá a becsapódás ereje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!