Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan mérik az időt és a hosszt?

Hogyan mérik az időt és a hosszt?

Figyelt kérdés
Úgy értem egy másodpercet, vagy egy centit hogy lehet a legpontosabban meghatározni? Nem vonalzóra gondolok, mert a vonalzó gyártója is szerzi valahonnan az egycentit. Van egy szuperegycenti, meg szuperegyméter valahol? És azt mi alapján tervezték? Időben dettó, mi alapján egy másodperc valami?
2010. szept. 24. 15:51
 1/5 anonim ***** válasza:

méter: Az a távolság amit a fény vákuumban megtesz a másodperc 1/299 792 458-ad része alatt.


másodperc: A másodperc a cézium 133 atom alapállapotában a két hiperfinom szint közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusa.

2010. szept. 24. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2010. szept. 24. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A nálunk is használt nemzetközi mértékegységrendszer kidolgozásakor etalonokat gyártottak, ezeket osztották ki azoknak az országoknak, amelyek csatlakoztak a mértékegységrendszert kidolgozó szövetséghez és használták az egységeket. Így került Magyarországra is egy méter- és egy kilogrammetalon. Ezeket - ha jól tudom - az OMH őrzi, sokáig ezek képezték a mérőeszközök hitelesítésének alapját. Mára viszont az etalonalapú hitelesítés túlhaladottá vált, ezért más módszerek kellettek, amelyekkel ki lehetett küszöbölni az etalonok méretpontatlanságát és az idők során bekövetkező változásokat (kopásból adódó hossz- és tömegváltozás). Ezért születtek meg a fentebb írt definíciók, ma ezek segítségével határozzák meg az alapmértékegységeket. Ezekhez állítják be az atomórákat, azok alapján hitelesítik a hétköznapi óraszerkezeteket. Ezek alapján készülnek a kilogrammetalonok, amelyekkel a mérlegeket hitelesítik és ez alapján végzik a hosszmértékek hitelesítését is. Ez itthon az OMH feladata, a kereskedelmi mérőeszközöket ők ellenőrzik, nemzetközileg pedig - ha jól sejtem - a szabványügyi hivatalok felelősek azért, hogy a mértékegységek etalonjai elérhetőek legyenek.
2010. szept. 24. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Egyszer régen Franciaországban úgy határoztak hogy kell egy szabvány amihez képest lehetséges igazodni

Méter.

Megszületett az első Méter Platina Etalon,az abszolút adott pontos egység amiről a világ országaiból jöttek hitelesíteni. Aztán ügye problémák lettek vele,mert az értéke a környezettől függően változott,úgyhogy mégsem volt jó,ezért technológiailag fejlettebb módon a több módszerrel újra határozták ezen Etalon alapján azt a távolságot amit ma Méternek nevezünk.


De sajnos ez sem lehet 1000000%-osan pontosan meghatározott érték mert világegyetemünkben mindig vannak változók akármit is csinálunk,vagy elégtelen eszközünk a változás mérésére. Pl : hiába határozták meg Idő/fény sebesség alapon,:...AZ ÓRA Ami az időt méri szintén változik..ha 1000 évente is 1 másodpercet..de változik.

Így bevezették a TŰRÉS fogalmát(+;-),ami ezen értékek közé esik,az MEGFELELŐ.

Mai technológiai tűrésünk már ott tart hogy : PL a 3 GPS műhold jeleiből a földön a kis kütyü a (GPS)kezedben kiszámolja 1 M(!!) pontossággal hogy hol is állsz a koordinációs központban,azokból a jel/idő késésekből amik a műholdról jönnek szabályos intervallumokban,és ezek 30-40ezer km magasan vannak, és tőled más-más távolságra.

Gondolhatod micsoda precizitású időmérő órája van egy kis 20 ezer ft-os készüléknek..ma már.


És ügye azt is tudjuk ma már hogy az idő sem stabíl Einstein jóvoltából,mert a sebesség és a nézőpont függvényében ez is változó értékű.

2010. szept. 25. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat!

utolsó: pont tegnap volt egy cikk erről, hogy a gravitációtól is függ az idő múlása, és aki egy emelettel feljebb lakik, az gyorsabban öregszik:) (persze csak olyan kicsi mértékben, hogy 80 év alatt egy másodperc sokmilliomod részével, de idősebb lesz.)

2010. szept. 25. 12:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!