Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Napelem az utcai trafón túl...

Napelem az utcai trafón túl is vissza tud táplálni?

Figyelt kérdés
2022. júl. 15. 20:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
Elvileg igen, de ahhoz, hogy valóban a középfesz. hálózat felé áramoljon az energia, az kellene, hogy a te kisfesz. ágadon kevesebb fogyasztás legyen, mint a napelem által leadott teljesítmény. Ha az utcában mindenhol csak a hűtőgépek lennének bekapcsolva, akkor sem biztos, hogy lenne mit visszatáplálni a középfesz. ág felé.
2022. júl. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
84%
Igen. Miért ne tudna? Sőt még a KÖF-NAF trafón is át tud táplálni. Ha az adott utcában nyáron nagyon sok a napelem, és kicsi a fogyasztás át is táplálnak. (egyébként pl. ezért is tiltják a szigetüzemet, meg vannak spéci inverterek), hogy ne lehessen az, hogy lekapcsolják a trafót és Gizike napelem felgerjeszti a trafót és a KÖF oldalon dolgozó munkást agyonvágja a középfeszültség.
2022. júl. 15. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Akkor miért van az hogy egyes kommentelők szerint lekapcsolják a napelemeiket ha túltermelés van a hálózaton, az utcájukban?
2022. júl. 15. 22:27
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem kapcsolja le, csak nem értenek hozzá. Akkor kapcsol le ha áramszünet van, akkor hiába termel, még te magad se tudod felhasználni. Az nyilván oké, hogy olyankor ne tápláljon fel, de ha van annyi szuflája, hogy a helyi fogyasztáson túl még vissza is táplálna, a helyi fogyasztóknak adhatna áramot, csak egy relével leválasztja a hálózatról.
2022. júl. 15. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Igazából nem tudom, de nem hiszem, hogy a transzformátor visszafelé rádolgozik a középfeszültségű hálozatra. Úgy érzem, hogy a rendszerirányítás szempontjából ez túl bonyolult lenne.
2022. júl. 16. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

#3 vélhetőleg arról van szó, hogy megemelkedik a feszültség annyira, hogy kiesik a szabványos tartományból és a beépített automatika lekapcsolja.


#5 attól függ, milyen esetről beszélünk. Ha a transzformátor kisfeszültségű sínjére több termelés jön be, mint amennyi fogyasztás megy el róla, akkor természetesen a középfeszültségű hálózatba nyom energiát. Ezt már csak így követeli a tudomány.

2022. júl. 16. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Akkor miért van az hogy egyes kommentelők szerint lekapcsolják a napelemeiket ha túltermelés van a hálózaton, az utcájukban?" Ha túltermelés van (lenne) akkor az utcában megemlekedik a feszültség szint. (Eleve a napelem ha kitermel megemeli a feszültséget, különben nem tudna kitermelni). Ahol sok a napelem egészen durván megemelkedik a feszültség. Nálunk (itt sok a napelem) ilyenkor nyáron délutáni völgyidőszakban amikor marhára süt a nap, felmegy 246-247V-ra az eredetileg 230V-os feszültség, ez már túl magas a napelemeknek elkezdenek lekapcsolni. Akkor megint lecsökken a feszültség és elkezdenek visszakapcsolni és megint emelkedik (ezt nem egyszer végigmértem regisztráló műszerrel). Hogy az inverter ilyenkor hogyan viselekedik, mennyi időre tilt le egy túl magas feszültség esetén az invertertől függ. De ez egy jelenség aminek fizikai okai vannak.


Ha a KÖF/KIF trafó KIF oldalán nagyon megemelkedik a feszültség a trafó is "irányt vált" és elkezd energiát áttolni a KÖF hálózat felé (ennek komoly fizikai okai vannak, erősebb középiskolák fizika óráján tanultak elegek is a megértéséhez).


"Igazából nem tudom, de nem hiszem, hogy a transzformátor visszafelé rádolgozik a középfeszültségű hálozatra. Úgy érzem, hogy a rendszerirányítás szempontjából ez túl bonyolult lenne." - Ezt rosszul érzed. A feszültség szabályzást zavarja (már ahol van ilyen), általában ez a NAF/KÖF trafókon van, a KÖF/KIF trafókon ritkán van automatikus. De a rendszerirányítás szempontjából mindegy, hogy egy erőmű (akár egy háztartási méretű kiserőmű) kisfeszültségen (230V), középfeszültségen, vagy nagyfeszültségen csatlakozik. Ez rendszerirányítás szempontjából tök mindegy, nekik az számít, hogy összesen mennyi a rendszerre betáplált energia (hogy ez most Paksról jön, vagy Mari néni háztetejéről) kb. tök mindegy, és az számít, hogy mekkora a rendszer összes terhelése. A kettőt kell egyensúlyban tartani. Egy-egy területen ott számít csak, hogy ne legyen egy-egy alállomás, vagy vezetékszakasz túlterhelve. Ezekkel együtt kell egyensűlyban tartani a rendszert.

2022. júl. 17. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"A feszültség szabályzást zavarja"

Hát, azt nem nagyon, egy NAF/KÖF transzformátoron van jellegzetesen 10 MW teher, ha erre betáplál 0,1 MW, az annyi, mint lópikula.

2022. júl. 17. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
8: Ha egy utcányi napelem termel annyit, hogy egy utca fogyasztása "leesik" és még +-ba is kerül, mert áttáplál a trafón azt már észreveheti. Ez nem 100kW hanem 400-600kW és igen megváltozik a hálózat impedancia viszonya. Erre van mérésünk, és szépen látszik amikor a NAF/KÖF szabályoz. (Igaz nem magyarországon mértük).
2022. júl. 17. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Itt nem nagyon lesz egy utcából 4-600 kW betáplálás.
2022. júl. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!