A Mensa IQ-teszt mennyire megbízható?
Azt írta, hogy 125 feletti az IQ-m, és elértem a teszt maximumát.
Ez most vicc? Ingyenes tesztet csináltam, először, és gyári munka után fáradtan.
Pedig gondolkodtam is, azzal is ment az idő. Azt hittem kevesebb lesz az IQ-m.
Ez valami könnyített teszt lehetett.
> A Mensa IQ-teszt mennyire megbízható?
Viszonylag megbízható. Ugye a legkérdésesebb egy IQ-teszt esetén, hogy milyen pontszámhoz milyen IQ-t rendeljünk hozzá. Ahhoz, hogy megalapozott, megbízható eredményt kapjunk, ahhoz sok-sok emberrel ki kell töltetni a tesztet, és megnézni, hogy ki milyen pontot ért el. Ahhoz a pontszámhoz, aminél jobbat és rosszabbat kb. az emberek fele ért el, ahhoz kell hozzárendelni a 100-as IQ-t. Ahhoz a pontszámhoz, aminél többet az emberek 84%-a ért el, ahhoz kell hozzárendelni a 115-ös IQ-t (15-ös szórás esetén). A probléma az, hogy ehhez az un. sztenderdizáláshoz sok-sok emberrel kell kitöltetni a tesztet. De nem akárhogy, hanem a kitöltőknek nagyjából arányaiban jól kell reprezentálni a társadalmat, kor, nem, végzettség, lakhely, szociális körülmények, meg úgy általában mindenféle faktor alapján. Így nem lehet ezt a sztenderdizálást pl. egyetemistákkal megcsinálni, mert nem egyetemistákból áll a társadalom.
Ez a sztenderdizálás pont ezért nehézkes, időigényes, erőforrásigényes, ebből fakadóan igencsak drága mulatság. Egy igazán hiteles IQ-teszt ezért is fizetős általában, mert drága az előállítása, illetve a licenszelése egy ilyen tesztnek. A Mensa próbatesztje nem annyira megbízható, mint a hivatalos teszt, de a rendelkezésre álló anyagi keretek – Mensa tagdíjakból befolyt összegek egy része, pályázati pénzek, szponzoráció – terhére igyekeztek amennyire lehet, bekalibrálni a tesztet. Az eredmény nem mér magasabb tartományban, nem is tökéletes, de messze-messze megbízhatóbb, mint a Pistikék, vagy a bulvármédia által kreált, hasraütéses eredményt adó tesztek.
> Azt írta, hogy 125 feletti az IQ-m, és elértem a teszt maximumát.
Ez azt jelenti, hogy jobb eredményt értél el a teszten, mint az emberek 95%-a elérne. Nyilván 20 emberből 1 ilyen. Ez nagyon nem rossz eredmény, de tegyük hozzátesszük, hogy az ember azt szereti méricskélni magában, amit lehet is. Aki 50 kg vasággyal együtt, az nem nagyon fogja méricskélni, hogy mekkora súlyt tud felemelni. Ugyanígy, aki tudja, hogy nem ő a legélesebb kés a fiókban, az nem az IQ-ját fogja méregetni, magában más erényeit fogja számon tartani. Így eleve az, hogy valaki le akarja mérni az IQ-ját, kíváncsiságból, az már elég jó szűrő, ő igen nagy valószínűséggel átlagon (100-on) felüli IQ-val rendelkezik.
> gyári munka után
Az IQ és a végzettség, illetve foglalkozás között nincs olyan erős összefüggés. Alacsony végzettséggel is lehet valakinek magas IQ-ja és ez nem is annyira ritka, és magas végzettség sem jelent feltétlenül jóval átlagon felüli IQ-t. A végzettséghez nem csak az intelligencia az egyedüli meghatározó, hanem a szorgalom, kíváncsiság, meg az élethelyzet, szociális lehetőségek stb…
> fáradtan
Ha valaki nagyon fáradt, az ronthat az eredményén. De ha fáradtan ugyan, de van annyira képes koncentrálni, hogy képes értelmezni a feladatot és képes koncentrálni rá, akkor fáradtan sem fog borzasztóan rossz eredményt eAz online teszt nem azonos az éles teszttel, amit személyesen írsz. Az nehzebb, és rövid az idő rá.lérni. Ez olyan, hogy fáradtan is tudom, hogy hogyan kell húslevest főzni, ennek a tudása nem függ a fáradtságomtól.
> Pedig gondolkodtam is, azzal is ment az idő.
Az időfaktor nem tényező. Általában annyi idő van, amennyi lassan haladva is elegendő a teszt kitöltéséhez. Általában úgy lövik be az időt, hogy ha 3-szor annyi időd lenne, akkor sem érnél el rosszabb eredményt, ha a legnehezebb feladatra x másodperc alatt sem jössz rá, akkor később sem fogsz. Itt ugye gondolnak olyanokra is, akik mondjuk diszlexiások, ezért tudják lassan elolvasni a feladatot. Hiszen a diszlexia nem intelligencia faktor, diszlexiásan is lehet valakinek kimagasló IQ-ja.
~ ~ ~
> Az online teszt nem azonos az éles teszttel, amit személyesen írsz. Az nehzebb, és rövid az idő rá.
A teszt lehet, hogy nehezebb, de csak azért, mert magasabb tartományban is mér. Az IQ-t az fogja meghatározni, hogy az kitöltők hány százalékánál érsz el jobb vagy rosszabb eredményt. Ha nehezebb a teszt, kevesebb pontot is fognak szerezni mások is, így végeredményben ugyanakkora IQ-t kell, hogy kapj a végén.
Ha a tiédre is azt írta, hogy 125 feletti, akkor gyanús, hogy máséra is.
Amúgy meg egyet az IQ-teszt közben elrontottam, mert félrekattintottam, tehát maximumot nem érhettem el.
Már miért kamuzna a kérdező? Azon az online PRÓBAteszten én is 125ös eredmény felett értem el. Az a teszt addig mér. Egyébként nekem is volt egy kérdés amit nem tudtam.
Viszont az engem is érdekelne, hogy milyen a rendes mensa teszt. Azt is számítógépen írják vagy az nyomtatott esetleg beszélni is kell?
> Viszont az engem is érdekelne, hogy milyen a rendes mensa teszt.
Kapsz egy papír füzetet, amiben van ha jól rémlik 36 feladat. Meg kapsz egy papírlapot, aminél ki kell tölteni, hogy szerinted a 3. feladatnak a megoldása az E. Meg kapsz minderre 40 percet.
kitöltöttem és nekem is... [link]
Szerintem egyszerű, logikai - minta felismerési feladatok voltak.
Szoftver fejlesztőként jó vagyok az ilyenekbe.
De lehet ha lexikális tudást mérné átlag körül lennék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!