"Vízbe" lehet -e fulladni a 37C foknál valamivel melegebb viszont 100% páratartalmú levegő belégzésétől?
Ha egy 100% páratartalmú levegő lehűl akkor csökken annak páramegtartó képessége is, de mivel már 100% -os volt így víz csapódik ki belőle, az amit már nem tud megtartani így.
Tehát elvileg ha mondjuk 50 fokos 100% páratartalmú levegőt lélegeznénk be akkor abból a testünk hőmérsékletére 13 C -t lehűlve óhatatlanul is kicsapódna pára a tüdőnkben.
A kicsapódott víz meg ugye összegyűlik és nem tudjuk könnyen kilélegezni, tehát előbb utóbb fuldokolni kezdenénk?
Ha ez mégsem így van akkor miért nem?
(Vagyis mi az amitől megmenekülhet az ilyen környezetbe lépő.)
Nyilván nem lenne azonnali a dolog eltartana egy darabig míg megtelik a tüdő. De kb meddig?
A szaunákban NINCS 100% páratartalom. Nehéz is lenne előidézni azt olyan magas hőmérséklet mellett (80-90C) rengeteg víz kellene hozzá. Olyan sok hogy ott már a "gőz" kiszorítaná magát a levegőt.
Így a szauna ilyen szempontból kizárva. Vagyis annál meg kisebb hőmérséklet szükségeltetik ahhoz hogy egyáltalán legyen ilyesmire esély. (Szerintem)
//
A kérdés elméleti tehát irreleváns hogy mennyire bírná az illető elviselni az ilyen magas páratartalmú környezetet.
Vagy hogy ha nagyon meleg van és nem tud izzadni akkor hűlni sem tudna így, és elkezdene a hőmérséklete felszökni vagyis hosszabb távon ilyen környezetben hőgutát kapna majd meghalna. Ez most nem érdekes tekintsünk el tőle.
//
Nem. A felső légút nagyon jól tudja szabályozni a belélegzett levegő hőmérsékletét, szóval már itt kicsapódna a felesleg. Ha mégis lent csapódna le valamennyi, azt felköhögnénk.
Egyébként a tüdőnkben 100 % a páratartalom.
Egy gőzfürdőben (NEM SZAUNA!!!) kb 43-44-45 fok a hőmérséklet, 100%-os páratartalom mellett. Akik eddig egy gőzfürdőben meghaltak (kb 0,000000000001 %), azok nem a "vízbefúlás" miatt haltak meg, hanem, mert szívbetegek voltak, vagy órákig bent voltak a javasolt max. 20 perc helyett, vagy leesett a vérnyomásuk, és senki sem volt jelen aki kihúzta volna, stb.
Én rendszeresen használok gőzfürdőt, 2x 15 percet naponta, és köszönöm szépen, jól vagyok. Sajnálom, de a 13 fokos lehűlési elméleted nem működik.
Köszi és mindenkinek ment a zöld.
Így már érthető miért nem történik fulladás, #3 válasza alapján nagyon csekély a kicsapódó mennyiség.
És ezt még talán kezelni tudja a szervezetünk (felköhögjük).
És bár kizárt tényező volt az eltölthető idő ilyen környezetben (mert pl elvileg előállhat ilyen nem zárt környezetben vagyis szabad levegőn is ahonnan nem lehet csak úgy "kimenni"), még így is nagyon sokáig tartana ebben a formában megfulladni.
Tehát annyi ideje mindenkinek lenne kb hogy elhagyja az ilyen területet pl északabbra vándorolva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!