Mi lesz így velünk? Tényleg ennyire rossz a helyzet?
Jósolni nehéz, különösen ha a jövőről van szó.
A mesterséges intelligencia egy eszköz. Használható jóra és rosszra is. Attól, hogy önállósodjon nem kell tartani. (igazából hibás az elnevezése)
A klímaváltozás itt van. Látjuk. Ez már a jelen. Ennek egy része természetes (a "kis jégkorszak" vége) egy része az ipari forradalom eredménye. Itt jön be a társadalom abszurditása:
Ahhoz, hogy ez megálljon a fogyasztást nagyon vissza kéne venni. Egy nagy rakás nagy értékű terméket "közös használatba" lenne szabad csak venni. Ennek csírája a BUBI és a Green-Go (kevesebb autót kell gyártani, parkoltatni, ha az elsődleges autóhasználat a közösségi autó lenne). De ide tenném a nagy értékű számítógépeket is. Minek otthonra egy 400 000 Ft értékű gép, amikor az idő 90-95 százalékában csak böngészőt meg Office-t használok, amikor több kell, akkor bérlek a "felhőben". Hogy ez tömeges legyen, ahhoz politikusi akartat kéne. A politikusokat, azonban néhány évre választják. Ha olyan szabályozást hoznak, ami nem népszerű, akkor legközelebb mást fognak megválasztani, tehát (legalábbis a "kirakatban") a politikusok igyekeznek az embereket és a gazdasági szereplőket "kiszolgálni". Gondold végig: mi lenne, ha a magyar kormány olyan szabályokat hozna, hogy a közösségi autózás visszaszorítaná a privát autókat. A Magyarországon jelen levő autógyárak és autóipari beszállítók nem találnák meg a módját, hogy a kormányt "jobb belátásra bírják"?
A műanyagok fogyasztását szélsőségesen vissza kéne fogni. (legalább az újrafelhasználást megoldani). Szerinted mi történne, ha a kőolaj iránti kereslet hirtelen bezuhanna (sokkal több olaj megy el a műanyagiparba, mint a közlekedésbe)? Az olajcégek és a műanyag előállítók mit lépnének?
Hogy kicsit optimistább legyen a kép: Az 1980-as években pontosan tudtuk, hogy nem éljük meg 2010-et, mert emberi butaság, vagy műszaki hiba miatt, el fog valahol indulni egy atomrakéta, ami a föld pusztulásához vezet. Nem így lett. Érdekes módon, erről mostanság nem sok szó esik, pedig a nagyhatalmaknak még mindig eszetlen mennyiségű atomfegyvere van.
Na igen, de vannak rejtett, vagy nyílt kompenzáló tényezők.
Vegyük például a globális felmelegedést. Az mindenképpen lenne, mert a Föld éghajlata nem állandó, jelenleg is egy jégkorszakban vagyunk, a melegedési fázisban, de persze az ezzel járó felmelegedés lassabb lenne, ám figyelembe kell venni, hogy átéltünk már hasonlót és túléltük. Szerintem egyszerű technológiákat alkalmazva az ősember is túlélt már hideget-meleget, akkor meg mi mitől féljünk?
Aztán a sarki jégsapkák, hm, ez lehet, hogy el van túlozva, mert a jég ha úszik, akkor a kilenc tized része a víz alatt van és ha elolvad, semmivel sem emeli a víz szintjét, ugyanis a térfogatsűrűsége a jégnek kisebb, mint a víznek, pontosan annyival, hogy a kiálló részhez elegendő felhajtóereje legyen, vagyis ha egy úszó jéghegy elolvad, a tenger vízszintje semmivel sem nő. Az a jégmennyiség,ami szárazföldön van, az növeli a vízszintet, inkább a déli sarkon található ilyen, az északin kevésbé, így a tengerek vízszint növekedésének a becslése eltúlzott lehet.
Mellesleg foglalkozunk ezzel, kitűznek klímacélokat és a politikai, társadalmi stabilitás megteremtésére is vannak eszközök, ami finoman egyensúlyozva a demokrácia által nyújtott szabadsággal meghagyja a problémák megoldásának a lehetőségét, bár természetesen egyetértek abban, hogy jöhetnek komoly kihívások, mint például a covid járvány, amelynek egyenlőre még nincs vége, csak akkor lesz vége, ha az egész bolygón kifut a járvány, mert távoli helyeken kialakulhat olyan mutáció, amelyre nem hatnak az oltások és akkor kezdődhet elölről, vagy jöhet egy másik járvány, egy halálosabb, de ugye a pestist is túléltük a középkorban, amikor alig lehetett ellene védekezni, szóval nem eszik olyan forrón a kását, az emberiségnek van lehetősége alkalmazkodni és megoldani a gondokat.
Kérdező!
Legalább annyit megtehetnél, hogy visszaolvasol.
Sokszor volt már ez a téma.
Az egyetlen, amit tehetünk, hogy igyekszünk nem gondolni a jövőre, hanem a mának élni.
Nyilván valamennyire lehetsz környezettudatos, lokálisan számít is, a saját levegőnket, talajunkat ne szennyezzük.
Viszont az emberi jellemmel és a jelenlegi gazdasági berendezkedéssel ellentétes, hogy tényleg lényegileg fellépjünk, már ha nem visszafordíthatatlan.
Annyira mondjuk nem kellene félni a haláltól, ahogy mi, emberek tesszük ezt.
2-es, azért az hogy túlélünk valamit önmagában még kevés. A pestis pl fél Európát kiirtotta évek leforgása alatt. Az eredménye egy zűrzavaros, politikailag instabil időszak lett, amit később fellendülés követett a reneszánsz formájában. A történelem egyszerűen így működik, időnként nehéz idők köszöntenek be. Én úgy látom most akkorák a feszültségek a világban, hogy a jelenlegi világrend egyszerűen meg fog roppanni alatta előbb utóbb, és ez ellen aligha tehetünk bármit. Amíg nem létszükség, nem fognak megtörténni azok a radikális változások amikre szükség van, és ez nem csak a mi társadalmunkra igaz, hanem a történelemben az összesre.
Ugyanakkor az is igaz, amit az 1-es írt, mindig van egy világvége amitől félnünk kell, de csak kevés következik be közülük. Egy másik vigasz, még ha sovány is, hogy egyáltalán nem garantált, hogy még a mi életünkben rosszra fordulnak a dolgok. A gyülemlő problémáink inkább sok évtizedes, akár évszázados léptékben okoznak szerintem összeomlást, mint most rögtön, 10 éven belül.
A mesterséges intelligenciáról annyit, hogy az "intelligencia" részét egyelőre nyugodtan zárójelbe lehet tenni. Még a legbrutálisabb mai MI-k is csak nagyon szűk, specializált területeken alkalmazhatóak. Attól, hogy rossz kezekbe kerül, éppenséggel lehet tartani, de nem igaz ez minden technológiára? Az atom is felhasználható energiatermelésre, vagy hadászatra.
Abban a pillanatban, hogy ténylegesen és végleg ki fog derülni az, hogy VALÓBAN és MOST kezdődik a klímaváltozás - onnan kezdve az adód a duplájára emelkedik majd, a szabadságod a felére csökken, az életed pedig elfogadhatatlan lesz. Tilos lesz klímát használni, felére csökken a fűtés (öltözz fel, ha fázol), autókat betiltják, egekbe szöknek az árak, stb.
Ez szerintem 5-10... de legfeljebb 15 éven belül lesz.
Az északi sark olvadása miatt csak a jegesmedvék pusztulnak ki, meg a Golf-áramlat áll le (télen befagynak majd az angolok, nyáron megsülnek), viszont a déli sark miatt szépen emelkedik majd a tenger, és elnyeli a tengerparti városokat.
Nagyon valószínű, hogy így lesz, ahogy a csóka mondja, minden jel erre mutat.
A kérdés csak az, hogy mikor.
Én a 10 évet kicsit korainak tartom, szerintem lesz az 15 is minimum, mire ennyire elfajul a helyzet.
Viszont azt nem tudom, mi ezen a meglepő, vagy különös - az emberiség történelme gyakorlatilag a folyamatos háborúzás és szopás jegyében telt - csak mi itt európa bizonyos országaiban és a jenkik az USA-ban voltunk olyan marha szerencsés helyzetben, hogy fel tudott nőni 1-2 generáció úgy, hogy nem volt háború és válság és probléma, és egy tökéletesen nyugis életünk volt, ahol a legnagyobb problémánk az volt, hogy milyen színű cipőt vegyünk a boltban.
De igazából ez a nyugis időszak volt a kivételes és különleges, a "normál" ügymenet épp a háborúzás, a problémák, az éhezés, a menekülés, a szopás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!