Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A telihold csak egy éjjelig tart?

A telihold csak egy éjjelig tart?

Figyelt kérdés

én is azt mondanám, h hülye kérdés, de mostanában három éjszakán át láttam teljesen kereknek a Holdat. vagy csak annyira kicsi a különbség közvetlenül telihold előtt és után, hogy észre sem lehet venni?

hülye beszólásokat tartsátok meg magatoknak!

köszi!


2010. aug. 26. 16:01
 1/10 anonim ***** válasza:
72%
1 napig van, de ha nagyon konkrétak akarunk lenni akkor 1 pillanatig...
2010. aug. 26. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%
Így van,egy napig,hülye kérdés meg nem létezik...
2010. aug. 26. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
én is kereknek láttam
2010. aug. 26. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Azt, hogy milyen fázisban van a hold, egyszerűbben százalékban szoktuk kifejezni (a növekvő vagy csökkenő szavak egyike kíséretében). És telihold pedig csak egy pillanatig van.
2010. aug. 26. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Konkrétan egy darab időpillanatban kerek a Hold teljesen. Ezután már csak megszokás kérdése, hogy mekkora időintervallumot nevezünk teliholdnak.
2010. aug. 27. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
87%

" ...Konkrétan egy darab időpillanatban kerek a Hold teljesen..."


Mennyire szeretem az ennyire okoskodókat:) Nos ha már ennyire pontosak akarunk lenni, akkor ez így nem is igaz! Menjünk tovább, és pontosítsunk valóban!

Mert, ugye akkor "kerek" teljesen a Hold, amikor a Nap a Föld és a Hold szépen pontosan egyetlen egyenesen vannak. Nos ilyen igazából csak elméletben van, gyakorlatilag soha nincs!


Tehát az elmélet: Ha a Nap, a Föld, a Hold, illetve geometriai középpontjuk, mind-mind egy egyenesben vannak, ÉS a megfigyelő zenitben, azaz PONTOSAN a feje fölött látja a Holdat, akkor az valóban telihold ..... lenne, ha nem volna a Hold éppen a Föld árnyékában!


Nézzük a gyakorlatot ...


1. A Nap nagyobb mint a Hold. Innentől fogva könnyű belátni, hogy a felületének nagyobb része napsütéses, mint a fele.


2. Az ember jó közelítéssel egy pontból látja a Holdat. Így egy adott pillanatban sosem látja a teljes felületének a felét.


3. a Hold pályája szöget zár be a Föld pályasíkjával (emiatt van hogy nem az összes újhold jelentkezik napfogyatkozással, és hogy az összes teliholdnál sincs mindig holdfogyatkozás)


Mi azt mondjuk, hogy amikor a Hold a pályájának a naptávolpontján tartózkodik, akkor a legnagyobb a Hold fázisa (ami nem más, mint a Földről megfigyelhető felületének a napsütéses része, százalékban kifejezve). Hogy egy adott helyről konkrétan mekkora a Hold fázisa az sok mindentől függ:


- A Hold-Föld távolságtól

- A Hold felszállócsomójának*, illetve leszállócsomójának*, Nap-Föld egyenestől mért távolságától

- A megfigyelő pontos földrajzi elhelyezkedésétől.

- Nap-Föld távolságától


* Felszálócsomó az, amikor a Hold a Föld körüli pályája mentén a Föld Nap körüli keringésének síkját felfelé haladva metszi. A leszállócsomó értelemszerűen amikor a keringése során lefelé haladva metszi ugyanazt a síkot.


Megjegyzem ezek nagyon kicsiny eltérést adnak ugyan, de ez kimutatható, még akkor is, ha a gyakorlatban laikusoknak nem elérhetőek ezek a megfigyelések, illetve módszerek.

Megjegyzem, hogy a Hold naptávolponton tartózkodásának pillanata egy adott földrajzi helyen nappali időpontra is eshet, és értelemszerűen nem is feltétlenül látható ilyenkor a Hold .

És ezeket, ezeknek a láthatóságát ráadásul befolyásolhatja még a mindenkori légköri helyzet, légszennyezettség is.


Amit a köztudat használ; a naptávolpont elérésének időpontja +- 1 naptári nap a telihold megnevezésére szokásos és jól írtad, kedves kérdező, van már eltérés, ha nem pont abban a bizonyos időpontban tekintesz kísérőnkre, de a fentiek alapján belátható, hogy nem nagyon fogod észrevenni.


maci

2010. aug. 27. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Maci, nem voltál te mindig ekkora paraszt, mi történt?
2010. aug. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom miért volnék paraszt :(


Jön egy válaszoló elmondja a frankót. Erre jön valaki hogy igazából egy pillanatig van telihold, bla bla bla. Most komolyan, ettől érzi okosnak valaki magát, ha beleköt a korábbiakba és "majd én megmondom a frankót" kijelentéssel elmondja hogy az nem úgy van, hanem így ...


Ennyi történt. Én nem akarok, akartam senkit megbántani bocsánat ha ez jött le a beírásaimból. Mindössze elmondtam remélhetőleg érthető szinten a szerintem szükséges pontossággal a magyarázatát a dolognak.


de még egyszer bocsánat ha valakinek a lelki világába belegázoltam volna ...


maci

2010. aug. 27. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Semmi baj Maci, nem kell a kelleténél jobban mellre szívni.

A fiatalember azt reklamálja, hogy miért kell le-"okoskodózni" valakit, aki ugyanazt csinálja, mint te.

Hiszen magad is elismered, hogy már megmondták a tuttit. Akkor mi miért is szólunk hozzá? Azért, mert szeretnénk egy kicsit okoskodni. Én is, meg te is.

De te magadat nem tartod okoskodónak! És ez baj! Ezt reklamálja a fiatalember, aki azt üzente, hogy ez az okoskodó megjegyzésed - éppen tőled - nem volt helyénvaló.


Az elnézéskérésedet elfogadva, és téged is meg magamat is elfuserált nagy okoskodónak tartva


a kérdezőnek annyit tennék én is hozzá, hogy a csillagászok a nevezetes időpontokat ( nap kelte, hold kelte, hold tölte, stb.) év:hó:nap:óra:perc pontossággal szokták megadni.

A látvány pedig, amit te látsz, valóban lehetséges, hogy 3 napig is teliholdnak látod a holdat. Hiszen a hold egy fél fok látószög alatt látszik az égen, ezesetben megmondani, hogy látszatra teljesen kerek vagy sem, illetve, hogy tegnap volt-e telihold, vagy ma van; valóban nem lehetséges.

2010. aug. 28. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

maci, te aztán részletezed a dolgokat!!!

már abba is belefáradtam, h elolvastam az egészet.

:)

2010. aug. 29. 22:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!