Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A streamer-eket miért nem...

A streamer-eket miért nem sarcolják a jogvédők?

Figyelt kérdés
Ha én egy szerzői jogvédett hangfelvételt lejátszok 500 ember előtt nyilvánosan, az ARTISJUS kipereli a vesém is. Ha egy dvd filmet kivetítőn a belvárosban ezer embernek, hasonlóak jönnek a szerzői jogokkal. Ha xy youtuber 4millió embernek mutat egy játékot, nem történik semmi. Miért? Amellett, hogy elspoilerezi a történetet, még nagyközönségnek mutat olyan tartalmat, amit csak a játék megvásárlásával láthatna.

2021. jún. 27. 20:14
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
Miért sarcolnák? A streamerek tök sok reklámot hoznak nekik ha jó a streamer. Vannak játékkészítők akik kemény pénzeket fizetnek egyes streameeeknek, hogy dicsérje agyon a játékot.
2021. jún. 27. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
91%

Az a különbség a youtube és az artisjus nevü majomparádé között, hogy a megtekintés miatti reklámforgalomból szerzett bevételből a youtube csenget a felhasznált tartalom jogtulajdonosának.


Az artisjus meg vagy igen vagy nem vagy ki tudja... :D

2021. jún. 27. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Mert nincs miért. Semmilyen jogvédett tartalmat nem mutatnak, sőt, ingyem reklámot csinálnak a játéknak.
2021. jún. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

A Youtube-on ez úgy szokott működni, hogy a Youtube-nak van egy beépített algoritmusa, ami azt vizsgálja, hogy az adott videó mennyire használ fel jogvédett dolgokat és azon nyomban le is tiltja a videó megtekinthetőségét. Persze az algoritmus közel sem tökéletes, de azért a semminél jobb.

Amikor elrendeződnek a jogi viták, akkor az eredménytől függően lehet bemutatni. A Youtube jogszavatosságot vállal ezért, tehát ha ő engedi, akkor nem a streamer veséjét perelik ki, hanem a cégét.

Sokkal inkább viszont valóban az a jellemző, hogy egy játékkészítőnek megéri, hogy "ellopják" a szellemi tulajdonát, mivel ingyenreklámot kap, vagy már alapból megállapodtak, hogy xy mutassa be a játékot reklámdíj fejében.


Az Artisjus pedig azért pereli ki a vesédet, mert máshogyan nem tudja rajtad behajtani azt a pénzt, amit az eredeti szerző bukik a lopásod miatt.

2021. jún. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Na itt is van egy pár dolog, amit lehet tisztázni.


Az első, hogy a YT és Twitch között már a zene kapcsán is lényegi különbség van. A YT a videóból/streamből befolyó összegből levágja a jogdíjat. Ezzel szemben a Twitch szarik a tartalomgyártóira. Pontosan emiatt történt meg 2020 júniusában az, hogy 3 nap leforgása alatt minden VOD-ot le kellett törölni, mert a Twitch egy petákot sem fizet ki. Ehelyett készítettek "saját zenét", amitől botfülű orangutánok rikácsolása is hallgathatóbb.


Ezzel persze mindenki tisztában van, aki nem egy barlangban töltötte az elmúlt ~ 2-3 évet. Ez alapvetően a DMCA (digital millennium copyright act) hibája. A hibája onnan ered, hogy a megfogalmazói nem is hallottak még internetről, így egy jóformán 20 éve idejétmúlt törvénnyel erőszakoskodnak, holott az internet nem így működik és már nagyon ideje lenne frissíteni.


Akiben már csak a gondolat megfogan, hogy a játékok videós/streames közvetítésért fizetni kell az nem csak ugyanúgy le van 20 évvel maradva, de még a piachoz sem ért (itt nem a zöldségárusokat kell érteni). Kedves kérdező lennél kedves elárulni, hogy egy MOBA (LoL, Dota, stb.) vagy MMORPG (BOO, WoW, stb.) mit spoilerez el? És miért is éri kár a Riot Games, Valve, Activision/Blizzard játékfejlesztőket, ha nem fizetnek nekik? Hát pont, hogy több játékost vonzanak be a streamerek/youtuberek, különösen ha közösségek alakulnak ki, ahol együtt játszanak.

Persze felmerül, hogy legyen egy singleplayer játék, ami erősen történet fókuszált. Ha a kedvenc tartalomgyártóm foglalkozik a játékkal, de én nem szeretnék előzetesen semmit sem tudni róla, akkor ELŐBB MEGVESZEM, HOGY KIJÁTSZHASSAM. Ha nem zavarnak a "spoilerek" (mert egy jó adag már a trailerekből is kiderül), akkor megnézem a végigjátszást és ha tetszik a játék, akkor MEGVESZEM. Ez olyan ökörség, mintha azt mondanám, hogy "áh, már láttam focimeccset a TV-ben, szóval én magam nem fogok focizni" (pl. barátokkal). Mintha a saját kijátszás saját stílussal, saját tempóban, saját döntésekkel nem lenne egy teljesen különálló élmény. Megint csak hol bukik a játékfejlesztő? Minden ilyen extra bevétel, még ha nem is mindenki veszi meg. Ez így ingyen reklám. Pontosan ezért van az, hogy inkább játékfejlesztők fizetnek streamereknek/youtubereknek, hogy eggyel több felületen promótálják a játékukat (10-30 000 USD/óra azért nem kis pénz, de van ilyen). Ez alapvető marketing, amihez nem kell sok ész.


Őrület. Hihetetlen, hogy ezt magyarázni kell. A legutóbbi ilyen felvetést Alex Hutchinsontól lehetett látni Twitteren. A Stadia kreatív igazgatója volt, majd úgy gondolta megosztja ezen gondolatát. Pár nappal később ki is rúgták, mert a Google sem tolerál ilyen hülyeséget ( akit érdekel: [link] ).

2021. jún. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
egyrészt fair use, másrészt ez ingyen reklám a kiadóknak
2021. jún. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
0%
Engem az érdekel a legjobban, hogy az ilyen "sztár" videósokat akik az elképesztően alacsony színvonalú ostobaságaikkal keresnek havi sok milliót mint pl. az a Radics Peti aki rendszeresen jogvédett filmekből vágja össze az infantilis videóit amin aztán van több millió megtekintés (csak tudnám hol van annyi visszamaradott aki ilyet megnéz), na őket miért nem veszik elő ezért. Kétlem hogy pl. a Shrek alkotóitól engedélyt kapott a film részleteinek felhasználásához, mégis ebből keresi hülyére magát.
2021. jún. 28. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%
#7 fair use. ebben benne van a paródia is, Radics erre használja a jogvédett filmeket, így ő védve van. amúgy egy google kereséssel megtaláltad volna a választ, nem értem mit kell itt őrjöngeni.
2021. jún. 28. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
0%
#8 Magyarországon nincs fair use, még egy képet se tölthetsz fel pl. a Wikipérdiára se, hiába jelölöd meg a szerzőjét.
2021. jún. 28. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%
#9 a youtube nem mo-i cég, se a twitch, hanem amerikai, és a moderálás ezeken a közösségi médumokon történik, nem ott ahol kontentkészítő él. senkit se érdekelnek a magyar törvények
2021. jún. 28. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!