Ha a scifi filmekben egy hajót folyamatosan lőnek, de az csak áll egy helyben az űrben, a pajzs pedig mindent hárít, a fizika törvényeinek nem mond ez ellent? Az űrben a tehetetlenség miatt a hajóknak nem kellene mozogni a becsapódások miatt?
#10
"a mesterséges gravitáció Az meg hogyan működik?"
Ez az energiapajzs és a fotontorpedó kifejlesztésének mellékterméke. Kicsit olyan, mint egy négydimenzióban kifordított energia pajzs. A tárgyakat meg úgy vonzza, mintha végtelen kiterjedésű sötét anyaggal töltött buborékok lennének.
Inkább az érdekelne, hogy mihez kapcsolódik?
A hajóhoz, vagy a térhez?
@11:
"Ez az energiapajzs és a fotontorpedó kifejlesztésének mellékterméke"
Abszolút nem. A mesterséges gravitáció jóval hamarabb megjelent, mint az energiapajzs, vagy a fotontorpedó.
Amíg nem tudjuk, pontosan mi az a fegyver, a film készítői foglalkoztak-e egyáltalán annak a fizikájával, addig nehéz megmondani, hogy a hatása hűen van-e ábrázolva.
De amúgy, ha egy sokszáz tonnás űrhajó kap egy rakétatalálatot, az sem löki odébb szemmel láthatóan.
Sci-fiben én már megelégszem azzal, ha ilyenkor a beltér láthatóan megremeg, tehát nyoma van impulzus-átadásnak.
A ma is létező iparban használatos lézeres vágó berendezés vajon fejt ki nyomó erőt a vágott felületre? Vagy csak a koncentrált hő révén vágja át a fémet? Milyen viszonyban áll vajon ennek működésével a sci-fiben használt "sugárfegyver" működése?
Vajon a pajzsok pontosan mit is csinálnak a találatokkal? Felfogják, visszaverik, vagy elnyelik? Csak a sugárfegyverek energiáját képesek kivédeni vagy a fizikai tárgyak mechanikai energiáját is képesek elnyelni? Mi történik akkor, ha egy fizikai tárgy (pl. meteorit?) ütközik a pajzsnak? Fizikai ütközésként viselkedik? Lepattan a pajzsról, mintha egy szilárd felület lenne? Állandó távolságot tart a pajzs a hajótól, vagy akár a közeledő tárgyra reagálva képes alkalmazkodóan viselkedni, mintha egy zselé szerű anyag venné körül a hajót és becsapódási energiát is képes tompítani, vagy akár teljesen elnyelni?
Tegyük fel, hogy létezik az űrhajókon használt mesterséges gravitáció és tegyük fel, hogy ez a valódi gravitációval ellentétben képes a forrásától csak egy irányba hatni, a másikba nem. Hiszen csak így lehetséges, hogy mindig csak a padló vonzza a tárgyakat, a felette levő szint padlójában levő gravitáció nem vonzza a dolgokat a mennyezethez ugyanúgy. Meg a hajón kívül sem hat egyáltalán semmire a hajó fedélzetén belül levő gravitáció. Miközben jelenlegi ismereteink szerint a gravitáció nagyon nem így működik...
Viszont, ha van a hajón egy ilyen mesterséges gravitáció, akkor pont hogy nem kéne a hajót érő találatok miatt rázkódnia az embereknek a fedélzeten. Ha a hajó megmozdul a találatok hatására, akkor a hajóval együtt annak saját gravitációja is mozdul. A hajón belül levők viszonyítási rendszerében a hajó mindegy, hogy merre mozdul, mert rájuk a hajó gravitációja hat, a gravitáció forrásához képest nem mozdulnak el, azzal együtt mozdulnak minden irányba. Ha a hajó gyorsulása (pláne fénysebesség fölé) egyáltalán nem mozdítja meg az embereket - pont azért, mert a gravitáció a hajóval együtt mozog - akkor a találatoknak sem kellene egyáltalán.
Ha nagyon szigorúan tudományosan akarjuk vizsgálni a dolgokat, akkor már ott elbukik a legtöbb sci-fi tudományossága, hogy halljuk a robbanásokat, lövéseket, miközben az űrben nem terjed a hang. A légüres térben nincs közvetítő közeg a hanghullámok terjedéséhez.
Az is legalább ilyen hülyeség, hogy az űrhajók mindig ugyanabban a síkban közlekednek, mindig párhuzamosan állnak egymás mellé - akkor is, ha nem kapcsolódnak össze, nem dokkolnak. Egyedül a különleges manővereknél és főleg űrcsatáknál szoktak bedőlni, pláne a közös síktól eltérni felfelé/lefelé. Pedig az űrben egyáltalán nincs olyan viszonyítási sík, mint egy bolygón a földfelszín, vagy vízfelszín, amihez a repülőknek érdemes lehet igazodniuk, hogy elkerüljék az ütközést vele. De még a földi repülésben is csak annyi oka van a gépeknek vízszintesen közlekedésének, hogy a gravitáció miatt minden más kényelmetlen volna. Viszont, ha az űrhajóknak van saját gravitációja és más külső gravitáció nem hat az utasokra, akkor értelmetlen ez a közös sík.
#18: Többek közt pont ezért szeretem az Expanse sorozatot.
Nem felejtették ki a fizikát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!