Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Matekosok, el tudnátok magyará...

Zoli0630 kérdése:

Matekosok, el tudnátok magyarázni, hogy ez miért van?

Figyelt kérdés
Felírtam a számokat 1-től 1-ig egy sorba. A következő sorban felírtam a négyzetüket. Majd a harmadik sorba felírtam az előző sor szomszédos számainak különbségét. A negyedik sorba pedig a harmadik sor szomszédos számainak különbségét (tulajdonképpen megismételtem az előző lépést). És az utolsó sorban a számok végig egyenlőek voltak. A többi hatvánnyal is müködik, de mindig eggyel több sorra van szükség. Biztos egyszerű a dolog, de nem járok olyan magas szinten matekban csak kiváncsiságból gondolkozok rajta

2021. máj. 28. 19:42
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
1-től 1-ig?
2021. máj. 28. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
akarom mondani 10-ig vagy bármedig mindegy :D
2021. máj. 28. 19:48
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

Tudni kellene, hogy milyen szinten vagy, de teljes részletességében nem olyan egyszerű, de helyes a megfigyelésed.

Egy másodfokú polinom egymást követő értékeit sorolod. A szomszéd elemek különbsége elsőfokú, azok különbsége nulladfokú azaz állandó. Ez magasabb hatványokkal és összetettebb polinomokkal is így van.

2021. máj. 28. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ezt el tudnád magyarázni részletesebben, lépésenként? Nem járok még a polinomoknál sajnos, most nézek utána
2021. máj. 28. 20:24
 5/7 A kérdező kommentje:
Tévedés járünk már a polinomoknál csak nem ugrott be a név :) Viszont ilyet hogy hanyadfokú egy polinom nem tanultunk
2021. máj. 28. 21:06
 6/7 anonim ***** válasza:
95%

Legyen a négy egymást követő számunk x, x+1, x+2, x+3.

Ezeket négyzetre emeljük: x^2, (x+1)^2, (x+2)^2, (x+3)^2

A szomszédosakat kivonjuk:


(x+1)^2 - x^2 = x^2+2x+1 - x^2 = 2x+1

(x+2)^2 - (x+1)^2 = x^2+4x+4-x^2-2x-1 = 2x+3

(x+3)^2 - (x+2)^2 = x^2+6x+9-x^2-4x-4 = 2x+5


A szomszédosokat pedig vonjuk ki egymásból:


2x+3-(2x+1) = 2x+3-2x-1 = 2

2x+5-(2x+3) = 2x+5-2x-3 = 2


Mivel nem foglalkoztunk azzal, hogy a sorozat melyik számnégyesére írjuk ezt fel, ezért bármelyik számnégyesre igaz lesz, hogy a végén 2 darab kettes lesz az eredmény.


Ugyanígy le lehet vezetni bármilyen haványozásra. Sőt, hogyha az 1,2,3,4,5,... számsort nézzük, akkor ott a különbségek 1,1,1,1,1,... így az elsőfokúakra is mind igaz lesz.


Lehet, hogy tévedek, de ezek alapján azt sejtem, hogy ha a számokat n-edik hatványra emeljük, és elvégezzük ezeket a műveleteket, akkor az utolsó sorban az eredmény n lesz, vagyis a hatványozás száma.

2021. máj. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó bekezdéshez szólnék hozzá. Az nem igaz. N! (faktoriális) lesz. Vagyis 1*2*3*...*n


A többi stimmel.

2021. máj. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!