Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fehér, de az UV-fényt mégis...

Fehér, de az UV-fényt mégis lilán veri vissza - Hogyan lehetséges ez?

Figyelt kérdés

Erről a tárgyról van szó: [link]

A görgője és az a blokk, ahol a logó van (az az egész) lilán adja vissza az UV-fényt, míg a többi része fehéren. Minek köszönhető ez? Lehet esetleg tudni, hogy milyen anyagból készült / készülhetett?

Képet nem tudok küldeni, mivelhogy a telefon kamerája nem igen észleli a jelenséget.



2021. máj. 21. 09:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A lila szín nem visszaverődés eredménye, hanem az egyik (vagy több) összetevő elnyeli az UV fényt, és az így elnyelt energiát a látható tartományban sugározza ki magából. Ez a fluoreszkálás jelensége.
2021. máj. 21. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:
47%

Szerintem inkább az lehet, hogy a fehéren maradó részek simán NEM verik vissza az UV-t és az azzal határos lilát.

Egyáltalán.

2021. máj. 21. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is fluoreszcencia lesz a megfejtés.
2021. máj. 21. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Fluoreszcencia. Az optikai fehérítés elve. Ezért van, hogy az így fehérített textilek, papírok lámpafényben soha nem lesznek olyan hófehérek, mint napfényben - környezetükhöz képest(!), mert a szokásos 2700-3000 K-es lámpafény alapból is sárgás-vöröses.
2021. máj. 21. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!
2021. máj. 21. 21:37
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Alapesetben egy tárgy színe az őt megvilágító fény spektrumából és a tárgy aborpciós (elnyelési) spektrumából tevődik össze. Egy fehér tárgy például minden látható színt visszaver, így például piros fénnyel megvilágítva pirosnak látszik, lila fénnyel megvilágítva lilának.

Ehhez jön hozzá bizonyos esetekben a fluoreszencia jelensége, ami abból áll, hogy az anyag atomjai elnyelik a beeső fényt, gerjesztődnek, majd és kicsit hosszabb hullámhosszon azt visszasugározzák. Ez tipikusan nagyenergiás (UV, kék) megvilágításnál szokott jelentkezni hétköznapi anyagok esetében. Ha te nappali fehér fényben ugyanolyannak látsz két színt, UV fényben viszont drasztikusan különbözőnek, akkor elég valószínű hogy fluoreszenciáról van szó.

Az is nagyon jellemző a fluoreszenciára, hogy sokkal fényesebben világít a tárgy, mint ahogy azt a megvilágítás alapján várnád:


[link]


2021. máj. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!