Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért számítjuk Orseolo...

Miért számítjuk Orseolo Pétert és Aba Sámuelt az Árpád-házi királyok közé?

Figyelt kérdés

P: Szent István egyik lánytestvérétől született (de a lányági öröklést csak Mária királynő idején vezették be)


S: Szent István húgának a férje (ez soha sem számított a magyar öröklésnél, számos magyar hercegnőnek voltak árpád-házi feleségük, mégsem tarthattak igényt a magyar trónra)


2021. máj. 7. 18:56
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

Árpád,nem alapított házat !

Vér-szerinti öröklés,ember emlékezet óta van . Az hogy ki írta le papírra,20-rangú .

Árpád,országot alapított !

2021. máj. 7. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
59%
Mert ha kimondanánk az igazságot, hogy a második király sem volt már "magyar" származású, az nem fér össze a magyar jogfolytonosság elvével, miszerint a Kárpát-medence őslakosai mi vagyunk a románok csak 1919-ben beszöktek és teleszülték.
2021. máj. 7. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%
2-es hogy,hogy nem volt magyar származású ?
2021. máj. 7. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
29%
Világon,minden magyar !
2021. máj. 7. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
97%
Az hogy ki uralkodott vagy jogosult az uralkodásra azt bizonyos elvek szerint határozták meg. Pl a Habsburgok is jogosan uralkodtak, holott senki nem mondaná meg róluk, hogy volt közük az Árpád-házhoz. Pedig volt.
2021. máj. 7. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
85%

Pétert még maga I.István tette meg örökösének, nem számított arra, hogy polgárháború lesz belőle. A Fia meghalt, unokatestvérei meg azért nem lehettek örökösei, mert Vazul Görög keresztény volt, László pedig pogány.

István szerette volna a nyugati kereszténységhez csatolni az országot, mint tudjuk és Páter a velencei dózse fia volt, így biztosítottnak látta ezt a vágyát és amúgy is nagyon kedvelte vejét.

Aba Sámuel a harmadik királyunk, ő választott király lett, bizonyára komoly haderővel rendelkezett és István idejében a második ember volt az országban, olyan pozícióban, mint ami később a nádor lett, így biztosan volt tekintélye és ez a két körülmény elegendő volt a megválasztásához.

A korábbi uralkodók , fejedelmek, vagy törzsfők támaszthattak jogot a feleségük révén, az, hogy később miként alakult a királyok legitimitása, nem befolyásolja a korai jogosultságot, amely akkor még nem honosodott meg.

2021. máj. 7. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A nagy Levin ***** válasza:
85%
Az Arpád-ház, Árpád-kor egy történelmi időszakot és annak uralkodóit jelöli I. Istvántól III. Andrásig (1000- 1301). Ezek jóval később, a XVIII. században kitalált fogalmak, az árpád-házi uralkodók sohasem használták magukra ezt a kifejezést. Ha csak Szent István egyenesági leszármazottjait tekintenénk àrpád-házi uralkodóknak, akkor az Árpád-ház nagyon hamar, 1038-ban kihalt volna (magával Istvánnal) és nem is lenne "háznak" nevezhető.
2021. máj. 8. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!