Mikor lesz vége a fűtési szezonnak?
Nagyon durva, mintha még mindig csak március közepe, április eleje lenne vagy még az se, mert a héten kb 5 napig van 12-15 fok kevés napsütéssel és csak 2 napig van max 20 fok (afelé már nem megy, vagyis idén még nem volt 20 fok feletti hőmérséklet). És már május van, a virágok amik már ilyenkor virágoznak, sehol sincsenek, mert ilyen hideg van. A fűtési szezon se már április 15 (jó pár éve már május 15, de most kitolódik), és már szeptember 15-én elkezdődik a régi október 15 helyett. (Idén lehet hamarabb fog).
Ugyanis már 9 hónapig kell fűteni és csak hármat nem és hát ez is kitolódik. Örülünk, hogy a jövőben csak egy hónapos szünet jön a fűtésből.
Mit gondoltok?
Remelem a jovo heten mar nem kell futeni.
Vacak vagy.
Én se fűtök 2 hete.
Ha elmegyek dolgozni lekapcsolom. Este ha hazaérek és 10 fok alatt van akkor bekapcsolom kicsit
Most tulajdonképpen mi a kérdés? Kifogtunk egy hideg tavaszt, én sem örülök, de előfordul. Fűtök, amíg kell - volt olyan év, hogy pünkösdkor visszagyújtottam, annyira lehűlt a lakás.
De azért még nem kell világvégét vizionálni. A meteorológusok pont pár hete aktualizálták az éghajlati átlagokat a legfrissebb (1991-2020) harmincéves periódust alapul véve, és nincs olyan hónap, amely a korábbiakhoz képest lehűlést mutatna.
Úgyhogy nemigen kell 11 hónapos fűtési szezontól tartanod.
(viszont ahogy öregszel, valószínűleg úgy leszel egyre fázósabb)
A fűtési szezonnak magad adtad meg a végdátumát, hogy ki mikor fűt, az pedig egyéni dolog.
A hőmérsékletek adott időpontban meglehetősen szélsőségesek, ha valaki nem érti, lehet emiatt türelmetlen. Csak példaként:
április 30: -4,5°C (1973) +32,6°C (2013)
áprilisi középhőmérséklet 12,97°C (1968), 15,63°C (2018)
de mondjuk február 28-án: -29° (1963), +23,5°C (2019).
Az év leghidegebb és legmelegebb napja között több mint 75°C a hőmérsékletkülönbség. Ez a normalitás.
A fűtési szezon egy, a távhőszolgáltatásban használt fogalom. Definíció szerint okt. 15-től ápr. 15-ig tart. Van továbbá az előfűtési szezon (szept. 15-től okt. 14-ig) és az utófűtési (ápr. 16-tól máj. 15-ig). Amely ingatlan tulajdonosa v. tulajdonosközössége a távhőszolgáltatóval szerződik, nem tud úgy szerződni, hogy a fűtési szezonban ne kapjon épületfűtési hőszolgáltatást, ha az időjárás miatt fűteni kell. A másik két szezonnál szerződhetnek úgy is, hogy arra az időszakra nem kéri a szolgáltatást akkor se, ha amúgy hideg van. (Utóbbi elég nagy kib@..ás, ha többlakásos társasházról van szó, és nem egyöntetűen kérik így, hanem lenne, aki nem szeretne fázni, de a közgyűlésen a többség inkább fázni szeretne. Pl. nálunk a t.ház szerződése szerint április végéig szól a szolgáltatás. Azóta villannyal fűtök.)
Az, hogy egy lakó, ha egyedi fűtése van, mikor fűt, azon múlik, milyen hőmérsékleten érzi jól magát, mennyire hajlandó öltözködéssel helyettesíteni a lakás melegét, mennyire hajlandó fagyoskodni a spórolásért cserébe, és mekkora az ún. fűtési határhőmérséklete a lakásnak. A napsütés és a nem fűtőtestből származó beltéri hőforrások (emberek, kutya, macska hőtermelése, villany) miatt ugyanis alapból, fűtés nélkül is melegebb egy lakás, mint a környezete. Ez igen jelentősen függ a hőszigeteltségtől, a tájolástól, a szellőzéstől. A passzívház kb. azt jelenti, hogy az előbb felsorolt energiák még a tél nagy részében is kellemesen kifűtik a lakást. Persze minél jobban benn tartja egy ház a meleget, annál inkább túl tud melegedni, ha már kint is meleg van, ilyenkor árnyékolni kell, illetve hajnalonként sokat szellőztetni, és akkor nincs (annyira) szükség hűtésre.
Az, hogy hány fokon érzed jól magad, még egy sor apróságtól is függ, pl. ha a padlónál hideg van, azt alig ellensúlyozza, hogy a fejednél pedig meleg van [fejed fölött meg még inkább, ahol soha nem is élvezheted], sőt talán még rosszabb is - régimódi nyílt égésterű, levegőt szobából nyerős, emiatt (és CO-veszély miatt különösen is!) működéséhez eleve huzatos lakást igénylő kályhával sokkal nehezebb jó hőkomfortot tartani, azaz jóval többe kerül. De még az is hibája ezeknek a kályháknak, hogy a kémény miatt eleve az ablakkal ellentétes oldalon van a fűtőtest, így még plusz egy hideg-meleg belső légkörzés is kialakul a szobában, ami megint csak a lábadat hűti.
#9 hát inkább a meleg az, ami megint nagyon átmenetinek ígérkezik (ahogy eddig idén tavasszal kb. mindig).
Bp-re jelen előrejelzés szerint ezen a héten végig 15-20 fok várható, jövő hét elején két-három nap "fellángolás" (25 fok környéke), aztán megint vissza 20 alá.
remélem, a nyár nem lesz ilyen fos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!