Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az hogy manapság a...

Miért van az hogy manapság a tél enyhe (főleg a december), március, április pedig hideg?

Figyelt kérdés
Húsvétkor sokkal gyakrabban van hó mint karácsonykor.

2021. ápr. 4. 17:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
67%
Ezt jelenti a klímaváltozás. Megváltoznak a légköri viszonyok, széljárások, hatásukra a Kárpát medence melegebb és aszályosabb általában. Anomáliák mindig is voltak és lesznek.
2021. ápr. 4. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%

Egyszerűen fogalmazva az északi sark körül a magasban kialakul egy örvény ami körbe körbe viszi a hideg levegőt nincs lehetősége kiszabadulni ha túl erős az áramlás ez volt a tavalyi télen az idén is részben de gyakrabban felbomlott es kaptunk azért rövidebb távon hideget.

Elég ritka ez az állapot, hogy a sarkköri áramlások nem engedik lezúdulni a hideget de előfordul. Ilyenkor délnyugati-északkeleti áramlás alakul ki felettünk ami hozza az enyhe levegőt.

Tavasszal viszont megváltoznak az áramlások felbomlik a sarkköri hideget gátló áramlás es elkezd lezúdulni a hideg. Az említett áramlás miatt volt eddig meleg a tavasz a felbomlásával pedig érkezik a hideg.

Bizonyos szempontból betudható ez a klímaváltozásnak is.

2021. ápr. 4. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Duplabukta válasza:
5%
A fenti válaszolók bizonyára nem figyeltek földrajzon! Elmondom az igazi indokot. (Nem rég végeztem az egyetemen,földrajz tanár leszek..) Szóval említetted,hogy húsvétkor gyakrabban van hó,mint karácsonykor. Ez igaz,igazából annyi a lényeg,hogy a Jézuska nem szereti a havat (eléggé fázós a gyerek) ezért lepasszolta egy másik ünnephez. A húsvéti nyúl bevállalta,de csak erre az évre,ha jól tudom jövőre Halloweenkor lesz hó. Ha bármi kérdésed van megválaszolom szívesen! Mindent kenek-vágok földrajzból!! :) (tehát nem tudom,hogy ezek milyen sarkköri áramlásokról beszélnek,ennek ehhez semmi köze drágáim :) )
2021. ápr. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

"Miért van az hogy manapság a tél enyhe (főleg a december), március, április pedig hideg?"

Az elmúlt 20 évben két olyan évet találni, amiről elmondható, hogy enyhe telet hideg tavaszkezdet követett: az idei, illetve 2018. Két példa még semmiképp nem nevezhető tendenciának. Az eddigi megfigyelések alapján alapvetően a telek IS és a tavaszi hónapok IS melegedő tendenciát mutatnak, mind a hideg telek, mind a hideg tavaszok kb. hasonló mértékben ritkák.

2021. ápr. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

4

ha olyan növényekkel foglalkoznál, amik hajlamosak az enyhe tél miatti "korai ébredésre" és a kései fagyok hatására az elfagyásra, akkor tudhatnád, hogy az utóbbi időben sokszor volt ilyen kombináció.

2017, 2020 is ilyen volt.


/Az általad említett 2018 as évben csak az ország nyugati felében volt a késő tavaszi fagy./

2021. ápr. 5. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
#5 Megállja a helyét, amit írsz, de szerintem különbözőképp értelmeztük a kérdést. Én szigorúan a kérdező felvetésére reagáltam: enyhe tél (különösen december), hideg március és április. A tavaszi fagykárok szempontjából a december és január enyhesége nem igazán tényező (hacsak nem hoznak kivételesen tartós rekordközeli enyheséget), míg a március esetén pont hogy növeli a kockázatot, ha a februárral együtt enyhe, korai növényfejlődéssel és virágzással (2017-ben rendkívül meleg volt a március, 2020-ban pedig gyakorlatilag tavaszi hónap volt a február). Másrészt a fagykárokhoz nem kell összességben hideg április, elegendő csupán néhány keményen fagyos éjszaka, a hónap többi része lehet meleg.
2021. ápr. 5. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Decemberben bár rövidek a nappalok, de még nem épült ki a hidegbázis északon, míg kora tavasszal ugyan hosszabbak a nappalok, viszont a tél folyamán északon összegyűlt hideg légtömeg által markánsabbak lehetnek a hidegbetörések.

Meg persze függ attól is, hogy a ciklonok, anticiklonok hol helyezkednek el. Például most legutóbbi decemberben tőlünk keletre anticiklonáris, nyugatra ciklonáris mező helyezkedett el jellemzően, így a délies áramlás volt meghatározó, a magasban bejött a meleg levegő, a felszín közelében ez viszont késő őszies ködös időt okozott. Most pedig jellemzően nyugatra, a Brit térségben anticiklon helyezkedik el, míg keletre örvénylenek a ciklonok, így északias áramlással egymást érik a hidegleszakadások.

2021. ápr. 5. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A jóistenke nem szereti az embereket s nem akarja hogy jó legyen?
2021. ápr. 6. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
miért lett lepontozva a #4-es válaszom? tényeket írtam le, bármikor alátámasztom mérési adatokkal.
2021. ápr. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9

[link]

2020 első fele

március vége-április eleje hidegebb volt, mint feb leghidegebb időszakai

2017 április hidegebb volt mint a március

2021. ápr. 6. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!