Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Háztartási gépek zajszintje....

Háztartási gépek zajszintje. Hogyan mérik, mik az alapelvei ennek? Átlagolnak vagy max értéket rögzítenek? Hogyan jöhet ki jelentősen eltérő érték?

Figyelt kérdés

Előre szólok, ez ilyen... talán Sheldon Cooper-es kérdés. Semmit se befolyásol a kérdés, de engem érdekel. Mondjuk a színészek, celebek nem, cserébe ilyesmik igen. :D Nade nem az Asperger-szindrómáról szeretnék írni. :D Azért tartom ezt a kategóriát megfelelőbbnek, mert a 'Háztartási gépek'-nél felhasználók praktikus, hézköznapi kérdései vannak.


Szóval pár hónapja vettem egy közvetlen hajtású mosógépet. Feltűnt, hogy a motorja (és ezáltal lényegében az egész mosógép) igen halk. Egy pl. 1000 rpm centrifugálást nem is feltétlen hallani a lakás többi helyiségében, ha a fürdőajtó zárva van, pláne ha nyitva az ablak, zene, film megy. De a fürdőben mellette állva se kellemetlen, sőt, normálisan lehet beszélgetni is előtte állva. (Hajszárító, robotgép, porszívó mellett üvölteni kell, de sz.v.sz. egy átlagos mosógépnél is.)


Viszont a márka készülékeinek zajszintjeihez 74 dB van írva, ahogy sok másik készülékhez is, főleg a nevesebb, jobb márkák esetén. (Pont ezért nézegettem.)


A telefonomra letöltött zajmérő viszont 1000rpm-nél 66-68 dB közötti értékeket mér, folyamatosan ugrál. (Ezt az ugrálást a pontatlanságának tudom be.) 800 rpm-nél 64-65. Viszont mielőtt fékezni kezd, van egy kellemetlen "kopp!" hangja, ami a telefonom szerint egyszer 74 dB volt, egy másik alkalommal viszont 78 dB.


Egyébként ez a márka tesztekben is átlagos eredményt ért el zajszint tekintetében.



Tudom, hogy a telefon pontatlan, de 5 dB-t nem hiszem, hogy téved egy logaritmikus skálán.



Van robotporszívóm is, az 61 dB az adatlapja szerint, telefonom szerint viszont 62-64 között ugrál.



Hogy működik vajon a zajmérés akkreditált eszközzel stb, ami alapján majd a készülék adatai közé felkerül ez az érték is?


Amúgy próbáltam rákeresni guglin, nem sok sikerrel. (Mondjuk értem az okát...)



2021. jan. 8. 11:38
 1/1 anonim ***** válasza:

[link]


Általában a max értéket adják meg, szabad területen, egy méterre a készüléktől. Ha jól emlékszem erre is van szabvány hogy pontosan hogy kell mérni, de fejből nem tudom. Mivel más körülmények kőzt méred ezért más adatok is jönnek ki.

2021. jan. 8. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!