Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A minap olvastam hogy a...

A minap olvastam hogy a Kínaiak már működő fúziós erőművet bütyköltek össze ma meg hogy quantum számítástechnikában rávertek az USA-ra. Az USA-nak lassan kampec? Elvesztette technológiai fölényét a világban?

Figyelt kérdés
2020. dec. 7. 21:38
1 2
 11/13 Wadmalac ***** válasza:

Az USA egy túlnőtt, túl nagy tehetetlenségű "rendszer", amit a jelen demokratikus-liberális társadalmi rendszer már nem tud hatékonyan összetartani.

Eddig is igazán csak azért működött el úgy-ahogy, mert birodalmi-gyarmatosító politikája kívülről pótolta a belső hiányt "nemzetközi békefenntartás" címszó alatt.


Szóval gazdasági hatalomként a hasonló (vagy már nagyobb) erőforrás-mennyiségre támaszkodó, elvben szoci, de valójában kapitalista-diktatorius Kína sokkal jobb hatásfokkal tudja irányítani magát.


Tudományos téren viszont az USA továbbra sem lebecsülendő, egy ekkora, minimális belső információforgalmi gáttal fékezett ország elég jelentős szürkeállománnyal rendelkezik, szóval tudományos haladásának csak a gazdasági nehézségek vetnek gátat.


A fene tudja, mi lesz a jövőben, valószínű, hogy politikailag, gazdaságilag lazábban összetartó rendszerré kell alakulnia, ha nem akar a demokráciából visszafogni.


Kína most még pont abban felfutó korszakban van, amin az USA a 20.

században volt.


Erőforrások terén egyelőre sokáig önellátó tud maradni.


Valószínű, hogy az USA-Kína erőviszony tovább fog Kína felé billenni még jó darabig.

De közben menthetetlenül demokratizálódni fog és az bizony az átlagembernek jó, de gazdaságilag lassító.

2020. dec. 8. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Az USA egyik nagy előnye a gazdasági, vállalkozói szabadság. Például a Microsoft, SpaceX, Google, ezek tisztán magáncégek, erős törvényi védelemmel és szabadsággal. Mármint vannak korlátok, de azok inkább a piaci versenyhelyzetet védik. Az etikai korlátok jelenthetnek akadályt, de csak szűkebb tudományos területeken. De amúgy a magáncégek szabad kezet kapnak, alkothatnak, újíthatnak, termékfejlesztés és cégvezetés, vállalti struktúra terén is.

Kína ehhez képest úgy működik, mint egyetlen hatalmas vállalat a nemzetközi piacon. Megvan a céges hierarchiája, divíziók, részlegek, közös célok, utasításlánc, retorziós eszközök, stb. Kívülről nézve, mint vállalat, egész jól működik, sikeres, hosszú távon felfutó eredményekkel, de belül megvannak ugyanazok a jelek, amik egy régi, túl nagyra nőtt vállalatra is jellemzők. A repedéseket időnként erőszakkal kell eltüntetni, és amik a hírekben felbukkanak, az valószínűleg csak a jéghegy csúcsa. Lehet, hogy ott tartanak, ahol az USA a '80-90-es években, de ne feledjük, hogy akkoriban az USA jó nagy lufikat fújt.

2020. dec. 8. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

"A minap olvastam hogy a Kínaiak"

Nem csodálkoznék, ha a kínaiak ugyanazt csinálnák az USA-val, amit annak idején az USA a Szovjetúnióval, ld. űrfegyverkezési verseny. :)

2020. dec. 8. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!