Mit javasolnátok egy valamennyi tudományterületen művelődni kívánó, újrakezdő tanulónak?
Az iskolából nincsenek alapjaim, felnőttként csinálom, mint autodidakta. Minden érdekel, ami tudomány. Létezik olyan enciklopédia, vagy ismeretterjesztő, ami nagyon sok mindenre kiterjed, de nem kell komoly matematikai és más alaptudás a megértéséhez?
Előre is köszönöm mindenkinek!
A neten sok minden megtalálható, óvakodnék attól, hogy félreinformáljam magam...
Persze érthető, hogy mindent egy könyvbe nem lehet, de akkor teszem azt könyvsorozat van, ami szerkezetileg egységes?
a google a barátod ,
szűrni meg a hivatkozásokkal lehet .
pl. egyetemek , oldalai, publikációi, tudományos oldalak , rengeteg tudományos folyóirat van fent , könyveket is találsz pdf. formában , szóval rendkívül széleskörű művelődésre alkalmas.
Tehát akkor nem szeretnél elmélyedni egyik területben sem, inkább csak általános, rálátás szintű ismereteket szeretnél.
Ehhez a wikipedia egy pont jó kezdőoldal, aztán amit nem értesz, rákereshetsz.
Vagy pl:
Utána folytathatod kémiával, fizikával, történelemmel (+tudománytörténettel), művészettörténettel, orvostudománnyal, pszichológiával, jogtudománnyal, szociológiával, filozófiával, teológiával, ... vannak lehetőségek. :)
Mozaik tankönyvek
Mateking oldal neten
Herber Attila, stb. törikönyvek
Én készítenék egy listát a témakörökről és a főiskolák-egyetemek elsőéves bevezető tárgyainak tananyagával (elektronikus jegyzetek, tankönyvek) kezdeném. Ezek a leginkább egyszerűek, átfogóak, bevezető jellegűek. Általában a címük is olyan, hogy "Bevezetés a..." vagy "...alapjai".
1. Ha matematikában hiányosságaid vannak, érdemes azzal kezdeni pl. olyan "bevezetés a matematikába" tananyaggal, amit nem matematikusok, hanem biológusok vagy üzemgazdászok vagy agrármérnökök számára írtak.
2. A természettudományokban érdemes a fizika, majd kémia, majd földtudományok és csillagászat majd biológia sorrendet követni, mert így támogatják egymást.
3. A bölcsészeti, társadalomtudományi, humán tudományi területeken jó bevezetés és vezérfonal lehet a történelmi áttekintés, de ne az iskolai politikatörténeti dolgokkal kezd, hanem kultúrtörténeti, tudománytörténeti, vallás- és filozófiatörténeti, technikatörténeti, művészettörténeti, irodalomtörténeti, gazdaságtörténeti bevezető anyagokkal, mert a politikáról és háborúkról már úgyis sokat hallottál az iskolában, a társadalomfejlődési ismeretek fogják a képet összerakni a fejedben. Érdemes lehet a történelem előtt természettudományi időbeli alapozást is adni univerzumtörténettel (13 milliárd év a Nagy Bummtól, a Naprendszer kialakulásáig), földtörténettel (4,5 milliárd év, de főleg az utolsó 600 millió), antropológiai származástani történettel (utolsó kb. 1 millió év, de különösen az utolsó 300 ezer) régészeti korszakokkal (az utolsó 12-30 ezer év).
4. A későbbiekhez nagy szükséged lesz az angol tudásra (pl. a kiváló angol Wikipédia miatt és mert sok ingyenes elektronikus tankönyv, online kurzus érhető el angolul), tehát ha ebben hiányosságaid vannak érdemes kicsit pótolni, megerősödni ebben is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!