Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi is az a matek, és honnan ered?

Mi is az a matek, és honnan ered?

Figyelt kérdés
Valami amit mi alkottunk, vagy valami amit csupán felfedeztünk?

2020. aug. 26. 10:22
 1/7 anonim ***** válasza:
70%

Alapvetően az ember alkotta, de úgy, hogy alkalmas legyen a körülöttünk lévő világ leírására, nélküle meghalnánk :D

Tehát hülye példa, de az erdőben sehol nem járkálnak természetesen számok, de pl a fákat el tudod kezdeni számolni és máris van létjogosultsága a fogalomnak.

2020. aug. 26. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Igazából is-is.

Megfigyelések alapján lefektetnek egy szabályrendszert, amit axiómarendszernek hívunk, és erre építkezve a különböző összefüggéseket felfedezik.

2020. aug. 26. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Hát igen, a kettes jobban leírta, mint én :D Felfedező munka van benne bőven, csak valahonnan ki kell indulni.
2020. aug. 26. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Tislerics Máté ***** válasza:
55%

,,Valami amit mi alkottunk, vagy valami amit csupán felfedeztünk?"


Még nem tudni! De egyre többen gondolják úgy, hogy inkább felfedezzük.

2020. aug. 26. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Igazából ezt akármire rá lehet húzni; vegyük például a sakkot. A sakkban van egy csomó megnyitás, csel, végjáték, amik a játék kitalálása nálkül nem léteznének, viszont ezeket a játék tanulmányozásával lehetett felfedezni.
2020. aug. 26. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez jó kérdés. A mateknak egy része az teljesen biztosan felfedezés. Pl. a természetes számok a természetben létező dolgok darabszámai, tehát ha van 100 fám, és veszek hozzá 25-öt, majd eladok 3-at, akkor 122 lesz. Tehát ezeket a műveleteket nem kitaláltuk, hanem csak leírtuk. Valaminek a felülete is adott, ami megint csak egy valós dologgal függ össze (pl mennyi aranylemez kell, hogy lefedjek egy aranyozott dobozt) tehát a felület számítások is felfedezések. De a felületszámítások meg átvezetnek minket a tört vagy épp az irracionális számok közé (pí, gyök-2), tehát nagyon valós és hétköznapi dolgok miatt igen hamar ott találom magam, hogy egy számot már nem is tudok rendesen leírni. Aztán mondjuk a prímség megint olyan dolog, hogy az egy számnak a tulajdonsága, annak a felismerése, hogy milyen érdekes, hogy 96 birkát szét lehet osztani 3 ember közt, 4 ember közt, 12 ember közt, stb stb, míg 97 birkát csakis vagy egyesével (azaz 97 ember közt) lehet szétosztani, vagy egyvalaki megtartja mind a 97-et. És ha már tudjuk hogy vannak ilyen számok, akkor bizony érdekes lehet az, hogy melyek ezek, hol vannak, lehet-e két szomszédos páratlan szám prím, stb stb. Tehát akkor ezek felfedezések. A gráfelmélet is valós dolgokból ered (át lehet-e menni Königsberg hídjain úgy, hogy minden hídon csak egyszer megyünk át). Akkor tehát a gráfokat is felfedezzük, nem kitaláljuk.
2020. aug. 26. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Alex Fly ***** válasza:

Alapvetően a matematika egy nyelv, amellyel le lehet írni a természetet, az abban működő folyamatokat, stb.

Ezt egyrész ti kellett találni; hogy mit hogyan ábrázoljunk, a különböző összefüggéseket miként jelöljük... Másrészt viszont fel kell fedezni, hogy a természeti jelenségek miként ábrázolódnak ebben a rendszerben...

Szóval szerintem is-is.

2020. aug. 29. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!