Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha tegyük fel, hogy megvan a...

Ha tegyük fel, hogy megvan a sikeres vakcina a Covid ellen, akkor annak a gyártásmódját miért nem adják közkézre?

Figyelt kérdés

Ha tegyük fel, hogy megvan a sikeres vakcina a Covid ellen, akkor annak a gyártásmódját miért nem adják közkézre?

Van elég sok gyógyszergyártó cég, aki ugyanúgy meg tudná csinálni, csak megspórolná egyből a fejlesztési fázist, így egyből a gyártásra térhetne rá.

Magyarország is "csak" valami 5 millió vakcinát tudott csak lekötni egy hasonló ígéretes oltóanyagban.

Nem jobb lenne, ha a gyártástechnológiát adnák ide és a saját ellátás meglenne 1-2 hónapon belül?


2020. aug. 11. 22:23
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert rengeteg pénzt öl a kutatásba, fejlesztésbe a gyógyszergyártó. Ezt szeretné visszakapni + a hasznot.
2020. aug. 11. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
98%

Azért az nem úgy van, ahogy gondolod.


Először is, 5 millió az nem kevés, az a fele lakosság. Bizonyos kor alatt eleve nem adnák be, úgyhogy első körben 5 millió az baromira elég lesz. Ilyen mennyiségnél nem is a darabszám a korlát, hanem hogy hogyan szervezzék meg a beadatást. Ha - alsó hangon - 10 perc egyet beadni minden dokumentálással együtt (ami ugye nyilván kell), akkor 50 millió percig tart az egészet beadni, ami 100 évnyi extra munkaórát jelent. Nyilván nem egyetlen ember adná 100 évig, de ha 1000 aszisztens mást se csinál csak olt 0-24 órában (és mindenki pontosan érkezve tömött sorokban állna sorba), akkor is egy hónap alatt menne keresztül a teljes adag. Napi 8 órában 3 hónap, ha csak 4 órát ér rá, mert más dolga van, akkor fél év. Ha csak 500 napi 4 órás aszisztensünk van, akkor egy év. Úgyhogy 5 millió oltást kalandos lesz badatni.


A másik, hogy az oltás teljesen publikus. A szabadalmak publikus dolgok, bármikor elolvashatod hogy kinek milyen ötlete volt, mit védetett le. (Máskülönben honnan tudhatnád, hogy mit NEM szabad gyártanod?) Úgyhogy a szabadalmat elvileg bárki megveheti és licencben gyárthatja, ilyenre van példa az iparban. Csakhogy ugye ahhoz az is kell, hogy a szabadalom tulajdonosa meg legyen győződve arról, hogy az én gyógyszergyáram ugyanolyan tisztán és biztonsággal tudja gyártani a cuccomat, mint ő. Ez pedig egyáltalán nem olyan tiszta ügy, attól hogy gyógyszergyár az egyik is meg a másik is, attól még pl nem biztos hogy mindkettőnek ugyanolyan fermentora van, ugyanolyan bioreaktora van. Nyilván az a gyár, amelyik profi DNS vakcinában, az DNS vakcinát fog fejleszteni, mert ehhez van szakértelme, gyártósora, alapanyaga. Hiába akar a másik gyár ilyet gyártani a szabadalom licencével, ha ezek mind nincsenek neki. A Tesla is hiába autókat gyárt, ha akarna és lenne engedélye, akkor se tudna Fordot gyártani.

2020. aug. 12. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
57%
A kettes válaszhoz nincs mit hozzátenni. És még bele se számolta a trehányságot, a hozzá nem értést, a törvénytagadást és más lassító tényezőket, amelyek nálunk dívnak.
2020. aug. 12. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Pont a Covid esetében elég sok gyógyszer nyilvános. Azért is, hogy hamarabb lehessen használni.

De ugye ehhez tudni kéne, hogy VALÓBAN sokkal több a haszna, mint a kára?

Idáig már elég sok olyan gyógyszert feltaláltak, amelyik a Covidot akár 100-szor olyan jól öli, mint az embert - de valahogy ezek még nem terjedtek el.

Olyat csak sci-fiben láttam, ahol egy gyógyszer (amelyik amúgy 100% hatékonyságú volt), a páciensek 50%-át sajnos megölte, ÉS mégis 96%-os támogatottságot kapott.

2020. aug. 17. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

2#

Rendben, de ez akkor is egy halálos kór! Igenis legyen 10 millió vakcina ha kell!

El kell dönteni, hogy akarom vagy vakarom!

Az oltás menetére meg ne keressünk kibúvókat.

Vegyünk alapul egy 20 ezer fős kisvárost. Saját példa, nálunk van 4 gyerekorvos, 4 felnőtt orvos, 3 fogorvos, pár mentős, + pár egyéb orvos még... nevezzük 20 főnek őket akinek orvosi diplomája van és be tud adni egy oltóanyagot. Ha percenként egy oltóanyagot adnának be napi 500-600 oltás meglenne fejenként. 2 nap alatt egy kisváros a saját orvosai által kész is lenne. Plusz minden orvos mellé 2 aszisztens (akár tanár vagy hivatalnok is) akik regisztrálják az oltást kapottakat.


Oké ha nem is feszített munkatempót akarunk akkor legyen a 2 napból 20 nap az már tényleg baráti.

2020. aug. 18. 17:31
 6/7 anonim válasza:

Ha legyártanának egy mondjuk 1000 literes fecskendőt, abból 1 perc alatt le is lehetne oltóanyaggal spriccelni az embereket. Persze ahhoz bőrön át felszívódó vakcina kellene, de akkor tényleg 1 nap, sőt 1 perc alatt végeznénk.


Ez se nagyobb hülyeség, mint a napi 500-600 oltást elvégző " egyéb orvos"

2020. aug. 28. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
De ha a 2 napból 20-at csinálunk akkor az már napi 50-60 oltás. Igazán vállalható.
2020. aug. 28. 23:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!