Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyik a lehető legnagyobb...

Melyik a lehető legnagyobb szám, aminek külön neve van?

Figyelt kérdés

2020. jún. 14. 11:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
36%
Nincs olyan.
2020. jún. 14. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
64%

A bububu. Most adtam neki nevet. Egymilliárd az egymilliárdadikonszor kell venni az egymilliárdadik hatványát az egymilliárdnak, az így kapott szám a bu. Majd bu-nak bu-szor kell venni a bu-adik hatványát, az a bububu.

Na, szóval szerintem kicsit butaság ez az egész "hú de nagy szám"-osdi, hiszen mindig lehet nagyobb számot kitalálni. bababa = bububu+1. Máris nem a bububu a legnagyobb...

2020. jún. 14. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt van a végtelen, a fektetett 8-as jellel, de mivel a címszavakhoz odaírtad a trillió-t szerintem a tíz hatványaira gondolsz, a googolplexre-re meg ilyenekre.

[link]

2020. jún. 14. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
35%

Húúúúúúúú!

Ezt azért már ne hidd el! A végtelen nem szám!

2020. jún. 14. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 2*Sü ***** válasza:
100%

A kérdés nehezen megválaszolható. Hiszen ha válaszolunk erre a kérdésre, akkor rögtön jöhet valaki, aki veszi ennek a számnak a dupláját, és ad neki egy nevet. A matematikának meg se Bibliája, se törvénykönyve nincs, változó lehet, hogy egy-egy matematikai elnevezés mennyire ismert és mennyire nem.


Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy a számok elnevezései nem egységesek nemzetközi szinten. Létezik egy hosszú és egy rövid skála. Európában jellemzően a hosszú skálát használjuk: ezer, millió, milliárd, billió, billiárd, trillió, trilliárd, …. Sok helyen – pl az angolszász országok jelentős részében – meg a rövid skálát használják: ezer, millió, billió, trillió. Ami az USA-ban billion azt mi úgy nevezzük, hogy milliárd. Amit mi billiónak nevezünk az az USA-ban trillion. (Pont ezért szokták előszeretettel használni gazdasági területen az ezermillió kifejezést, mert azt nem lehet félrefordítani.) A dolgot tovább bonyolítja, hogy vannak országok, ahol valami speciális keverékét használják a számok neveinek. De a nagyobb számok nevének a történelme is tiszta katyvasz: [link]


Mindenesetre a bi-, tri- ugye a latin kettő, három szavakból jött, és a számok elnevezését lehet folytatni: millió, billió, trillió, kvadrillió, kvintillió, szextillió, szeptillió, oktillió, nonillió, decillió, undecillió, stb… Egészen 999-ig működik különösebb probléma nélkül a dolog, így hosszú skálán egészen kb. 10⁶⁰⁰⁰ -ig bármelyik szám pontosan megnevezhető. Bizonyos kevésbé ismert, de több helyen is leírt kiterjesztéssel 10-nek a hatmilliárdodik hatványáig lehet bármilyen számot megnevezni.


Vannak aztán speciális nevű számok. Mint pl. a gogool, ami 10¹⁰⁰. Vagy a googolplex, ami 10-nek a „gogool”-ra emelése, azaz egy egyes után gogool darab nulla. Aztán ezt is lehet ragozni, googolplexplex, googolplexplexplex, vagy googolduplex, googoltriplex, googolquadriplex stb… Más kiterjesztés googolmilliplex, googolmegaplex, googolgigaplex…


~ ~ ~


Amit ilyen kérdés esetén fel szoktak emlegetni, az a Graham-szám. Ezt tartják sokan a legnagyobb olyan számnak, ami valós – és első hallásra nem is túl bonyolultnak tűnő – matematikai problémával kapcsolatban egy levezetésben ténylegesen előfordult, mint nagyon durva felső becslés. Lásd: [link]

(A szám akkora, hogy a méretének az érzékeltetése is reménytelen. Bármilyen hasonlat, összevetés mondjuk a googol/mega/giga/terra/plex számokkal, sem azok hatványaival és hasonlóival sem adható vissza, hogy mekkora számról is van itt szó, pedig már a googol is bőven nagyobb, mint a látható univerzumban található atomok száma.)


Még ami elő szokott fordulni az a TREE(3), bár itt már döcög, hogy ezt tekinthetjük-e névnek, hiszen egy matematikai kifejezésről van szó, kvázi függvényről van szó.


De ahogy írtam, simán mondhatom azt, hogy ha a Graham-szám tulajdonképpen egy speciálisan képzett sorozatnak a 64. eleme, akkor én elnevezem a Graham-számadik elemét ennek a sorozatnak Gigraham-számnak. Az más kérdés, hogy senki nem fogja ismerni ettől ezt az elnevezést, nem fogják használni.


~ ~ ~


A végtelen viszont nem játszik. A végtelen alapvetően nem szám, hanem jelleg, a véges ellentéte. Bár a végtelen fogalma annyiban hasonlít a szám fogalmára, hogy bizonyos műveleteket meg tudunk fogalmazni a végtelennel, de maga a végtelen nem szám, sok más tekintetben nem viselkedik számként. Pl. nem páros, nem páratlan, nem egész, nem tört stb…

2020. jún. 14. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A végtelent hagyjátok ki az erre a kérdésre adott válaszokból!!!!!!
2020. jún. 15. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 tatyesz ***** válasza:
4 részes sorozat első része: https://www.youtube.com/watch?v=NsNvMl3JGGk
2020. jún. 15. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 tatyesz ***** válasza:
A 4. videóban 3:07:25-nél van a végtelen és utána még van majdnem fél óra.
2020. jún. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

999999999999999999999999999999999999999

Nem tudom, de szép,nem? :)

2020. jún. 15. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Bármennyire is nem tetszik, ilyen szám nincs. Minden számnál van nagyobb.

Ha egy szám neve az, hogy "név", akkor a nála eggyel nagyobb szám neve lehet az, hogy "név" plusz egy.

2020. jún. 16. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!