Csak nekem tűnik úgy mintha már Magyarországon mediterrán éghajlat lenne?
A valódi mediterrán éghajlaton továbbra sincsenek ilyen rövid időtávon ekkora hőingadozások, mint amiket itthon lehet tapasztalni.
De egyébként vannak olyan helyek amiknek a mikroklímája erős átmenetet mutat a mediterrán éghajlat felé. Ilyen Szeged és Pécs tágabb környéke, illetve a Balaton menti részek.
Viszont sok mediterránnak tartott növényfaj jól érzi magát a hazai klímán is, főleg az utóbbi években.
A fügefa és a kiwi eddig is jól megtermett az ország nagyrészén, de újabban már hidegtűrő pálmákat, sőt olajfát is sokfelé ültetnek.
Valóban vannak olyan időjárási jelek, amik kicsit a mediterrán klíma felé tolódó időjárást mutatnak.
De az is igaz, hogy nem minden időjárási jellemzőben.
A csapadékmennyiség, az átlaghőmérséklet kissé mediterránosodik (meg is indultak délről északabbra az ottani élővilág egyes képviselői, pechünkre a károsak főleg), de például a nagy hőmérséklet-hullámzások meg éppen nem mediterrán jellemzők.
Én azt mondanám inkább, hogy itt sincs másról szó, mint a növekedő átlaghőmérsékletről, amit a kontinentális klímához szokott népünk, ha így változik ,a mediterránnal lát hasonlóságot.
Kicsit korábban tettem ki szabadba a hibiszkuszomat, úgy elfagyott (+2°C), hogy ihaj. Mediterrán vidéken ez nem fordul elő (hacsak nem 100 évente)
Egy éghalat típus (például mediterrán) meglehetősen sok jellemzővel bír, ha közülük egy kettő teljesül, attól még ez az időjárás nem az. Ha ilyen megállapításokat akarunk tenni, előbb sorra kell venni az összes meghatározó tulajdonságot, egyenként megvizsgálni az egyezést, utána lehet mondani, hogy kezd hasonlítani vagy már majdnem olyan. De ugyanaz soha nem lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!