Ha az ember felepitese ugyanaz. Tehat sejtek, hormonok. Akkor miert vagyunk masok?
" Dee mivan a gondolkodasunkal?"
Az agyunk alap felépítése, vagy inkább a képességei azonosak. Az egyik ilyen képesség, hogy az ingerek hatására át tudnak rendeződni a kapcsolatok a neuronok között, márpedig mindekinél mások az élete során kapott ingerek. Az így kialakult hálózat adja az egyedi gondolkodásunkat.
Kicsit olyan, mint egy számítógép gyár. Ugyanolyan gépeket gyárt, de ezek olyanok, hogy különféle programokat tudnak futtatni.
"Ha az ember felepitese ugyanaz. Tehat sejtek, hormonok. Akkor miert vagyunk masok?"
Amiért a kanál, a villa, a kalapács, a csavarhúzó és a sörnyitó is mind-mind tök más dolgok, habár a felépitésük ugyanaz (tehát vas, fa).
"Ertem, hogy egy peteju ikreknek ugyan az a dns lancuk"
Egypetéjű ikreknek sem ugyanaz a DNS-láncuk, apró eltérések vannak közöttük is. Igen, még a nagyon egyformának tűnő egypetéjű ikrek között is. Annyi igaz, hogy kicsivel kevesebb az eltérés közöttük, mint bármelyikük és egy random ember között.
"Dee mivan a gondolkodasunkal? "
A gondolkodásunkat elég sok dolog befolyásolja, alakitja, határozza meg.
Első körben magának az agynak a felépitése. Mint ahogyan nincs két egyforma ember, úgy nincs két egyforma agy sem. Eltérő agyak pedig eltérően viselkednek, működnek, eltérő módon reagálnak a beérkező ingerekre.
Aztán ott van, hogy mikor mennyi és milyen hormon áraklik rajta keresztül, ezt viszont részben a test többi része határozza meg, gyomor, tüdő, sziv, mirigyek, satöbbi.
Harmadrészt pedig döntéseink során erősen támaszkodunk az emlékeinkre. Ezek is mindenkinél mások, más fontossági sorrenddel és súllyal, tehát adott helyzetben más döntéseket, reakciókat fognak produkálni az egyes emberek.
Tehát rengeteg olyan befolyásoló tényező létezik, ami miatt mások vagyunk, különbözünk egymástól.
Kérdezd úgy, hogy mitől(!) ember az ember. Máris válaszolhatóbb a kérdés. Hiszen ha csak "színtisztán" felépítés és testi adottságokat vizsgálgatjuk, nem találunk olyan eltérést az állatoktól, ami egyértelműen "emberré" tesz bennünket.
(Az agyunk sem a legnagyobb az élőlények között. Legfeljebb a testtömeg/agyvelőtömeg arány egyedileg magas az embernél. De ez NEM eklatáns "tulajdonság"!)
De nézd meg ezt, itt elég lényeges különbséget fognak elmagyarázni. Azaz mi is az ember/állat legfontosabb különbsége:
https://www.youtube.com/watch?v=rBZna1oApXw
dellfil
Oké, baromira félreértem a kérdést. Bocsánat, arra válaszoltam, miért vagyunk mások... Mert a kiegészítésedet nem olvastam el, csak rápillantottam, és ezek ütötték meg a szememet:"...dns lancuk...Miert nem vagyunk olyanok mint a hangyak?... sajat "rangjuknak" megfeleloen viselkednek. ...
Szóval félrevezettem magamat. :)
"Ha az ember felepitese ugyanaz." Azt érted alatta, hogy tök egyformák vagyunk? Nem, nem vagyunk egyformák. És mint látom - " Ertem, hogy egy peteju ikreknek ugyan az a dns lancuk es megsem ugyanolyanok az eletkorulmenyek vegett" - érted a dolgot. Az egypetéjűek sem "teljesen egyformák". Ahogy telik rajtuk az idő, egyre inkább különbözőek lesznek.
"Dee mivan a gondolkodasunkal?"
Az, hogy igen kicsi nagyon minimális eltérés a rendszerben, azaz az agyban, sőt a testben is, nagy-nagy különbségeket okoz abban, hogy milyen lesz a "gondolkodása", hogy "világnézetre" lesz hajlamos. Ez a "testi rész" baromira leegyszerűsítve.
A "valóságban ez sokkal bonyolultabb, már csak a környezeti hatások - akár nagyon kicsi! - különbségei miatt is. Mindenkit más(!) környezeti hatás ér, hiszen időben nem pontosan ugyanott vannak a térben. (Hosszú távon nagyon nagy eltéréseket okozhat. Nem hozok példákat, keress.
(Ellenpéldát a sok milliárd ember között egyet kettőt tán találsz, de legtöbbször kiderül, hogy nem is olyan jó az a példa...
Tudod, a youtube "meglepő egyezések az egypetéjű - és különélő - ikreknél. Stb)
Hoztad a - " Miert nem vagyunk olyanok mint a hangyak?" - kérdést.
A hangyák, és mindenféle kolóniákban, élő rovarok "bonyolultsági (összetettségi) szintje" messze-messze alatta marad akár egyetlenegy emlős állaténak is. Nemhogy a társadalomban élő emberének!
(A "gondolkodás" egységesítésére való törekvések - bizonyos politikai körökben - ezért járnak marha nagy terrorral, erőszakkal. És még így sem nagyon megy. Hálaistennek.)
Tehát a nagy-nagy "hasonlóság" (egy faj az ember) legalább akkora egyedek közötti különbözőséggel is jár.
Nem tudom érthetőbben szájba rágni, ezért el kell gondolkodni rajta mit is böfögtem ide. Ja várom a "cáfolatokat". (Ha már annyira "egyformák/különbözőek" vagyunk. A röhej, hogy egyszerre... :D
dellfi
Nem azért lesz más ember. Hanem azért, mert más körülmények között nevelkedik, más hatások érik, más tapasztalatokat szerez.
Csak példa. A közép afrikai ember nyilvánvalóan viselkedik másképp, mint az eszkimó. Az előbbinek nincs fogalma a melegről, gyümölcsöt számtalan helyen talál a vadonban, amit ismer. Az utóbbi kiválóan eligazodik a hóban fagyban, tudja mit tegyen hóviharban. Ha cserélnének, mindkettő könnyen elpusztulna szélsőséges viszonyok mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!