Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek hogyan alakulhatna...

Szerintetek hogyan alakulhatnak Magyarországon a koronavírus fertőzöttek száma a továbbiakban?

Figyelt kérdés

Mit gondoltok, a hivatalosan is fertőzöttek száma meddig emelkedhet még exponenciálisan, mikor lehet lineáris, majd logaritmikus az ezt leíró függvény?

(Értelemszerűen jelenleg több száz vagy ezres lehet a valódi fertőzöttek száma a látencia miatt.)


A jelenlegi magyarországi intézkedések elegendőek szerintetek ahhoz hogy megforduljon a trend?


Valamint vajon megszűnhet-e a járvány az egyre melegebb időnek köszönhetően, és csak kevés, pontszerű fertőzés várható már?



2020. márc. 20. 23:20
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
28%

Pont úgy megy majd, mint az olaszoknál.

Csak sokkal kevesebb gépünk és egyéb technikánk van hozzá.

2020. márc. 20. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
28%
Miért vízionálnak a fideszgyűlölők olaszországi helyzetet? A magyar kormány az egyik leggyorsabban reagált az eseményekre. Eléggé valószínűtlen, hogy az olaszországihoz hasonló helyzet megtörténjen.
2020. márc. 21. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
75%

"A magyar kormány az egyik leggyorsabban reagált az eseményekre."

Iskolabezárás, erre gondolsz? A térség országai közül utolsók között, egy nappal előtte még kormányrendelet által tiltva az intézményvezetőknek a rendkívüli tanítási szünet saját hatáskörben való elrendelését.

2020. márc. 21. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 2*Sü ***** válasza:
100%

> Szerintetek hogyan alakulhatnak Magyarországon a koronavírus fertőzöttek száma a továbbiakban?


Ezt nem lehet megmondani a jelenlegi helyzetben. Még ha járványtani ismeretek nélkül, pusztán statisztikából akarunk kiindulni, akkor is problémás saccolni, mert nincs annyi fertőzött és nem tart annyi ideje a járvány, hogy értelme lenne trendeket számolni. Ha bárki bármit is „gondol” erről, azt maximum a saját vágyai, félelmei alapján teszi.


> A jelenlegi magyarországi intézkedések elegendőek szerintetek ahhoz hogy megforduljon a trend?


Erre is nehéz válaszolni. Európában még nem nagyon lehet sehol elmondani azt, hogy megfordult volna a trend, így nyilván nem tudjuk azt mondani, hogy lám X országban ilyen intézkedés után fordult meg a trend, amit mi még nem hoztunk meg. A Távol-Kelet meg nem biztos, hogy jó összehasonlítási alap, teljesen más az éghajlat, az emberek habitusa, a kultúra, a politikai, társadalmi rendszer, az egészségügy, a demográfiai helyzet, az urbanizáció mértéke, a népsűrűség stb…


Ugye ilyen helyzetben minden kormány azt hangsúlyozza, hogy az emberek élete, egészsége az első. És lehet, hogy ez így is van, de vannak más szempontok is. A határok lezárása, az iskolák bezárása, az éttermek bezárása, a kijárási tilalom mind-mind drasztikus hatással van a gazdaságra is, és azon keresztül emberek tömegének az életére, életminőségére. Pont ezért nyugatabbra sem siették el annyira ezeket az intézkedéseket, hiszen oké, hogy van mondjuk 2000 igazolt fertőzött, akik közül mondjuk 300 van kritikus állapotban, de ha bezárjuk az éttermeket, akkor nagyon gyorsan lesz több tízezer, ha nem százezer munkanélküli. És oké, hogy az emberek egészsége és élete az első, de a meg nem fertőzött emberek életminősége is sokat számít.


Mindenesetre Magyarországon két és fél hete jelent meg a vírus. Jóval lassabb ütemben terjed, mint nyugatabbra. Olaszországban – a szórványos eseteket nem számítva – két nap alatt volt annyi eset, mint ma Magyarországon, Franciaországban négy nap alatt, Németországban, Spanyolországban kb. egy hét alatt. Mi abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy volt idő felkészülni rá lélekben is, meg tevőlegesen is.


Még a kijárási tilalmat nem vetettük be, de lassan ott tartunk, hogy nem is kell, úgysincs ok kimenni az utcára, ha zárva vannak a boltok, a játszóterek, a szórakozóhelyek, kocsmák is. (Nyilván bevásárolni kijárási tilalomban is lehet.) Igen, van, aki fittyet hány erre, de a többség azért nem. Illetve mivel a gyalogos forgalom is ritkább lett, lassan ez sem sokat számít. Ha lementem volna este hatkor sétálni, kevés ember jött volna szembe, úgy, hogy 2 méteren belül legyünk huzamosabb ideig.


Tehát összességében azt gondolom – hozzá érdemes talán tennem, hogy meglehetősen kormánykritikus emberként –, hogy időben léptük meg a szükségesnek tűnő lépéseket. De hogy ez mire elég azt nehéz még megmondani. Nyilván lehetne mit finomítani, de otthonról mindenki okosabb. Így is van, aki szerint túl drasztikusak és hisztérikusak az intézkedések, és van, aki szerint kvázi már akkor kijárási tilalmat kellett volna kihirdetni, mikor még nem volt igazolt eset Magyarországon.


Ami problémásabb az az egészségügy helyzete. Ott lenne mit tenni, bár nem tudom, hogy az a járvány terjedését mennyire befolyásolja. Azért látható, hogy a magyar egészségügy még békeidőben is nehezen, problémásan működött. Nehéz az egészségügyet pár hét alatt feltuningolni, hogy elbírjon több ezer fertőzöttet is, miközben nyilván az embereknek ugyanúgy vannak más egészségügyi problémáik (a szüléstől kedve a lábtörésen át az infarktusig).


Ami még problémásabb az a gazdasági helyet alakulása. Az fog még komolyabb fejtörést okozni, és valódi szakemberek sem igazán tudják, milyen intézkedésekkel lehetne ezeknek elejét venni.


> Valamint vajon megszűnhet-e a járvány az egyre melegebb időnek köszönhetően, és csak kevés, pontszerű fertőzés várható már?


Ebben nem reménykedek annyira. Nyilván lassíthatja a járványt, de a meleg idővel a másik oldalról nő a vágy, hogy az ember megszegje az önkéntes bezártságot, és mégis csak kimenjen egyet levegőzni, napozni. Azért olyan helyeken is felfutóban van a járvány, ahol jóval melegebb van. Pl. Floridában van vagy 30 °C, és kvázi hasonló ütemben terjed a járvány, mint Európában. Én azt sejtem, hogy az időjárásnak nem lesz annyira nagy hatása, mint a járványügyi intézkedéseknek. Be tud segíteni, lehet, pont azt a 1%-ot fogja lefaragni a megbetegedésekből, ami a trend megfordulásához kell, de összességében ahogy látom, nem az időjárás fog véget vetni a járványnak.

2020. márc. 21. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
72%

3: Az ugye megvan, hogy a vírus nálunk jelent meg az egyik legkésőbb? Vagyis időarányosan gyorsabban léptünk a többiekhez képest. A nem kormánypárti index is megmondja neked, objektív adatokkal alátámasztva: [link]


Persze most megint le leszek pontozva, mert aki bármi pozitívat mer írni a kormányról ezen az oldalon, annak ez a sorsa, tényektől függetlenül.

2020. márc. 21. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ma az egyik leghitelesebb elemzés a világon. A szerző egy USA-ban működő magyar tudós.

[link]

2020. márc. 21. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
#5 Ezért írtam a "térség országait" (nem tagadom, hogy jóval gyorsabban léptünk az olaszoknál, spanyoloknál, franciáknál, de ők járványkezelésben mostanában aligha szolgálnak mércéül). Az iskolabezárás előtti napokban a kormány "felejtsétek el a bezárást, különben sem segít" hozzáállása túlzás nélkül felháborító volt (és ezidőtájt amely országok még nem is lépték meg, a helyi bezárásokat többnyire azért engedélyezték).
2020. márc. 21. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
41%

7: De végül mégis meglépték. Ez a fontos, hogy meglépték, nem az, hogy előtte mit mondtak.


Egyébként a helyi "bezárást" nálunk is engedélyezték. Tény, hogy a szünet elrendelése tiltva volt, de azt engedték, hogy a diákokat hazaengedjék igazolt hiányzással. Ergo bárhol, bármelyik iskola szüneteltethette volna tanítást, ha akarta volna.


A "térségben" az osztrákoknál, cseheknél gyorsabban léptünk, ahogy azt ábra is mutatja.

2020. márc. 21. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Meglehetősen régen tanultam erről, de megdöbbentett annak idején és emlékszem rá, hogy egy járvány - az alkalmazott karanténos védekezéssel - akkor kezd megszűnni, ha a védettség, amely lehet oltások következménye, vagy fertőzésen átesett immunitás eredménye, eléri a populáció 30%-t.

Addig terjed, aztán csökken és megszűnik magától, de nem mindegy jelen esetben a terjedés sebessége.

Azt már tudjuk, hogy sokak számára nem jelent különösebb gondot, így számukra elég a szokásos influenzaellenes terápia és nem kerülnek kórházba.

Ha azt vesszük, ez a legpesszimistább eset, hogy hárommillióan megfertőződhetnek, legalább ebből kétmillióra tehető az enyhe esetek száma.

Nyilván a maradék egymillió sorsa a fontos, közülük kerülnek majd ki azok, akiket végzetesen érint a kór és nyilván ha időben elhúzódik, lelassul a fertőződése sebessége, akkor sokkal több embert meg lehet menteni.

Szerencsére lokálisan a karantén eljárással meg lehet egyes területeken akadályozni a járvány kitörését is, megjegyzem ez az influenza esetében is gyakori, holott ott semmilyen ilyen jellegű védekezést nem alkalmaznak, de soha nincs országos fertőződöttség és ez remélhetően erősen csökkenti majd a betegek számát, beleértve a legsúlyosabb lefolyásúakat is. Így minden bizonnyal nem érjük el a 30% fertőződöttséget, csak legfeljebb egyes helyeken, plusz a karantén betartása azért is fontos, mert az időben történő elhúzódása a járványnak esélyt ad a megfelelő terápia kidolgozására, hiszen tudjuk, hogy a gyógyszerkutatók teljes erővel munkálkodnak és ha eredményt érnek el, akkor drasztikusan csökkenhet a fertőzések száma, mert a védettség elérhetővé válhat gyógyszerek következtében is.

Magyarán, hatékony gyógyszer hiányában két véglet között alakul a járvány, vagy viszonylag gyors lesz a lefolyása, ám ekkor sokakat súlyosan érinthet, vagy lassú, elhúzódó járvány alakul ki, amelyben sokkal kevesebb lesz a mortalitás.

Azt, hogy nálunk milyen módon alakul a járvány lefolyása, egyenlőre nem lehet megbecsülni, nagyon függ a viselkedésünktől, az elszigeteltség betartásától.

2020. márc. 21. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
100%
100+ fertőzött van a hírek szerint de a valós szám ennél valószínüleg nagyobb mivel nem tudunk annyi tesztet végezni..
2020. márc. 21. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!