Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mutalhothat a koronavirus...

Mutalhothat a koronavirus olyanná ami még a mostaninál is sokkal veszélyesebb?

Figyelt kérdés
2020. márc. 12. 18:11
 1/9 anonim ***** válasza:
33%
Mutálódhat olyanná, hogy vámpír vagy zombi leszel tőle és csak agyra meg vérre vágysz. Miközben a lövedékek meg nem tesznek kárt benned. Egyedül a fokhagyma, az ezüst meg a szenteltvíztől kell félni
2020. márc. 12. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen.

De ez nem jelent semmit addig, míg hozzá nem tesszük, hogy milyen valószínűséggel. Azt mondjuk nem hiszem el, hogy ez az érték 1%-nál magasabb. Azt inkább elhiszem, hogy egy ezred százaléknál kisebb.

2020. márc. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Minek? Milyen evolúciós haszna lenne a vírusnak, ha hamarabb elpusztulna a gazdatest?
2020. márc. 12. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"Milyen evolúciós haszna lenne"

Ez már egy másik kérdésnél is felmerült. A lényeg, hogy a mutációkat nem érdekli, hogy hasznosak vagy sem, megtörténnek. Mondhatjuk, hogy hosszabb távon káros, de akkor is megtörténnek. Saját magával elpusztít több tízezer embert? Akkor mondjuk, hogy rövid távon volt csak előnyös, de akkor is megtörténhet. Egyébként az is elég, ha ugyanilyen módon terjed és fertőz, ugyanennyi ideig lappang, akár tovább is húzódhat a betegség, csak mondjuk 50-60%-ban lesz halálos kimenetelű.

De ahogy fentebb írták, ennek nagyon kicsi az esélye.

2020. márc. 12. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
3as, a vírus nem gondolkodik, hogy épp hogyan mutálódjon. A mutáció nem egy tervezett dolog.
2020. márc. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
A vírus folyamatosan mutálódik, de egy mutáció csak akkor fog elterjedni, vagyis kiszorítani a jelenlegi változatot, ha jobban tud fertőzni-terjedni. Egy lehetséges sikeres mutáció lenne, ha kisebb lenne a súlyosabb tünet, vagy mortalitás, mert akkor több embert meg tudna fertőzni. Erre a példa az influenza, ami szezononként csak nálunk több százezer embert fertőz meg. Viszont sikeres lehet egy olyan mutáció is, ami végkifejletét tekintve sokkal halálosabb mint a mostani, ha pl meghosszabbodik a tünetmentes de addig is fertőző lappangási idő. Ebben az esetben szintén tudna exponenciálisan terjedni, és a lakosság nagy részét megfertőzni úgy, hogy a végén nagyon sokan belehalnának. Erre volt példa a nagy pestisjárvány, ami 50-90% halálozással járt, kb 2-3 hét lappangási idővel. A mostani vírusnak is elég aggasztó a terjedési stratégiája, mert a fő terjesztők nem azok akik ágynak dőlnek, hanem a szinte tünetmentes enyhe lefolyású hordozók. Szóval olyan ez mint az orosz rulett, hatból egy megszívja.
2020. márc. 12. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy mutálódhat. De nem biztos, hogy a mutáns változat el is terjed. Ugye ha veszélyesebb, agresszívebb, akkor erősebb, de rövidebb járványt okoz.


Egyébként evolúciós szempontból a vírusnak sem jó, ha hamar elpusztul a gazdaszervezet. Egy olyan egyensúlyi állapot a legideálisabb, amikor együtt él a gazdatesttel, terjed, de hosszú távon csak annyit vesz el a testtől, hogy a létét ne veszélyeztesse.

Ilyen pl. a herpesz. Egyszer összeszeded, néha tüneteket okoz, de többnyire csak hordozó az ember és nem hal bele.

2020. márc. 13. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
6-os, a pestist nem vírus okozza.
2020. márc. 13. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Írta valaki, hogy a pestist vírus okozta? Yersina pestis baktérium. A járvány terjedésének módjáról volt szó, ott meg matematikai sémák vannak, és lényegtelen hogy konkrétan mi okozza. Ha lenne olyan parazita gomba ami halálos lenne, és a spóráival fertőzne, akkor az is hasonlóan terjedne. Pár alapvető egyszerű adat kell csak, mint pl fertőzőképesség, lappangási idő, stb, és jól szimulálható a járvány kialakulása. Ebbe a matematikába csak az emberi tényező tud beleszólni úgy, hogy meggátolja, akadályozza valamilyen módon a fertőzés átadását. Egy tökéletes karanténnal, vagyis minden egyed lappangási idő alatt elkülönítve, két hét alatt meg lehetne állítani a járványt, csak a már fertőzötteket kellene kigyógyítani. A vírusnak nincs "esze", sajnos ez elmondható legtöbb embertársunkról is, úgyhogy eddig mindig bejött a matek, mármint hogy exponenciálisan fog terjedni. Ugyan így a mutációknak, evolúciónak sincs "esze", az is színtiszta matematika, ezért minden további nélkül lehetséges egy olyan mutáció a vírusnál, ami pl idővel megöli a fertőzöttek 100%-át, pedig ez az ő evolúciós "túlélését" is megakadályoznál,mivel idővel elfogynának a gazdatestek. Hosszú távon mindig az evolúciónak lesz igaza, de bőven belefér a történetbe jó pár zsákutca is.
2020. márc. 13. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!