Hivatalosan klinikai szakpszichológusnál megírt intelligencia-teszten egy kérdésnek hány százaléknyi a jó válaszok értéke?
Minden teszt más. A metódus az, hogy valaki próbál összeállítani egy tesztet, amiben eltérő nehézségű kérdések vannak. De hogy mennyire nehéz egy-egy kérdés, az erősen szubjektív. Nyilván van olyan teszt, amiben a feladatok könnyűek, vannak, amiben nehezebbek. Objektív eredmény attól lesz, hogy kitöltik sok-sok emberrel a tesztet, méghozzá úgy, hogy azok reprezentatívak legyenek, kellő mennyiségű emberrel töltessék ki a tesztet, méghozzá úgy, hogy azok mindenféle tulajdonsága ( iskolai végzettség, szociális helyzet, vallási, politikai elkötelezettség) azonos arányban legyen, mint úgy általában a társadalomban. Innen már meg lehet mondani, hogy egy 50 kérdésből álló teszten egy adott korosztályban mondjuk az emberek 50%-a ért el 27 pontot, tehát a 27 pont felel meg egy 100-as IQ-nak. Meg lehet mondani, hogy az emberek 15,8%-a ért el 37--nél magasabb pontot, tehát a 37 pont felel meg egy 15-ös szórás esetén egy 1 szórásnyi távolságnak, azaz egy 115-ös IQ-nak. Meg lehet mondani, hogy az emberek 2,27%-a ért el 44 pontot, vagy többet, tehát a 44 pont felel meg egy 2-szeres szórásnak, azaz egy 15-ös szórás esetén egy 130-as IQ-nak.
Viszont az intelligencia, olyan, mint bármilyen más tulajdonság. Az ember ha jobb formában van, akkor mondjuk 8,9 másodperc alatt fut le 60 métert, ha kicsit rosszabb formában van, akkor meg 9,6 másodperc alatt. Ugyanígy lehet, hogy valaki kitölti a tesztet és elér annyi pontot, ami egy 130-as IQ-nak felel meg, majd fél évre rá – mikor már nem emlékszik a kérdésekre – kitöltve ugyanazt a tesztet 2-3 ponttal többet ér el, ami már egy 136-os IQ-nak felel meg. Illetve nyilván van egy tippelési faktor, így a legtöbb teszt nem konkrét értéket, hanem egy sávot jelöl meg, azt mondja, hogy valakinek az IQ-ja 125 és 130 közé esik. Vagy 131 ás 135 közé. Mondjuk 15-ös szórás esetén olyan tesztet, ami megfelelően sztenderdizált, és 135 felett mér, olyan elég nehéz összehozni. Ehhez több ezer emberrel kellene kitöltetni a tesztet mindenféle koroszályban. (Nota bene a teszt eredménye a szórás megadása nélkül nem mond semmit. Egy 15-ös szórásnál egy 130-as IQ megfelel egy 24-es szórás esetén egy 148-as IQ-nak. Mivel a szórás hellyel-közzel önkényesen meghatározott mennyiség, és nem objektív adatokból jön ki, ezért mindenképpen szükséges ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy az emberek hány százalékára jellemző legalább ekkora IQ.)
> de szeretném tudni egy intelligencia-teszten egy helyes válasz hány százalékos értéket jelent?
Erre nincs objektív válasz. Minden teszt más, és a sztenderdizálás során derül ki, hogy egy-egy pont mennyit ér. Kicsit olyan ez, mint egy matek dolgozat. Lehet hogy ha 10 olyan kérdés van benne, hogy mennyi 2+3, akkor az emberek 90%-a elér legalább 9 pontot. Ha meg olyan kérdések vannak benne, ami mélyebb ismeretetek kíván – mondjuk többismeretlenes másodfokú egyenletek is vannak benne –, akkor az emberek 10% ér el csak 4 pontnál többet. Tehát ez az adott, konkrét teszttől függ. Viszont mivel egy teszt megalkotása és főleg a sztenderdizálása hosszú, idő, energiaigényes feladat, így nyilván sokba kerül, így általában ezek az információk titkosak. A legtöbb esetben még az is titkos, hogy hány pontot értél el, és csak az IQ-t, mint mérendő értéket árulják el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!