Ez így lehetséges lenne?
Tegyük fel, hogy ha egy embernek (orvosilag) levágnánk mind két kézfejét és rögtön utána a két csonkot össze kötnénk (össze varrnánk), akkor az idővel egybe is nőlne? Abból gondolom mivel hogy a nagyobb sebek is össze forrnak, így ez miért ne forrnak össze?
Most tekintsünk el attól, hogy morbid és stb.
Csak kíváncsi vagyok.
AZ idegeket hogyan illeszted össze századmilliméter pontossággal?
Ha nem teszed meg, akkor sajnos a kötőszövet gyorsabban nő, az illető örökre béna marad.
Úgy látszik, nem értetted meg: az idegek maguktól 𝐍𝐄𝐌 forrnak össze!
A kötőszövet gyorsabban nő, és eltakarja az ideg elől a helyet.
Ezen kívül mitől találkozna két növekvő ideg? Sose találják meg egymást.
Egyesével kell összevarrni - vagy pedig létezik erre egy chip.
Mindkét oldala olyan, hogy bele tudnak nőni az idegek, aztán belül akárhogy össze lehet kötni ezeket.
De ugye ezt csak pár idegszállal tudja egyszerre.
"nagyobb vágás"
𝐍𝐄𝐌.
Ha a vágás akkora, hogy valamid lebénul, akkor az béna is marad utána, nem jön helyre soha.
Az idegi regeneráció borzasztó gyenge az embernél, egy súlyos idegszakadás esetén. Inkább hegesedik és visszafejlődik a két vége. 10-40% között van az hogy valamilyen funkció megmarad egy sérülés után.
Idegsebészek csodákat tudnak művelni amúgy, mert szerencsére van redundancia, de limitált a regeneráció a gyíkokhoz képest mondjuk, ahol simán visszanő.
Látóidegnél alig 10% axon talál vissza és azok közül sem mind oda ahová kéne, egy tökéletés vágás esetén is.
Még egy probléma van, ugye a sejtmag motoros, szenzoros mozgató idegeknél pl a gerincvelőben van, vagy ganglion sejteken keresztül jut el.
Tehát ha egy ganglion sejt axont proiciál egy perifériás idegen keresztül, mondjuk a karodba ... akkor ha elvágod az ideget, a perifériás rész teljesen el fog halni!
Ugyanis a sejttest tálpálja, hozza létre a membránt és tartja fenn a perifériást részt. Ha tehát nincs kapcsolat a sejtmaggal, akkor a többi rész széthullik. Minden fehérje és membrán szintézis megszűnik.
...
Ezért nincs olyan chip amibe innen-onnan belenőnek az axonok. Önmagában egy axon és a hozzátartozó szenzoros végek életképtelenek és elpusztulnak :(
Vagy ha a motoneuron axonját elvágod az izomtól, akkor lebénul az izom mert megszűnik a karban lévő több centis axon.
Esetleg olyan elektrofiziológiás chip működhet amin az elektródokon neurális sejttestek ülnek, és és újra tudnák táplálni a perifériás idegeket. Ettől évtizedekre vagyunk.
Vannak még szita elektródok amin az ideg keresztülnő elvágás után. Kb 10%nyi axon képes átnőni.
Látóidegnél meg még bonyolultabb a dolog. Ott sajnálatos módon a ganglion sejtek a retinában vannak, és azok adják az optic nervet a thalamusig. Ha megsérül a retina ganglion rétege vagy bárhol az axonok, akkor elsorvad a teljes látóideg is. A természet trollkodása, a legtöbb vakság ezek miatt van.
Ez egy jó példa, mert ha a thalamusban lennének a "retinális" ganglionok, akkor ha levágnád a szemeket a látóidegről, akkor az a látóideg nem halna meg. Interfészeket lehetne rá építeni és visszaállítani a látást.
Minden attól függ hol található a sejttest.
Bocs lehet katyvasz amit írtam, lehet van benne elméleti hiba (pár sör után)
De a lényeg, ha a motor neuronnal kapcsolatban lévő ganglion sejt mondjuk egy gerinc melletti dúcból indít egy axont és elvágjuk akkor a perifériás rész nagyon hamar szétesik és a kar lebénul.
Viszont a sejttest felőli rész túléli, arra lehet kötni elektródákat is. Robotkar vezérelhető lesz.
Sajnosna retinánál ez nem megy, mert a retinában vannak a ganglion sejtek, így ha elvágod a kábelt, akkor az egy felé elsorvad az a rész. Az első átkapcsolás a dLGN-ben van, itt vannak ujabb ganglion sejtek amik a látókéregbe projektálnak axonooat, ide lehet majd implantáumot tervezni a jövőben... csak rohadt bonyolult beleoperálni az agy mélyére a thalamusba bármit is.
Egy amerikai csoport most vak majmok thalamusába injektál fényérzékeny vírust és így próbálják a látókéregre helyezett mikroLED mátrix stimulátor leddel aktiválni a látást vakoknál. Legalábbis az éleslátás 1 betűméretben helyreállhatna.
"Úgy látszik, nem értetted meg: az idegek maguktól 𝐍𝐄𝐌 forrnak össze!"
De úgy néz ki, fognak.
Ha ez a módszer elterjedhet:
A cikk 7 éves, szerintem lassan lefut az emberi tesztelés és engedélyezés hosszadalmas folyamata.
Canavaro is ezzel kísérletezik fejátültetésnél elvágott gerincvelőnél.
Ha sikerül megoldani a mikronos pontosságot, a polyethilén glikol működhet... de sajnos a perifériás idegek humán esetnél ugyan úgy degradálódnak és nem képesek önállóan életben maradni.
Viszont lesz most egy olyan projectünk, ahol lézerrel térben felszabadítunk (uncage) neurotroph anyagokat, és ezzel elvileg mikron pontosan irányítható majd hová növesszen továbnba sejt axont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!