Miért nem esik Afrikában és Ausztráliában soha sem hó?
Honnan veszed ezt a hülyeséget?
Akkor hogy kerülne a Kilimandzsáró tetejére hó? És a Nagy-Vízválasztó csúcsaira Ausztráliában?
Amúgy meg itt sem esne, hogyha télen is +20°C felett lenne a hőmérséklet mindig.
Ha meg arra vagy kíváncsi, hogy miért van olyan meleg, azért, mert ott egész évben nagy a napsugarak beesési szöge, ami felmelegíti a talajt és közvetve a légkört, ami így nem hűl fagypont alá.
Az ötödik lovas
"ezért van Magyarországon is az, hogy a tél nagyon hideg, a nyár nagyon meleg"
Nem. Ez azért van, mert kontinentális éghajlatú ország vagyunk.
A mérték már valóban eltér a normálistól, de Magyarországon mindigis meleg nyarak és hideg telek voltak.
Az ötödik lovas
"Amúgy nem tudom hogy hallottátok-e hogy Dél-Amerikában, (főleg Argentínában) ugye most tél van és egy csomó hó esett és nagyon hideg van"
Argentínában hol? Feltételezem a déli részén. Na most vegyél szépen elő egy térképet, és nézd meg, hogy hol van Dél-Argentína, Afrika legdélibb pontjához képest! Jóval délebbre. De még Ausztrália legdélibb pontjától is délebbre van. Vagyis távolabb van az Egyenlítőtől, ergo télen kisebb a napsugarak beesési szöge, mint nyáron, és a hőmérséklet lesüllyedhet fagypont alá.
"sok ember megfagyott pedig itt nem szokott ilyen időjárás lenni."
1.) A Szaharában is sok ember megfagy, mert éjszaka nagyon hideg van. Csak hát csapadék sem igen van, tehát hó sem eshet.
2.) Azt, hogy nem szokott lenni, cáfolnám. Nem tudom, hogy ez hol volt, amiről írsz, de a Tűzföldön, aminek egy része szintén Argentínához tartozik, olyan idő van, mint Norvégiában. Szeles, felhős és marha hideg. Azt nem tudom, hogy hó esik-e, de simán el tudom képzelni. És a kontinentális Dél-Amerika legdélibb csücskén sem jobb a helyzet.
Északabbra meg, mint azt már az első is elmondta, a klímaváltozás okozza a szélsőséges időjárást.
"De Argentína Dél-Amerikában van és ugye Afrika és Ausztrália is délen helyezkedik el."
Azért van különbség dél és dél között. Továbbra is csak azt tudom mondani, hogy vegyél a kezedbe egy térképet. Nem az égtáj befolyásolja a klímát, hanem az Egyenlítőtől való távolság. Európától az Egyenlítő délre van, emiatt van, hogy egyre melegebb a klíma dél felé haladva. De ha átléped az Egyenlítőt (márpedig Afrikának majdnem a fele, Dél-Amerika nagy része, Ausztrália pedig teljes egészében a déli féltekén van), akkor pont hogy dél felé hül a klíma.
Az ötödik lovas
Dél-Afrika: falvak a hó fogságában
2002. július 24.
Sűrű havazás és jégpáncéllal borított úttestek okozta káosz után egy héttel a Dél-afrikai Köztársaság katasztrófa sújtotta, délkeleti részén az enyhébb időnek köszönhetően javult a helyzet. A héten katasztrófa sújtotta területnek nyilvánított Cala, Uigie, Elliot, Indwe és Barkly East termőföldjein katonai helikopterekről megkezdődött a károk felmérése. A gazdák jelentős részét láthatólag megsemmisítő veszteség érte az ítéletidő miatt, a kárbecslést azonban hátráltatja, hogy a fenti térségekkel még nem sikerült helyreállítani a telefonösszeköttetést. A sűrű hóesés nyomán kiáradt folyókban legalább kilenc ember megfulladt, négyen pedig megfagytak a tartomány északi részén. A távol eső falvakban több mint 3000 kunyhó összedőlt, mintegy száz udvarház és ötven üzlethelyiség megrongálódott. A lesothói határhoz közeli térségekben újra működik a víz- és áramszolgáltatás.
MTI nyomán
Emlékszem a TV-ben mutatott riportra, amelyikben valamelyik afrikai város lakosai gyermeki módon rácsodálkoztak a hóra, mivel ilyet még életükben nem láttak. Volt, aki alig mert hozzá nyúlni a fehér valamihez. Valóságos UFO volt számukra a hóesés.
A hegyek havas csúcsára a hóhatár ad magyarázatot.
"...A földrajzban azonban az éghajlati vagy állandó hóhatárt alkalmazzák, vagyis azt a szintet, mely felett az év során folyamatosan összefüggő hótakaró borítja a felszínt (ezeken a területeken a hófelhalmozódás meghaladja az olvadás mértékét).
Ennek tengerszint feletti magassága nagyban függ a földrajzi szélességtől. Általános tendencia, hogy az Egyenlítőhöz közelebb húzódik a legmagasabban, akár 4000-6000 m-en is lehet. A mérsékelt övezetben a sarkok felé haladva egyre alacsonyabbra tevődik, a sarkvidékeknél pedig leszáll a tengerszintre.
A tényleges hóhatár kialakulását azonban a földrajzi szélességen kívül jelentősen befolyásolja a domborzati helyzet és az adott területre hulló csapadék (hó) mennyisége.""
DeeDee
**********
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!