Ha a lezárt kocsi felmelegszik 50 fokra miközben odakint csak 37 fok van akkor elvileg összeadódik a hőmennyiség. De ha két darab azonos teljesítményű hangfalat egyszerre szólaltatok meg azoknak nem adódik össze ez miért van?
Jaj... Látszik, hogy nem sok fogalmad van a fizikáról és a szövegértés sem az erősséget.
Nem, nem adódik össze a hőmennyiség. Ha egy autó 50 fokra melegszik fel a kinti 37 fokban, akkor 50 fokos lesz. Semmi nem adódik össze. Az, hogy az autó a napon jelentősen felmelegszik, az üvegházhatásnak is köszönhető, de ezt már írták előttem.
A hangszórók teljesítménye pedig akár össze is adódhat. Ha meg tudod oldani, hogy a kibocsátott hanghullámaik az interferencia során erősítsék egymást, akkor a teljesítményük összeadódik. Ilyen egyszerű.
A kocsinál igenis üvegház hatás lép fel. Az üvegháznál – amiről a hatást elnevezték – se gáz határolja. Viszont a kocsinál is üveglapok, mint az üvegháznál.
Egyébként nem értem a kérdező mért akar egy hő jelenséget hanghullámok viselkedésével összehasonlítani.
A két felvetés totál más téma. Az autó egyes részei, ha a napsugárzás éri, (a szórt fény is számít) különböző mértékben nyeli el, illetve tükrözi vissza a hullámokat. A világosabb részek többet vernek vissza, a sötétebbek többet nyelnek el, s jobban felmelegednek, s ezt a hő formájában (a láthatő fény alatti frekvenciatartomány) kisugározzák a környezetükbe. Így lesz melegebb a kocsi, meg a bezárt levegő, vagy az aszfalt az úton, mint a környező levegő. S ezért hamis az a hőmérsékletmérés, amikor a hőmérőt a nap éri, mivel akkor nem a környezet hőmérsékletét mérjük, hanem a hőmérő által megkötött fény hőhatását.
A hangfalnál meg több kérdés vetül fel. Az egyik, a már említett logaritmikus hangerő (hangnyomás)érzete a fülünknek. Ez okozza, hogy kétszeres hangnyomást közel sem érzünk kétszeresnek. De a két hangfal még nem jelent kétszeres hangnyomást. Ha sztereó erősítővel hajtjuk meg, általában a két csatorna nem sugároz azonos fázisú, és erősségű jelet, (pont ez a sztereo lényege) tehát a két hangfal "ereje" nem adódhat össze.
Ha a két hangfalat azonos kimenetre kötöm, akkor az illesztési impedanciám vagy duplája, vagy fele lesz a kívánatosnak, ami már eleve más hangerőt fog eredményezni, (vagy leégeti a végfokot). Azután az erősítőm teljesítménye még nem lesz dupla a két hangfaltól, tehát így nem várhatok hangnyomásnövekedést.
Elvileg akkor kapok dupla hangnyomást, ha a sztereó mindkét csatornájára azonos jelet adok, de itt is lehet még egy hiba, ha a hangfalakat nem polaritáshelyesen kötöm be, azaz az egyik membránja kifelé mozdul, amikor a másiké befelé, s így csökkentik egymás nyomását.
Tévedés!
A 37 °C is tévedés!
Az autó azért melegszik be, mert rásüt a Nap.
A 37°C az egy árnyékban mért hőmérsékletet jelent. Ahol süt a Nap, ott 50°C van, ha nem hiszed, tégy ki egy hőmérőt a tűző Napra, 50°C -ot fog mutatni.
Ezután tedd be a hőmérőt a tüző Napon levő zárt autóba. Minimum 60°C -ot fog mutatni.
A hőátadás történhet áramlással, vezetéssel és sugárzással. Jelen esetben az utolsó kettő domoniál.
A sugárzással és vezetéssel főlgyülemlett hő az üvegházhatás miatt nem szabadul ki.
rst
Ja, és mikőze a hangfalnak a Naphoz?
Ez teljesen más téma!
Ne keverd a szezont a fazonnal!
Összeadódás meg végképp sincs.
rst
> Mi köze a hangfalnak a Naphoz?
Egy csöpp azért van. Ő a fénykürt :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!