Egy A/4 szabványpapír hajtogatása közben fedeztem fel, hogy az oldalarány: négyzetgyök 2. Ez igaz? Ha igaz, miért van így? Miért ilyen az arány?
Igen, az A papírméret esetén az volt az elv, hogy a félbevágott papír oldalainak aránya megegyezzen az eredeti papír oldalainak arányaival. Magyarán ha kettévágsz egy A4-es papírt, két A5-ös papírt kapsz, ha egymás mellé teszel két A3-as papírt, akkor egy A2-es papírméretet kapsz stb…
Ha van egy „a” és „b” oldalú papírod, ahol „b” a hosszabb oldal, akkor kettévágás után a fél papírnak az „a” lesz a hosszabb oldala, a rövidebb oldala meg (b/2) lesz.
a : b = (b/2) : a
átrendezve:
2 * a² = b²
gyököt vonva:
√2 * a = b
vagy máshogy felírva:
√2 = b : a
Továbbá a másik kiindulópont az volt, hogy az A0 papírméret területe pont 1 m² legyen, ezért az A0-ás papír méretei: 841 mm * 1189 mm ≈ 1 000 000 mm² = 1 m².
~ ~ ~
A B és C papírméretnél is ugyanez az arány, ott is √2 a két oldal aránya, tehát ott is ha kettévágsz egy B3-as papír, akkor két B4-es papírt kapsz. Viszont a B papírméret esetén a B0 méreteit úgy állapították meg, hogy a rövidebb oldala legyen pontosan 1 méter, így a B0 mérete: 1000 mm * 1414 mm. A C papírméret meg az A és B méret között van félúton, az C0 oldalai az A0 és a B0 oldalainak mértani közepe, így a C0 rövidebb oldala √(841 * 1000), tehát a méretei: 917 mm * 1297 mm.
Ez így praktikus, hiszen egy A4-es papír kényelmesen beleér egy C4-es borítékba, ami meg kényelmesen belefér egy B4-es borítékba, dossziéba.
Lásd még: [link]
Csak apróságot tennék hozzá: hogy miért is jó az állandó oldalarány.
Gondolj a a kicsinyítésre, nagyításra.
Így eredetileg A4-es képet, dokumentumot így gond nélkül tudsz nyomtatni akár A5-ben, akár A3-ban stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!